poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Krakowskie szopki i chińskie ślady

Rok powoli dobiega końca, ale wrocławskie Muzeum Narodowe i jego oddziały cały czas proponują nam coś nowego.

W Muzeum Etnograficznym, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu, oglądać możemy szopki krakowskie. Są one swoistym fenomenem plastycznym i obrzędowym – w skali nie tylko europejskiej, ale i światowej. Pokazywane prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które posiada najbogatszą na świecie kolekcję tych dzieł.

Szopki krakowskie wyróżniają się na tle innych specyficzną formą i zdobnictwem. Charakteryzuje je smukła, wielopoziomowa, bogato zdobiona konstrukcja. Dla zminiaturyzowanych elementów wzorem stała się zabytkowa architektura Krakowa. We wrocławskim Muzeum Etnograficznym można obejrzeć 25 szopek.

Odwiedzając bożonarodzeniową wystawę przy ulicy Traugutta, koniecznie należy także zobaczyć „Skarby europejskiej kultury tradycyjnej”. To naprawdę niezwykła prezentacja, której patronuje m.in. UNESCO, opowiadająca o europejskich zjawiskach, które są na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Czeka nas sporo niespodzianek plus sporo wiedzy.

Natomiast w gmachu głównym wrocławskiego Muzeum Narodowego od kilku dni pokazywane są prace chińskiego plastyka Yanga Shuanglina na wystawie „Współczesny chiński wenren: malarz i erudyta”. Jak powiedział nam chiński twórca, pokazując kilkanaście swoich prac, chciał przekazać mały element chińskiej tradycji i kultury, budowany przede wszystkim wokół przyrody. Yang Shuanglin zaznaczył jednocześnie, że w swojej technice malarskiej łączy doświadczenia sprzed pięciu tysięcy lat z pewnymi możliwościami, jakie dają techniki współczesne.

– Ta wystawa przenosi nas w czasie. To jednocześnie sztuka mocno osadzona w historii i tradycji – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Do końca grudnia pokazywana jest także „Wrocławska Europa”. To pierwsza w historii muzealnictwa wystawa prezentująca mało znaną dziś twórczość Bartłomieja Strobla – malarza działającego we Wrocławiu w pierwszej połowie XVII wieku i należącego do najwybitniejszych artystów Europy Środkowej tego okresu.

(cvc)