wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Krajobraz pod szczególnym nadzorem

Już we wrześniu kolejna, 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Tym razem setki imprez w całej Polsce odbywać się będą pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Na Dolnym Śląsku przedsięwzięciu patronuje nasz miesięcznik.

Jak co roku, głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Potrzeba pamiętania

Europejskie Dni Dziedzictwa aktywizują lokalne społeczności do zwrócenia większej uwagi na historię najbliższej okolicy oraz do opieki nad zabytkami, miejscami o znaczeniu historycznym, a także do poznania ważnych wydarzeń z nimi związanych, losów poprzednich mieszkańców tych terenów oraz osób, które zapisały się na kartach historii.

Wiele instytucji na co dzień bardzo aktywnie promuje szeroko rozumiane dziedzictwo kulturowe – zarówno to materialne, jak i niematerialne. Do takich miejsc na pewno należy wrocławskie Muzeum Etnograficzne, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Podczas EDD w ten mądry i potrzebny nurt pamięci włącza się także wielu innych. Warto aktywnie uczestniczyć w tym projekcie. Warto odkrywać tajemnice z przeszłości, poznawać nasze dziedzictwo kulturowe i dorobek minionych pokoleń.

Patriotyzm wszystkich ojczyzn

– Podczas wrześniowego święta zabytków zwrócimy szczególną uwagę na piękno i malowniczość polskich krajobrazów – dużych miast, mniejszych miejscowości i wsi. Będziemy odkrywać krajobraz będący zapisem historii i tradycji kolejnych pokoleń, etapów rozwoju gospodarki, technologii i nauki, a także wrażliwości estetycznej oraz sztuki. Wyraźnie podkreślimy konieczność jego ochrony i potrzebę kształtowania w taki sposób, aby stał się świadectwem szacunku współczesnego pokolenia dla przeszłości i przyszłości, patriotyzmu małych i wielkich ojczyzn. Wartości historyczne, artystyczne i estetyczne zabytków, będących elementem krajobrazu kulturowego, budują poczucie identyfikacji oraz dumy z miejsca zamieszkania wśród społeczności lokalnych – mówi Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków.

Inne spotkania

Tegoroczne EDD to między innymi liczne wystawy, koncerty, wykłady, warsztaty dla najmłodszych, spotkania z wybitnymi twórcami kultury, a przede wszystkim zwiedzanie unikatowych zabytków. Na Dolnym Śląsku właściciele zabytkowych obiektów będą też mogli skorzystać z bezpłatnych porad prawnych.

W tym miejscu trudno nam wymienić choćby małą część tego, co będzie się działo od 9 do 17 września, dlatego zachęcamy do wejścia na stronę internetową naszego miesięcznika (www.gminapolska.com), gdzie znaleźć można dużo więcej szczegółów. A imprezy i spotkania odbędą się chociażby w Bielawie, Boguszycach, Bolkowie, Głogowie, Karpaczu, Kłodzku, Kudowie-Zdroju, Niemczy, Oleśnicy, Oławie, Strudze, Świdnicy, Świętej Katarzynie, Złotym Stoku, Kamieńcu Ząbkowickim, Wrocławiu, Bukowcu, Borkowie, Obornikach Śląskich, Męcince, Mokrzeszowie, Świerzawie, Mysłakowicach, Ciechanowicach, Dobkowie, Dobroszycach, Jaworzynie Śląskiej, Cieplicach, Bolesławcu.

Krajobraz to my

Uczestnictwo w wielu spotkaniach to wyjątkowa szansa, by w zupełnie inny sposób spotkać się z tym, co mijamy na co dzień. Będzie okazja do poszukiwań w terenie i licznych konkursów. Nie zabraknie okazji do dyskusji i wysłuchania opowieści, które odkryją przed nami tajemnice wielu miejsc.

Jak mówią organizatorzy: „Wszyscy jesteśmy częścią krajobrazu, każdy z nas ma wpływ na jego kształt i to od nas zależy, jak będzie wyglądał. Krajobraz to nasza przestrzeń pracy, nauki oraz odpoczynku. Uczmy się go, chrońmy i harmonijnie kształtujmy, bo jest to nasz wspólny obowiązek”.

Tomasz Miarecki