środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Królewski orszak w Zgorzelcu

Dzień Objawienia Pańskiego, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych.

W jasełkach występowały zarówno postacie znane z Biblii – Święta Rodzina, Trzej Królowie, Herod, jak i swojscy pastuszkowie noszący polskie imiona – Kuba, Bartosz, Wojciech, Maciek. Bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych jest Orszak Trzech Króli. Orszak prowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią setki dzieci ubranych w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszą im góralskie kapele, żywe zwierzęta. Podążają za nimi mieszkańcy – w kolorowych koronach na głowie, śpiewający kolędy. Kulminacyjnym momentem jest pokłonienie się Małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie, a później wspólne kolędowanie. Orszak przypominać ma o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać przede wszystkim do wspólnego i radosnego przeżywania  Święta Trzech Króli. Nawiązuje do wielobarwnych i rozśpiewanych pochodów kolędników głoszących dobrą i radosną nowinę o narodzeniu Dzieciątka Jezus.
6 stycznia 2014 roku Orszak będzie obecny już po raz kolejny na ulicach największych polskich miast m.in. Gdańska, Rzeszowa, Poznania, Krakowa, Szczecina, Wrocławia, Lublina, Białegostoku czy Zakopanego. Orszak Trzech Króli poza granicami kraju przejdzie m.in. w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Ukrainie i w Afryce (w Rwandzie).
 Po raz pierwszy Orszak połączy też granicę polsko niemiecką. Przejdzie bowiem z przygranicznego miasta Goerlitz przez most na ulice Zgorzelca. W Zgorzelcu impreza rozpocznie się o godz. 13.00 pod Stadthalle w Goerlitz. Następnie przez most Jana Pawła II, ulicami: Piłsudskiego, Daszyńskiego, Warszawską, Domańskiego, Partyzantów i Wolności orszak dotrze pod Miejski dom Kultury, gdzie wystawione zostaną jasełka. Również na trasie przejścia ulicami miasta przygotowano sześć scenek jasełkowych.
W tym roku Orszak będzie zachęcał hasłem „Kolędujmy!” również̇ do wspólnego, radosnego śpiewania kolęd, ale także do odkrywania bogatej tradycji związanej z kolędowaniem, na którą składają się m.in. obchodzenie domów z gwiazdą i turoniem, wystawianie jasełek, widowisk herodowych, budowa szopek.
Każdy uczestnik Orszaku otrzyma bezpłatnie śpiewnik z kolędami i okolicznościową koronę.
Orszakowi towarzyszy akcja charytatywna. W parafiach rozprowadzane są cegiełki orszakowe. Cegiełka to orszakowy niezbędnik, na który składa się stroik na stół na Święto Trzech Króli, naklejka na drzwi z literami K + M + B, które tradycyjnie pisane są kredą na drzwiach domostw 6 stycznia i nawiązują do imion Trzech Króli (wraz z rozwinięciem C + M + B – Christus Mansionem Benedicat – Chrystus błogosławi temu domowi), witrażyk na okno z Trzema Królami – logo Orszaku, a także folder o Orszaku – wszystko zapakowane w elegancką teczkę. Również w trakcie trwania Orszaku będą sprzedawane cegiełki orszakowe, a także szczodraki i gorąca herbata, przygotowane przez zgorzeleckie rady parafialne oraz domowe ciasta upieczone przez Koło Gospodyń Wiejskich z Gronowa. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na „Jadłodajnię u św. Józefa” prowadzoną przy Parafii św. Józefa w Zgorzelcu.
Niewątpliwą atrakcją będzie udział w orszaku wielbłądów oraz innych zwierząt z Ogrodu Zoologicznego z Goerlitz.
Nad całością organizacji czuwa proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela ks. Marian Oleksy. Wspomaga go niestrudzenie radny Gminy Zgorzelec Piotr Dobrołowicz. W grupie organizatorów znaleźli się przedstawiciele samorządów powiatu, miasta i gminy, stowarzyszeń ze Zgorzelca, rad parafialnych i osoby prywatne.
Orszak wspierają także sponsorzy i partnerzy. Są nimi m.in Starostwo Powiatowe, Gmina Zgorzelec, Parafia św. Piotra i Pawła w Trójcy, Drukarnia Zimadesign, Tierpark-Goerlitz, Leroy Merlin, Straż Miejska, MPGK Zgorzelec, Parafie Dekanatu Zgorzelec, Policja i Miejski Dom Kultury.
Orszak w Zgorzelcu objęli honorowym patronatem biskup legnicki i burmistrz Zgorzelca.
(in)
Na orszak zapraszamy wszystkich. Młodych i starych, wierzących i niewierzących. Tych wszystkich, którzy chcą z innymi podzielić się radością i wewnętrznym ciepłem oraz tych, którzy tego ciepła i radości potrzebują.