środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Krapkowice: Gościnna przystań

Leżąca w południowej części województwa opolskiego gmina Krapkowice to zarówno malownicze miejsce, jak i doskonała lokalizacja dla inwestycji. Dzięki dwóm zjazdom z autostrady A4 stanowi ona istotny węzeł komunikacyjny, a jest tu też gęsta sieć dróg wojewódzkich, zaś drogi gminne prowadzące do stref inwestycyjnych osiągają parametry dróg krajowych. Podróż do Opola zajmuje 20 minut, do Wrocławia i Katowic dojedziemy autostradą w niespełna godzinę.

Gmina ma bogatą tradycję gospodarczą, a dziś krapkowicką gospodarkę napędzają między innymi: Metsa Tissue SA (branża papiernicza), Multiserwis (branża budowlana), Meblosoft (branża meblarska), POM (branża budowlana), Chespa (branża chemiczna), Śląskie Kruszywa Naturalne (branża wydobywcza), Coroplast (branża motoryzacyjna) czy Paul Schockemoehle (branża logistyczna). Każda z firm jest cenionym partnerem w biznesie także poza granicami naszego kraju, Krapkowice zaś mogą pochwalić się nie tylko dobrym klimatem do inwestowania, ale także wykwalifikowanymi pracownikami.

Tereny inwestycyjne posiadające plan zagospodarowania przestrzennego, ulgi podatkowe czy gminny punkt informacyjny to tylko nieliczne z udogodnień czekających na przedsiębiorców. Dobry klimat gospodarczy owocuje efektywną współpracą z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych czy Agencją Nieruchomości Rolnych.

Starania władz lokalnych docenione zostały przez szereg instytucji. Fundacja Promocji Gmin Polskich przyznała Krapkowicom tytuł Gminy Ekoinnowacji, Stowarzyszenie Kraina św. Anny nagrodę „Pokaż jak LEADER zmienił Twoje otoczenie”, a Urząd Marszałkowski docenił samorządowców za najskuteczniejsze pozyskiwanie środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W 2014 roku do gminy trafił tytuł Urzędu Przyjaznego Mediom i Społeczeństwu, a w 2015 Izba Gospodarcza wyróżniła ją Opolską Nagrodą Jakości, wręczając Laur Kompetencji. Krapkowice otrzymały też tytuł Lidera Edukacji i wyróżnienie za najlepszy produkt turystyczny przyznawane przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną.

Dla lokalnych samorządowców jednym z priorytetów jest infrastruktura społeczna i rekreacyjna. Krapkowice mogą pochwalić się gęstymi sieciami placówek medycznych i szkół wszystkich szczebli. Uruchomiono Krapkowicką Kartę Rodziny, organizowane są liczne projekty edukacyjne dla dzieci. Miasto tętni kulturalnym i sportowym życiem. Są tu Krapkowicki Dom Kultury z cyfrowym kinem, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna, stadion piłkarski, Orliki, kryta pływalnia „Delfin”, hala widowiskowo-sportowa i siłownie na świeżym powietrzu. Można też aktywnie wypocząć nad wodą: tuż przy ujściu Osobłogi do Odry znajduje się Port Jachtowy, co roku odbywa się tu Piknik Odrzański z Wyścigiem Smoczych Łodzi. Gmina zaprasza także na Galę Noworoczną, Bieg Krapkowicki, Dni Krapkowic, Zlot VW Garbusa i Busa, Smaki Jesieni, Oktoberfest, Jarmark Bożonarodzeniowy i cieszące się dużą popularnością Pchle Targi.

Na terenie gminy znajdują się zabytki wpisane na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. To między innymi: Stare Miasto, Baszta, czyli wieża Bramy Górnej z XIV wieku, fragment murów obronnych, zamek rodów Redernów i Haugwitzów, kościoły pw. św. Mikołaja i Najświętszej Marii Panny, ruiny zamku rycerskiego w Otmęcie i żydowski cmentarz. Blisko stąd do Bazyliki na Górze św. Anny, zamków w Mosznej i Kamieniu Śląskim.

Krapkowice to gościnna przystań na szlakach Europy, zarówno do życia, zwiedzania, jak i inwestycji. Mamy nadzieję, że okres dużych inwestycji wokół aglomeracji śląskiej i wrocławskiej już powoli mija. Obecnie pora na inwestowanie w miastach powiatowych, a najlepszą lokalizacją w województwie opolskim jest gmina Krapkowice. Biorąc pod uwagę położenie logistyczne, ceny nieruchomości i obecność strefy ekonomicznej, nasza gmina, w całym pasie autostrady A4, stanowi jedną z najlepszych lokalizacji na ulokowanie biznesu.