piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Krośnice: Gdzie woda czysta i trawa zielona

Rozmowa z Andrzejem Białym, wójtem gminy Krośnice

Porozmawiajmy dzisiaj o walorach kulturalno-turystyczno-rekreacyjnych gminy Krośnice.

– Gmina Krośnice jest nasycona bogactwami natury, a na jej terenie mamy Park Krajobrazowy Dolina Baryczy, jest też obszar Natury 2000 – i już tylko to pokazuje, że pod kątem przyrodniczym nasza gmina jest bardzo ciekawa. Szczycimy się również naszymi wspaniałymi stawami będącymi częścią największego kompleksu stawów w Europie.

Stawy oraz otaczające je lasy to także wspaniałe okazy fauny – lęgowiska rzadkich ptaków, ssaki, płazy i gady. To wielkie dobrodziejstwo, którym warto się szczycić i o które warto dbać

– …i prawdziwy raj dla miłośników przyrody i wszystkich tych, którzy lubią ją podpatrywać. Tych ludzi gorąco do gminy Krośnice zapraszam. Tutaj na pewno znajdą prawdziwie niekażoną polską przyrodę.

Na terenie waszej gminy nie ma uciążliwego przemysłu, dlatego to dobre miejsce do życia nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt i roślin. Tu woda czysta i trawa zielona.

Krośnice
Krośnice

– Rzeczywiście, w naszej gminie mamy do czynienia z darami wspaniałej przyrody, a niektórzy czasem nawet narzekają, że nasze ścieżki są mało ucywilizowane. Z drugiej strony właśnie na takich szlakach spotkania ze zwierzyną są przecież najczęstsze. W naszych ostępach nie ma asfaltowych dróżek i budek z lodami – w niektórych miejscach nie ma także dostępu do sieci komórkowej – ale za to można prawdziwie wypocząć, być blisko natury i odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.

A infrastruktura turystyczna?

– Dysponujemy bazą noclegową, schroniskiem młodzieżowym o dość wysokim standardzie, kompleksem wypoczynkowo-rekreacyjno-sportowym, krytym basenem, kortami do tenisa i boiskami. Mamy również szlaki piesze i rowerowe.

Do tego dochodzą zabytki sakralne…

– …bowiem także nasza gmina, jak i cały Dolny Śląsk obfitują w tego rodzaju zabytki – kościoły, kapliczki, pałace i parki.

Na terenie gminy Krośnice organizowane są również cykliczne imprezy cieszące się dużym zainteresowaniem.

– Dwa razy w roku – wiosną i jesienią – organizujemy rajdy rowerowe śladami Ryszarda Szurkowskiego, a poza tym niebawem rozpocznie się sezon krośnickiej kolei wąskotorowej, a jesienią mamy Święto Sadów. Zatem zapraszam wszystkich do naszej wspaniałej gminy Krośnice, na ziemię opatrzoną darami natury, gdzie żyją przyjaźni i gospodarni ludzie.

Rozmawiał Sławomir Grymin

Na terenie gminy jest sporo zabytków i miejsc wartych zwiedzenia. W Brzostowie warto zobaczyć park podworski z dębem o ponad sześciometrowym obwodzie. W Bukowicach znajduje się klasycystyczny kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP z lat 1803-1806, cmentarz katolicki z roku 1920 i cmentarz ewangelicki. W Czarnogoździcach jest dworek z XIX wieku zbudowany dla rodu Ebergów. W Dąbrowie warto zobaczyć cmentarz ewangelicki z XIX wieku, a w Dziewiętlinie park podworski oraz ścieżkę przyrodniczo-historyczną. Jest tam także pomnik poległych w I wojnie światowej i kurhan z epoki brązu. Za to w Grabownicy znajdują się stawy Amalia i Pelagia, cztery wspaniałe dęby oraz Ośrodek Edukacyjno-Wypoczynkowy „Zagroda Grabownica”. W Krośnicach jest eklektyczny pałac rodziny von der Recke-Volmerstein (teraz urząd gminy), zespół pałacowo-parkowy Krośnice-Wierzchowice, kościół parafialny pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. W Kuźnicy Czeszyckiej warto zajrzeć do kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela, a w Lędzinie do Ekomuzeum wsi Lędzina, gospodarstwa „Rogata Owca” oraz nad staw Soczewica. Natomiast w Luboradowie jest Centrum Ceramiki Artystycznej, staw torfowy, a w Łazach Małych stadnina koni. W Starej Hucie natkniemy się na najgrubszy w Dolinie Baryczy dąb Jan o obwodzie 870 cm, jest tam również budynek niemieckiej straży granicznej z lat dwudziestych ubiegłego wieku i czynna kaplica ewangelicka. A w Wąbnicach można podziwiać neobarokową kaplicę grobową projektu F.F. Hochberga z początku XX wieku, zaś w Wierzchowicach kościół parafialny pw. Narodzenia NMP zbudowany w latach 1769-1773, zabytkowy park i stary młyn.

Większa część gminy Krośnice leży na terenie największego w Polsce Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy i jest to wyjątkowy obszar dla ptaków w skali Europy. Stwierdzono tu ponad 280 gatunków ptaków, w tym 169 gatunków lęgowych. To jeden z najważniejszych rejonów gęsi gęgawy, a na stawach spotkamy m.in. łabędzie nieme i krzykliwe, kaczki krzyżówki, głowienki, czernice, podgorzałki i krakwy. A ponadto perkozy dwuczube, zauszniki i perkozy rdzawoszyje, czaple siwe, kormorany, żurawie, bąki, błotniaki stawowe, bieliki, kanie rude i rdzawe oraz bociany czarne – także płaskonosy, cyraneczki, świstuny, siewki, biegusy, bekasy i kuliki.

Krośnickie imprezy

• 27 kwietnia XVIII Rajd Rowerowy „Śladami Ryszarda Szurkowskiego”, • 27-28 kwietnia Otwarcie sezonu Krośnickiej Kolejki Wąskotorowej, • 25 sierpnia Dożynki gminno-parafialne, • 7 września XIX Rajd Rowerowy „Śladami Ryszarda Szurkowskiego”, • 29 września Święto Sadów w Wierzchowicach, • 8 listopada Kabaret Smile, • 11 listopada Święto Niepodległości