niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Król, dziadek i Cyganie

I do tego jeszcze Chopin. Czyli towarzystwo naprawdę ciekawe. Gdzie? Na scenie Opery Wrocławskiej oczywiście.

Gdy tylko pojawiają się w sklepowych oknach pierwsze bombki i choinowe gałęzie, dające do zrozumienia, że – choć jeszcze listopad! – to Boże Narodzenie nadciąga, każdy przypomina sobie o dziadku. Nie swoim dziadku, ale o Dziadku do orzechów Piotra Czajkowskiego. Ta świąteczna klasyka – baletowa opowieść, rozpoczynająca się od ubierania choinki i tocząca się przez cudowne baśniowe perypetie – pojawi się oczywiście i na wrocławskiej scenie; 5, 6 i 9 grudnia widownia zapełni się więc najmłodszymi widzami, których czarować będą Klara, Książę i Cukrowa Wieszczka. A w tle – muzyka Czajkowskiego. Czegoż trzeba więcej, aby duszę uradować świątecznie?

Po drodze do owej Wieszczki spotkamy jeszcze – 25 listopada – Wielkiego Fryderyka. Fryderyka Chopina. Ów Chopin Giacomo Orefice to jeden z najciekawszych spektakli wrocławskiej opery – przygotowujący go teatralnie Laco Adamik stworzył fenomenalną mieszaninę patriotycznego kiczu (uwaga! – to komplement!) i baśni. I, mimo iż Orefice – wielbiący gorąco Chopina – jego muzyce przysłużył się momentami nie najlepiej, spektakl jest rewelacyjny!

Tego samego przymiotnika – rewelacyjny – należy użyć także, pisząc o Karola Szymanowskiego Królu Rogerze (20 listopada) przygotowanym przez Mariusza Trelińskiego. Dramatyczna mieszanka wątków antycznych i orientalnych jest w wersji Trelińskiego uwspółcześniona, tak jak współczesne i zawsze aktualne są pytania przez dzieło Szymanowskiego zadawane. Pytania o miłość i wolność, o duchowość i cielesność… A do tego fascynująca forma teatralna. W sumie – spektakl naprawdę świetny.

A na koniec – klasyka! Cyganeria Giacomo Pucciniego. Drugiego grudnia na wrocławskiej scenie zagości jedna z najczęściej grywanych na świecie oper. Nic w tym dziwnego – genialna muzyka plus (jak pisze Piotr Kamiński w książce Tysiąc i jedna opera) „identyfikacja słuchacza z postaciami dramatu, (…) młodość, bieda, ambicja, humor, odwaga, przyjaźń i miłość, oto składniki, które każdy odnajdzie w swym osobistym doświadczeniu i które idealizuje niezrównana puccinowska fraza”.

Spotkanie z bohaterami Cyganerii 2 grudnia, a 19 i 20 grudnia premiera Madame Butterfly. Czyli Puccini nowym spojrzeniem teatralnym i muzycznym ogarnięty… Reżyseruje Giancarlo del Monaco, za pulpitem dyrygenckim stanie Ewa Michnik.

Anita Tyszkowska

www.opera.wroclaw.com