czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Krośnice: Gdzie woda czysta i trawa zielona

Rozmowa z Andrzejem Białym, wójtem gminy Krośnice

Atutów gmina Krośnice ma niemało – przyrodniczych, dobrą bazę oświatową i rekreacyjno-sportową.

– Rzeczywiście, dary natury i przyrody są tym, co nas wyróżnia, z czego jesteśmy dumni i o co powinniśmy dbać. Mamy przecież na naszym terenie wspaniały Park Krajobrazowy Doliny Baryczy i chroniony obszar Natury 2000, a wokół niemało przyrodniczych rezerwatów. Chwalimy się i powinniśmy się chwalić tą piękną przyrodą, będącą naturalnym bogactwem krośnickiej ziemi.

Nie wszyscy włodarze gmin zadowoleni są z Natury 2000 na swoim terenie, bowiem obszary te ograniczają rozwój terenów inwestycyjnych i osadnictwo.

– To prawda, ale jak to w życiu, zawsze jest coś za coś. Zatem nie narzekajmy i cieszmy się z tych naturalnych walorów naszej ziemi, mając nadzieję, że docenią je także inni.

Wspomniałem o osadnictwie. Czy macie tereny, na których można by zbudować swój dom?

– Oczywiście, już od kilku lat mamy atrakcyjne działki pod przede wszystkim budownictwo jednorodzinne, ale niestety rynek – kolokwialnie mówiąc – jest martwy, przynajmniej w naszej okolicy. Nie załamujemy jednak rąk i toczymy rozmowy z firmami profesjonalnie zajmującymi się rynkiem nieruchomości i podobnymi działkami pod budownictwo mieszkaniowe. Wszystko dlatego, że do tej pory nasza gmina nie radziła sobie z tą materią własnymi siłami i trzeba było szukać pomocy zewnętrznej. Mam nadzieję, że za kilka miesięcy będą już pierwsze efekty tej współpracy. Ponadto mamy również działki przeznaczone pod przemysł nieuciążliwy dla środowiska naturalnego i cały czas dysponujemy mieniem poszpitalnym. Wprawdzie właścicielem tego mienia jest powiat milicki, ale gminie Krośnice bardzo zależy, aby te obiekty w końcu zostały zagospodarowane. Dla nas będą to przede wszystkim miejsca pracy, a ponadto wzrosną dochody naszej gminy z powodu rozpoczęcia działalności gospodarczej przez nowe firmy.

Wydaje mi się, że ziemia krośnicka świetna jest do wybudowania na niej swego domu dla ludzi, którzy chcą żyć w spokoju, pośród kojącej przyrody, z dala od wielkomiejskiego zgiełku i wszystkich przywar, jakie niosą ze sobą duże aglomeracje.

– Dlatego na terenie naszej gminy osiedla się niemało mieszkańców chociażby z Wrocławia. Mamy na przykład na naszym terenie bardzo piękną miejscowość – Łazy, gdzie wybudowało się i dalej stawia nowe domy wielu ludzi.

Jednym z waszych największych atutów jest dobra baza sportowo-rekreacyjna…

– …i to jest prawda, lecz bazę tę niełatwo utrzymać. Mamy schronisko z ponad setką miejsc noclegowych, a podstawowym atutem jest to, że wszystko znajduje się w jednym kompleksie – schronisko, hala sportowa, aż sześć kortów tenisowych, a we wrześniu planujemy otwarcie krytego basenu z ciekawostką – ruchomym dnem. Jesteśmy czwartą gminą w Polsce, która zdecydowała się na takie rozwiązanie.

Nie wolno nam zapomnieć o krośnickiej kolejce wąskotorowej…

– …z uruchomieniem której są problemy, bowiem sprzęt i torowisko jakie zastałem, obejmując urząd, są w stanie opłakanym, a przecież chodzi o bezpieczeństwo ludzi.

Rozmawiał Sławomir Grymin