poniedziałek, 17 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Krośnice: Teraz pierwszy krok

Rozmowa z Andrzejem Białym, wójtem gminy Krośnice

 

Do gminy Krośnice zawitały zmiany kadrowe w waszym urzędzie.

– Mamy nowego skarbnika i nowego przewodniczącego Rady Gminy Krośnice.

Czy to polepszy pracę urzędu i współpracę władz gminy z radą?

– Mam nadzieję, że tak, bowiem zmiany przeprowadza się najczęściej po to, aby było lepiej. Skarbnikiem jest teraz Elżbieta Kalityńska, która wcześniej była wieloletnią skarbniczką w gminie Czernica. Poza tym doszło do zmiany przewodniczącego rady gminy. Poprzedni przewodniczący rady Janusz Dziekan złożył mandat radnego i teraz przewodniczącym jest Piotr Morawek. Powiem szczerze, że te zmiany pozwalają mi bardziej optymistycznie wejść w rok 2016.

Co w tym roku będzie najważniejsze dla krośnickiego samorządu i całej waszej społeczności?

– W tym roku musimy uporządkować finanse naszej gminy. Skończy się największa obecnie nasza inwestycja – rozbudowa szkoły w Bukowicach, za którą musimy zapłacić jednorazowo w pierwszym kwartale tego roku i jest to kwota niebagatelna, wynosząca około 8,5 mln zł. Z racji tych olbrzymich kosztów – trudnych dla nas do udźwignięcia – trzeba będzie się jeszcze zadłużyć i będziemy musieli bardzo pilnować finansów gminy, aby nie wpaść w jakieś tarapaty. Dlatego też sam projekt budżetu na rok 2016 był zdeterminowany tymi środkami finansowymi, które musieliśmy wygospodarować na tę inwestycję i zaplanowaliśmy emisję obligacji.

Patrzy pan na ten rok optymistycznie, ale nie będzie to rok dla was łatwy. Z jednej strony trzeba będzie pozyskiwać pieniądze unijne i mieć na to finansowe środki własne, a z drugiej realizować dużą i kosztochłonną inwestycję. To całkiem niezła finansowa gimnastyka.

– Taką jak pan mówi gimnastykę przeżyliśmy już w roku 2015, bowiem sytuacja z naszymi finansami również nie była wtedy całkiem dobra. Były kończone duże inwestycje, wystarczy wspomnieć budowę basenu, a ponadto powstała kotłownia na zrębki drzewne, która kosztowała ponad 4 mln zł, rozbudowywaliśmy też szkołę w Bukowicach. Poza tym w roku ubiegłym oddaliśmy do użytku Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Warto też podkreślić, że porozumieliśmy się z Tauronem, z którym od wielu lat gmina Krośnice toczyła spór w sądzie, a także podpisaliśmy umowę na konserwację i przegląd linii oświetleniowych.

Czego może życzyć wam nasza redakcja w roku 2016?

– Utrzymania dyscypliny w finansach publicznych, i abyśmy – mimo naszych skromnych możliwości – zrealizowali wszystkie zamierzenia dotyczące pozyskiwania finansowych środków zewnętrznych z nowego unijnego programowania 2014-2020. Na rok 2016 zaplanowaliśmy przede wszystkim opracowanie dokumentacji dotyczących różnych inwestycji. To jest pierwszy krok w pozyskiwaniu unijnych grantów, ale ten krok trzeba niezwłocznie zrobić. Mamy też plany związane z modernizacją wodociągów, co jest bardzo ważne dla naszej społeczności, a jeśli pozwolą nam finanse, to wszelkie siły skierujemy przede wszystkim na realizację zadań ważnych dla naszych mieszkańców. Potrzeb jest niezmiernie dużo – to oświetlenie ulic, drogi, chodniki itp.

W imieniu redakcji „Gminy Polskiej” życzę panu, pana współpracownikom i radnym, abyście w roku 2016 spełnili wszystkie zamierzenia i abyście zgodnie pracowali.

– Zgody potrzebują również mieszkańcy naszej gminy, a my – wójt i każdy radny – ślubowaliśmy, że będziemy pracowali na rzecz mieszkańców.

Rozmawiał Sławomir Grymin

 

Wiele radości, rodzinnego ciepła, sukcesów w pracy,

realizacji najbardziej nawet odważnych planów,

zdolności snucia najpiękniejszych marzeń,

pogody ducha i wiele zdrowia z okazji Nowego, 2016 Roku

Czytelnikom „Gminy Polskiej.

Krajowego Przeglądu Samorządowego”

życzy wójt Andrzej Biały