piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Krośnice: Gminne Święto Plonów

W niedzielę 27 sierpnia na dziedzińcu Zespołu Szkół i Przedszkola w Krośnicach odbyło się tegoroczne Święto Plonów gminy Krośnice. W dożynkach licznie wzięli udział mieszkańcy gminy Krośnice, a także zaproszeni goście.

Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia wieńców dożynkowych przed kościołem parafialnym pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krośnicach, po czym zebrani udali się do świątyni na uroczystą mszę świętą, którą celebrował proboszcz parafii, ks. Andrzej Buryła. W homilii wielokrotnie nawiązywał do głównych bohaterów gminnego Święta Plonów – rolników, którzy swoją ciężką pracą służą innym, a z owoców tej pracy korzystamy wszyscy…

Po zakończonej Eucharystii, która dzięki chórowi Ballada i Orkiestrze Dętej z Sośni miała przepiękną oprawę muzyczną, spod kościoła przemaszerował korowód dożynkowy prowadzony przez komendanta gminnego OSP w Krośnicach Krzysztofa Okniańskiego. Za nim podążały poczty sztandarowe OSP z Wierzchowic, Bukowic, Brzostowa, Grabownicy, Kuźnicy Czeszyckiej i Łaz, przygrywająca orkiestra dęta, Zespół Ludowy „Pierstniczanie”, delegacje sołectw z wieńcami dożynkowymi, zaproszeni goście i mieszkańcy Krośnic.

Po przejściu korowodu na dziedziniec szkoły rozpoczęła się część oficjalna. Starostowie dożynek Maria Gajowniczek i Krzysztof Możdżech złożyli bochny dożynkowe na ręce wójta Andrzeja Białego i przewodniczącego Rady Gminy Piotra Morawka. Przekazali chleb jako symbol pracy wszystkich rolników z gminy Krośnice. Starosta dożynek prosił także, aby dzieląc te bochny pomiędzy uczestników uroczystości i podejmując każdą decyzję, pamiętali o wszystkich mieszkańcach gminy. – Dzielcie ten chleb sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło – prosił.

Następnie głos zabrał gospodarz dożynek, wójt Andrzej Biały. – Trzeba zawsze pamiętać, że najważniejszą postacią dla nas wszystkich jest Pan Bóg, bo od niego wszystko zależy. Człowiek nawet jeśli się napracuje, a nie będzie wsparcia z góry, to nic z tego nie będzie. Dzisiaj jest Święto Plonów, czyli święto rolników i to oni są jego bohaterami! – mówił wójt Andrzej Biały, dziękując także tym, którzy dożynki zorganizowali.

Wśród licznie przybyłych gości byli m.in.: radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Ryszard Lech, burmistrz gminy Milicz Piotr Lech, przewodnicząca Rady Miejskiej w Miliczu Halina Smolińska, wójt gminy Cieszków Ignacy Miecznikowski, przewodniczący Rady Gminy Cieszków Zdzisław Załężny, skarbnik gminy Krośnice Elżbieta Kalityńska, sekretarz gminy Adam Głowiński, radni gminy Krośnice, a także sołtysi sołectw gminy Krośnice.

Niezwykle bogatą część artystyczną rozpoczął występ Zespołu Ludowego „Pierstniczanie”, który oprócz pieśni ludowych zaprezentował przyśpiewki dożynkowe, których bohaterami byli zaproszeni goście. Tuż po nich wystąpiła Elena Strzelecka, a chwilę później Staś Mogiłka, ze znanymi i lubianymi przebojami muzyki rozrywkowej. Następnie przyszedł czas na zaprezentowanie się zespołu wokalno-tanecznego z Pierstnicy, czyli Pierścieni, a chwilę później ich miejsce zajęła Gminna Orkiestra Dęta z Sośni. O godzinie 19 swój występ rozpoczęła gwiazda wieczoru – zespół Universal Mind, który zagrał wiele polskich rockowych przebojów z lat osiemdziesiątych i nie tylko. Po ich występie uczestnicy dożynek bawili się przy muzyce didżeja.

Było też wiele atrakcji – m.in. ogromny, dmuchany park rozrywki był do dyspozycji najmłodszych, a pracownice Centrum Edukacyjno-Turystyczno-Sportowego w Krośnicach przygotowały stoiska z atrakcjami dla dzieci. Oferta gastronomiczna była bardzo bogata i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.