środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Krośnice: Na laurach nie osiadamy

Ze względu na wspaniałe walory przyrodnicze prawie cały teren gminy Krośnice został objęty ochroną, stając się częścią Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”. Naturalnym bogactwem gminy są m.in. zróżnicowane krajobrazy, morenowe Wzgórza Krośnickie, głębokie zapadliska, różnorodne cieki wodne, Równina Kuźnicka i lasy zajmujące prawie 38 proc. jej powierzchni. Kraina ta jest wspaniałym miejscem do wypoczynku i zbudowania własnego siedliska. To dobre miejsce do życia.

– A ponadto mamy w Krośnicach okazałe Centrum Edukacyjno-Turystyczno-Sportowe, w ramach którego działa Szkolne Schronisko Młodzieżowe oferujące sto kilkadziesiąt miejsc noclegowych – mówi wójt Andrzej Biały. – Poza tym nasza gmina bogata jest w stawy i lasy i jest niezmiernie atrakcyjna pod względem przyrodniczym i turystycznym.

Na użytki rolne przypada prawie połowa terenu gminy, grunty rolne zajmują 5860 ha, sady 83 ha, łąki i pastwiska 2857 ha. Ważną rolę w gminnej gospodarce odgrywają liczne stawy rybne i obszary leśne, a kompleksy stawowe w Żeleźnikach, Krośnicach i Dziewiętlinie zaopatruje w wodę rzeka Prądnia, zwana też Brandą. W stawach hoduje się przede wszystkim karpie, a poza tym liny, amury, sandacze, szczupaki i sumy.

– W ostatnich latach powstawały na terenie naszej gminy gospodarstwa agroturystyczne, a ciekawostką jest Winnica de Sas w Czeszycach, gdzie można, poza degustacją wybornych trunków, skorzystać z miejsc noclegowych – dodaje wójt Andrzej Biały. – Przyjeżdża do nas coraz więcej gości, dla których atrakcją jest także nasza kolejka wąskotorowa. Ubiegłoroczny sezon był rekordowy pod względem frekwencji, ale nie osiadamy na laurach i w tym roku z przytupem zaczynamy sezon 29 kwietnia, a początek da rowerowy Rajd Śladami Ryszarda Szurkowskiego. Za każdym razem bierze w nim udział coraz więcej uczestników i mam nadzieję, że tak będzie i w tym roku. Podczas ubiegłorocznego wiosennego rajdu przekroczyliśmy liczbę 500 osób, a jesienią było ich ponad 600. To są rajdy rekreacyjne, w których uczestniczą całe rodziny z dziećmi, a piękna trasa rajdu biegnie wokół naszych stawów. Zatem jest to fajna rodzinna, rekreacyjna impreza. A 30 kwietnia wystartuje sezon Krośnickiej Kolei Wąskotorowej. Zapraszam wszystkich do gminy Krośnice na rowerowe rajdy, przejażdżki kolejką, spacery po pięknych lasach i wypoczynek w naszych gospodarstwach agroturystycznych.

HS