wtorek, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Krośnice: U Pana Boga za piecem

Rozmowa z Andrzejem Białym, wójtem gminy Krośnice

Przed wiekami ludzie zamieszkiwali ziemie stanowiące dzisiaj gminę Krośnice, zatem musiały być tutaj dobre warunki do życia – i tak jest przecież do dzisiaj.

Andrzej Biały

– Sporo u nas pięknych lasów i niemało stawów, więc – mając na uwadze powszechną walkę z zanieczyszczeniami powietrza i wody – można powiedzieć, że gmina Krośnice jest miejscem wolnym od smogu.

Do Wrocławia z Krośnic jest niecała godzina drogi samochodem, a dobre skomunikowanie ze stolicą regionu jest też atutem waszej gminy i wrocławianie, którzy chcieliby żyć w przyjaznym miejscu, mogliby na przykład zamieszkać w gminie Krośnice.

– Nasze tereny mają walory wypoczynkowe i od wielu lat obserwujemy, iż mieszkańcy Wrocławia zbliżający się do wieku emerytalnego i rozglądający się za miejscem, w którym chcieliby spędzić swoją jesień życia, często wybierają na swoje miejsce do życia tereny Doliny Baryczy, także gminy Krośnice. A naszymi wielkimi atutami są właśnie lasy, stawy, świetnie rozwinięte sadownictwo, a także winnice, co wskazuje na dobry mikroklimat naszych ziem, które – co ciekawe – nie są nawiedzane przez coraz częstsze w Polsce wichury. Można zatem powiedzieć, że żyjemy w naszej gminie jak u Pana Boga za piecem.

Jedną z największych cyklicznych imprez organizowanych przez wasz samorząd wraz z sadownikami, warzywnikami i pszczelarzami jest wrześniowe Święto Sadów. Macie także zabytki i ciekawą historię

– …a także kilka legend związanych z krośnicką ziemią oraz niemało ścieżek rowerowych i pieszo-rowerowych, tak że każdy może znaleźć coś interesującego w gminie Krośnice. Jest tutaj sporo zabytków sakralnych, w tym piękny barokowy kościół w Wierzchowicach.

Czy można u was kupić działki pod budowę domu?

– Oczywiście dysponujemy nieruchomościami gminnymi, a są też prywatne tereny przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną. Do nabycia jest również większy obiekt po byłej szkole w Bukowicach, który od kilku już lat próbujemy sprzedać. Mógłby w nim powstać hotelik lub pensjonat, albo przystań dla seniorów. Mamy także obiekt poszpitalny, który również wystawiany jest do sprzedaży. Zapraszamy zatem do gminy Krośnice nie tylko turystów, ale także tych, którzy chcieliby u nas zamieszkać lub zainicjować swój biznes.

Rozmawiał Sławomir Grymin

Krośnice, stolica gminy, wymieniane są w dokumentach jako Kraśnice (prawdopodobnie od słowa „krasny” – piękny lub „krasić” – zdobić). Nazwa ta wywodzi się z podania ludowego mówiącego, że na terenie dzisiejszych Krośnic istniała Kraina Róż. W roku 1609 Krośnice wzmiankowane były jako wieś należąca do rycerza Postolskiego, a w 1700 roku do Ernesta Gotfryda von Berge. W 1847 roku osiedlił się tutaj przybyły z Wesfalii szlachcic Adelberdt von der Recke-Volmerstein, który w roku 1860 założył Deutschen – Smariter – Ordens – Stift, czyli fundację dającą początek lecznicy dla chorych nerwowo, nieuleczalnie chorych dzieci, ślepych i sparaliżowanych. Wśród dobroczyńców zakładu leczniczego znalazły się najwybitniejsze nazwiska XIX-wiecznej Europy – cesarz Napoleon III, król Prus Wilhelm I, następca tronu Holandii, Wielki Książę Meklemburgii i Szwerin książę Fryderyk oraz generalicja, ministrowie i dyplomaci. W księgach rachunkowych krośnickiego szpitala figurują także nazwiska śląskich arystokratów – księcia Hatzfeldta ze Żmigrodu, hrabiny Henckel-Donnersmarck, hrabiego Schaffgotscha, baronówny Richthofen, hrabiego Reichenbacha z Goszcza, hrabiego Schweinitza z Sułowa, hrabiego Maltzana z Milicza i hrabiego von Stoscha. Lecznica zbudowana została na wzór podobnego zakładu w Bethel koło Bielefeld, a w roku 1930 kompleks rozrósł się do trzech zespołów szpitalnych złożonych aż z trzydziestu budynków.

Kalendarium najważniejszych wydarzeń kulturalno-sportowych w gminie Krośnice

25 i 26 kwietnia – otwarcie sezonu Krośnickiej Kolei Wąskotorowej; 25 kwietnia – XX edycja Rajdu Rowerowego „Śladami Ryszarda Szurkowskiego”; początek maja – turniej szachowy „O Puchar Wójta Gminy Krośnice” oraz Majówkowa Piłka Nożna „O Puchar Wójta Gminy Krośnice”; 17 maja – koncert z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II; ostatni weekend maja – Ogólnopolska Akcja Polska Biega; w czerwcu – otwarcie stadionu po renowacji i Turniej Piłki Plażowej Plaża Tour; w lipcu – wakacje z CETS, Turniej Piłki Plażowej Plaża Tour i wakacyjne Igrzyska Gminy Krośnice; w sierpniu – wakacje z CETS, Turniej Piłki Plażowej Plaża Tour, wakacyjne Igrzyska Gminy Krośnice, zawody triathlonowe „O Tytuł Mistrza Doliny Baryczy”; 23 sierpnia – dożynki gminne; we wrześniu – Turniej Piłki Nożnej „Szpilki na Boisku”; 5 września – XXI edycja Rajdu Rowerowego „Śladami Ryszarda Szurkowskiego”; ostatni weekend września – zakończenie sezonu Krośnickiej Kolei Wąskotorowej; ostatnia niedziela września – Święto Sadów; w październiku – Turniej Piłki Nożnej „Szpilki na Boisku”, otwarty Turniej Szachowy „O Puchar Doliny Baryczy”; 3 października – XXIII Finał Konkursu Poetyckiego „O Ludzką Twarz Człowieka”; w listopadzie – obchody Święta Niepodległości, Mini Mistrzostwa Sołectw i Krośnicka Halowa Liga Piłki Nożnej; w grudniu – Cecyliada, Turniej Zapaśniczy i Krośnicka Halowa Liga Piłki Nożnej.