niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Krapkowice: Wiele się dzieje

Wiosna w Krapkowicach to oczywiście wielkie ożywienie – ale nie tylko, a nawet nie przede wszystkim z ożywieniem w przyrodzie należy je kojarzyć. W Krapkowicach bowiem – od chwili, gdy słońce grzać zaczęło mocniej – bardzo wiele się dzieje i dziać będzie.

Dziewiątego maja mszą świętą w intencji wszystkich strażaków z terenu miasta i gminy Krapkowice w kaplicy świętej Jadwigi w Pietnej rozpoczęły się uroczystości związane z 50-leciem założenia i działalności OSP i otwarciem nowej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pietnej. Po mszy poczty sztandarowe, strażacy z miejscowej jednostki, innych jednostek OSP, zaproszeni goście i mieszkańcy przemaszerowali na plac przed strażnicą, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Medalami i dyplomami nagrodzeni zostali zasłużeni dla OSP, a potem goście uroczystości zapoznali się z historią budowy nowej remizy w Pietnej, gdzie stara remiza nie spełniała odpowiednich wymogów, więc w listopadzie 2014 roku, na spotkaniu burmistrza Krapkowic Andrzeja Kasiury ze strażakami z Pietnej, uzgodniono warunki budowy nowej remizy. W pierwszym tygodniu grudnia 2014 strażacy wyburzyli stary budynek, a 8 grudnia rozpoczęły się prace budowlane przy nowej remizie. Prace zostały zakończone w terminie i majowa uroczystość jako punkt główny miała przecięcie wstęgi w nowej remizie w Pietnej.

Krapkowickie święto trąbki

Dziewiąty maja to w Krapkowicach także święto muzyki – pierwszy majowy weekend to II Międzynarodowy Konkurs Trębaczy pod honorowym patronatem burmistrza Krapkowic Andrzeja Kasiury, zorganizowany przez krapkowicką Państwową Szkołę Muzyczną I Stopnia im. Piotra Świerca, Filharmonię Opolską oraz Krapkowicki Dom Kultury przy wsparciu gminy Krapkowice i firmy Gewa Polska. Konkurs poprzedził 8 maja koncert Martina Wagemanna z Deutsche Oper Berlin w Filharmonii Opolskiej.

W konkursie udział wzięło blisko czterdziestu uczniów szkół muzycznych z całej Polski, a przede wszystkim Polski południowej, w trzech kategoriach wiekowych. Uczestnicy konkursu wykazywali się nierzadko niezwykłym talentem, grali naprawdę znakomicie, a ich występy oceniało jury z Martinem Wagemannem na czele. W konkursie było o co walczyć – nagrodami głównymi w każdej z kategorii był instrument – trąbka marki Bach. O najdroższą z nich walczyli uczniowie z najstarszej grupy wiekowej. Profesjonalną trąbkę Bach Stradivarius o wartości ponad 10 000 zł ufundowaną przez gminę Krapkowice wygrał Wojciech Kaszuba – uczeń Rafała Dudka z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Konkurs zakończyły niedzielne warsztaty trąbkowe w Krapkowickim Domu Kultury oraz finałowy koncert laureatów i Big Bandu Państwowej Szkoły Muzycznej w Krapkowicach, którzy swoimi popisami zachwycili widownię.

Ruch to zdrowie!

Maj w Krapkowicach to także pierwszomajowy XXXIII Krapkowicki Bieg Uliczny 2015. Należał do wyjątkowo udanych – doskonała pogoda oraz rekordowa frekwencja biegaczy sprawiły, że tradycyjna impreza przyciągnęła tłumy widzów! Tegoroczna majówka miała charakter odmienny niż dotychczas, ponieważ trwała dwa dni i zorganizowano ją w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Władysława Piechoty, a połączona została z Piknikiem Rodzinnym oraz po raz pierwszy zorganizowaną 2 maja „Sztafetą Dobroczynności”, w której udział wzięli pracownicy lokalnych przedsiębiorstw. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci – spartakiada sportowa zorganizowana przez Hufiec Krapkowice, wioska rycerska, pokaz monocyklistów, karuzele, występy mażoretek, maraton fitness i wiele innych atrakcji sprawiło, że najmłodsi i dorośli z pewnością nie narzekali na brak wrażeń. A wieczorami – 1 i 2 maja – hala zamieniała się w taneczny parkiet. Pierwszego dnia odbyła się zabawa taneczna „Tańczyć każdy może”, natomiast drugiego – dyskoteka w stylu lat osiemdziesiątych, „Funky Night”.

Teraz zaś wielbicieli sportowego (i nie tylko!) dziania się czekają od 26 do 28 czerwca Dni Krapkowic, w czasie których – 28 czerwca – do Krapkowic zawita Flis Odrzański, do tej pory startujący poniżej Opola. Stowarzyszenie „Port Jachtowy Krapkowice” buduje już tratwę, która na kilku odcinkach popłynie razem z Flisem, którego głównymi celami są m.in.: promowanie turystycznego i rekreacyjnego zagospodarowania Odry, integracja mieszkańców miast i gmin nadodrzańskich po stronie polskiej i stronie niemieckiej wokół wspólnych spraw oraz upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży.

Ata
 

KRAPKOWICKI DOM KULTURY ZAPRASZA – LATO 2015

Czerwiec

• 6 czerwca – Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej (współorganizacja)

• 13 czerwca – IV Przegląd Piosenki Harcerskiej i Turystycznej

• 14 czerwca – Spotkanie z Pieśnią (TSKN)

• 20-21 czerwca – „Noc Kupały”/„Piknik Odrzański”

• 24 czerwca – premiera „Igraszki z diabłem”

• 26-28 czerwca – Dni Krapkowic

• 28 czerwca Flis Odrzański

Lipiec – sierpień

• 1-3 lipca – Letnie Warsztaty Wokalne „Uwolnij głos III” – Koncert Doroty Miśkiewicz i uczestników warsztatów

• 6-10 lipca – Warsztaty plastyczne „Każdy może narysować portret” (+12, dla młodzieży i dorosłych) – warsztaty poprzedzone naukowym wykładem, teorią rysunku i dużą ilością praktyk

• 24 lipca – 14 sierpnia – Krapkowickie wieczory muzyczno-filmowe (Park „Magnolia” – koncerty muzyczne i plenerowa projekcja filmów)

• „Interdyscyplinarny plener artystyczny”

Wrzesień

• 12-13 września – Dożynki Miejsko-Gminne 2015 – Kórnica