sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

„Król walca” w Hali Stulecia

Karnawał 2015 we Wrocławiu rozpocznie się Galą Noworoczną w Hali Stulecia. Muzyka „króla walca”, Johanna Straussa II, przeniesie publiczność do roztańczonego Wiednia, gdzie porwie ją muzyczny korowód postaci z popularnych oper. Galę poprowadzą profesor Jan Miodek i redaktor Justyna Janus-Konarska.

Choć nestor rodu Straussów nie życzył sobie, żeby jego synowie parali się zawodowo muzyką, wszyscy zostali kompozytorami i wykonawcami. Największą sławę w rodzinie zyskał najstarszy – Johann, który miał uczyć się na bankiera, tymczasem znany jest po dziś dzień jako „król walca”. Mały Johann lekcje w zakresie muzyki pobierał po kryjomu, a jego nauczycielem, o ironio, był pierwszy skrzypek z orkiestry ojca. Cała rodzina Straussów była bardzo popularna, dlatego austriacka prasa huczała od plotek wyolbrzymiających rywalizację między braćmi i ojcem.

Najbardziej lubiane polki, walce i fragmenty operetek słynnego wiedeńczyka zabrzmią w pierwszej części gali, a następnie, niczym karnawałowy pochód, przedefiluje przed nami barwne towarzystwo bohaterów najbardziej lubianych przez publiczność oper. Toast wzniesie zuchwały Toreador z Carmen, walc zatańczy Musetta z Cyganerii, usłyszymy pełne humoru duety z Wesołej wdówki i Don Pasquale.

Pod batutą cenionego dyrygenta operowego, George’a Tchitchinadze zagra obchodząca siedemdziesięciolecie istnienia Orkiestra Symfoniczna NFM, zaśpiewają pochodząca z Gruzji Marika Machitidze i baryton Marcin Bronikowski. Galę poprowadzą niezrównany mówca , Jan Miodek oraz znana widzom TVP i TVN Justyna Janus-Konarska.

_____________________________________________________________________________________________________________
3.01.2015, sobota, godz. 18:00, Wrocław, Hala Stulecia

Gala Noworoczna

George Tchitchinadze – dyrygent
Marika Machitidze – sopran
Marcin Bronikowski – baryton
Orkiestra Symfoniczna NFM
Justyna Janus-Konarska, Jan Miodek
– prowadzenie

I część
J. Strauss Uwertura do operetki Baron cygański
J. Strauss Stadt und Land – polka mazur op. 322
J. Strauss Bauern-Polka op. 276
J. Strauss Persischer Marsch op. 289, Tritsch-Tratsch-Polka op. 214
J. Strauss Tysiąc i jedna noc – walc z operetki Alibaba i czterdziestu rozbójników op. 346
J. Strauss Unter Donner und Blitz – polka schnell op. 324
J. Strauss Éljen a Magyar! – polka-schnell op. 332
J. Strauss Nad pięknym modrym Dunajem – walc op. 314  
J. Strauss (ojciec) Marsz Radetzky’ego op. 228

II część
J. Massenet Obéissons quand leur voix appelle – gawot Manon z opery Manon
G. Bizet Votre toast, je peux vous le rendre – aria Toreadora z opery Carmen
G. Puccini Walc Musetty z opery Cyganeria
V. Bellini Ah, per sempre io ti perdei – aria Ryszarda z opery Purytanie
G. Donizetti Quel guardo il cavaliere – aria Noriny z opery Don Pasquale
G. Donizetti Pronta io son! – duet Noriny i Malatesty z opery Don Pasquale
P. Mascagni Intermezzo z opery Rycerskość wieśniacza
C.A. Bixio Mamma
F. Lehár Lippen schweigen – duet Hanny i Danila z operetki Wesoła wdówka