niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Krapkowice: Wygrali wszyscy

Są mecze – bardzo ciekawe, rozgrywane przez wielkie sportowe sławy – w których nie ma przegranych. Wygrywają wszyscy, nawet na meczu nieobecni. Takie niezwykłe spotkanie odbyło się 19 września w Krapkowicach, na otwarciu po przebudowaniu i termomodernizacji Hali Sportowo-Widowiskowej im. Władysława Piechoty. Do walki stanęły znakomite siatkarskie drużyny – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i BBTS Bielsko-Biała.

Ale zmodernizowana Hala im. Władysława Piechoty to nie jedyny obiekt, jaki w ostatnich latach w gminie Krapkowice powstał. – Otworzyliśmy salę gimnastyczną przy szkole w Żywocicach – wylicza burmistrz Andrzej Kasiura, którego spotykamy w hali. – Wyremontowaliśmy salę gimnastyczną przy szkole nr 4 w Otmęcie. A jeśli idzie o Halę im. Władysława Piechoty, to ten piękny obiekt został przebudowany, dokonaliśmy termomodernizacji, wykorzystywane są tutaj odnawialne źródła energii, pompy ciepła, czerpiące energię z ziemi. To pozwoli ogrzać halę w zimie, bo z tym był dotychczas największy problem. Stworzyliśmy też kilka siłowni zewnętrznych, m.in. na placu Eichendorffa i Osiedlu Trzydziestolecia. Ludzie chcą ćwiczyć, chcą się ruszać, chcą być zdrowi i to im umożliwiamy.

O tym, że w mieszkańcy Krapkowic lubią sport, świadczy to, że w sobotnie popołudnie 19 września hala była pełna, siatkarskie starcie, największą atrakcję otwarcia obiektu, oglądało ponad 800 osób! – Widać – mówi burmistrz Kasiura – że w Krapkowicach sport ma się coraz lepiej. Niedawno, przy zaangażowaniu i wsparciu z mojej strony, dwa nasze kluby: Otmęt i Unia Krapkowice utworzyły wspólną drużynę, która występuje na szczeblu okręgowymi i ma duże szanse na awans. A siatkówka, tenis stołowy, piłka ręczna, badminton to to, czym Krapkowice w najbliższych latach zasłyną.

Sukcesy zawdzięczają Krapkowice temu, że samorząd działa tu zgodnie, i temu, że ludzie chcą coś dla swego miejsca na ziemi zrobić. – Moim celem jest skupianie wokół siebie ludzi, którzy chcą coś zrobić dla Krapkowic – uśmiecha się burmistrz. – Choćby marina… Przyszli do mnie zainteresowani żeglarstwem, dałem im wolną rękę, teren, pomogłem, jak tylko było to możliwe ze strony gminy. Krok po kroku wybudowali marinę, życie sportowe tam kwitnie! Jest już kilkanaście jachtów, mamy zawodników, którzy zdobywają na Śląsku w regatach czołowe miejsca, jest szkółka żeglarska i kajakarska… Wciąż się coś dzieje! Ale nie samym sportem gmina żyje, więc myśląc o jej przyszłości, uważam, że wciąż priorytetem powinna być gospodarka – jeśli są dobre przedsiębiorstwa, dobre firmy – nie jakieś ogromne, średnie, ale takie, które tu dobrze się rozwijają i zatrudniają mieszkańców, to mieszkańcy chcą potem dobrze żyć. A dobrze żyć, to znaczy korzystać z instytucji kultury, bawić się, uprawiać sporty… Bardzo ważna jest oświata, więc utworzyliśmy na terenie Krapkowic trzy prywatne żłobki, dwa w partnerstwie publiczno-prywatnym. To ważne dla sytuacji demograficznej gminy. Ale najważniejsza jest gospodarka! – podsumowuje burmistrz Kasiura. – Na dobrych podstawach gospodarczych można budować resztę.

Buduje się także kapitał społeczny – takie spotkania jak sobotni mecz świetnie to pokazują. Ludzie są razem, razem przeżywają, razem czynią dobro – mecz bowiem był meczem charytatywnym, dochód z niego przeznaczono dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Kibice jak zawsze w siatkówce – wspaniali, gorąco dopingowali obie drużyny, ognistymi oklaskami witając siatkarskie sławy, takie jak trener BBTS-u Piotr Gruszka i trener ZAKSY Sebastian Świderski czy kapitan Michał Ruciak. Najbardziej zacięty był set trzeci, w którym ZAKSA prowadziła 14:10 i miała szansę na wygranie seta. Niestety, kędzierzynianie stracili pięć punktów z rzędu i mecz zakończył się wynikiem 3:0 dla BBTS Bielsko-Biała.

Obie drużyny publiczność żegnała wielkimi brawami. I naprawdę wygrali wszyscy – krapkowiczanie, mający do dyspozycji piękną, nowoczesną halę, siatkarze, którzy dostarczyli ludziom wiele radości, a także dzieci, potrzebujące edukacyjnej pomocy, na rzecz których mecz się odbył…

Gośćmi honorowymi spotkania byli sportowcy, którzy wiedzą doskonale, jak wiele waży wygrana – mistrz olimpijski i wicemistrz olimpijski Jacek Wszoła oraz wicemistrz olimpijski i mistrz Europy Marian Woronin. – Niechaj ta hala służy sportowi! – powiedział Jacek Wszoła, witając zebranych w hali. – Sportowi zawodowemu, amatorskiemu, młodym sportowcom i dojrzałym!

Przed nami wybory samorządowe. Tu też będzie się toczyć walka o wygraną. – Tak, będę startował – mówi burmistrz Andrzej Kasiura. – Ale nie będę wyborcom obiecywał niczego na wyrost. To, co zrobiłem, świadczy chyba o tym, że warto mnie wybrać.

Anita Tyszkowska

 

Najważniejsze projekty i inwestycje zrealizowane w ostatniej kadencji w gminie Krapkowice

• Efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania hali widowiskowo-sportowej. • Adaptacja obiektu na filię biblioteczną w Krapkowicach. • Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych – Remont ul. Górnej, 3 Maja i Kozielskiej i przebudowa odcinka drogi łączącego drogę krajową nr 45 z drogą wojewódzką nr 415 w Krapkowicach. • Przebudowa ul. Kopernika w Steblowie. • Budowa ogniw fotowoltaicznych na krytej pływalni, utworzenie siłowni pod chmurką na Osiedlu XXX-Lecia i kompleksu sportowo-rekreacyjnego na pl. Eichendorffa w Krapkowicach. • Budowa kanalizacji sanitarnej w Pietnie i Kórnicy. • Zainstalowanie siłowni zewnętrznej w Kórnicy. • Przebudowa i zakup dodatkowego wyposażenia sali wiejskiej w Rogowie Opolskim i budowa centrum rekreacyjno-sportowego w Dąbrówce Górnej.

Gmina opracowuje strategię rozwoju na lata 2014-2020, która wyznaczy priorytety i cele społeczno-gospodarcze i dostosuje działalność krapkowickiego samorządu do standardów europejskich. Dokument ten będzie również podstawą do opracowania i wdrożenia projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych.