czwartek, 23 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kraftowe, czyli jakie?

Na etykietach coraz większej liczby polskich piw rzemieślniczych pojawia się znak „Piwo Kraftowe”. To inicjatywa Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych – zrzeszenia najmniejszych, niezależnych producentów piwa. Rynek piwa kraftowego rośnie. Rolą znaku jest ułatwienie wyboru konsumentom i wskazanie im, że mają do czynienia z produktami pochodzącymi z małych browarów, stawiających jakość przed produkcją na dużą skalę.

Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych wprowadza na rynek znak „Piwo Kraftowe”. Prawo do umieszczania go na etykietach produkowanych piw mają wszystkie browary zrzeszone w organizacji. Znak ma podkreślać pochodzenie piwa z browaru rzemieślniczego, warzącego na niewielką skalę, w oparciu o tradycyjne surowce piwowarskie. Zastosowanie znaku jako wyróżnika wzmocni segment piw rzemieślniczych i ułatwi konsumentom decyzje zakupowe, dostarczając sprawdzonej informacji o pochodzeniu produktu i dając gwarancję, że piwo pochodzi z niezależnego browaru.

– Piwa kraftowe pojawiły się na polskim rynku niecałe dziesięć lat temu i na rynku postrzegane są nadal jako niszowa nowość – mówi Marek Kamiński, prezes zarządu PSBR. – Teraz dajemy miłośnikom dobrego piwa prosty znak, dzięki któremu zawsze znajdą w sklepie produkt z gwarancją pochodzenia z małego, niezależnego browaru rzemieślniczego z Polski.

Piwa rzemieślnicze (lub inaczej: kraftowe) pochodzą z niezależnych właścicielsko, małych browarów, znanych z ludzi tworzących piwa w oparciu o najwyższej jakości surowce i z poszanowaniem tradycyjnych metod warzenia. Na takim podejściu skupiają się członkowie PSBR.

– W produkcji piw kraftowych najważniejszą rolę odgrywają ludzie, ich historie, wartości, którymi się kierują i wyjątkowe podejście do piwa – dodaje Marek Kamiński. – To ich zaangażowanie, poszukiwanie nowych smaków i kompozycji, dbałość o każdy szczegół i dążenie do najwyższej jakości dają piwu to „coś”, co sprawia, że nie da się go porównać z produktami powstającymi na masową skalę.

Udział piwa kraftowego w rynku piwa ogółem w Polsce wynosi niecały 1 proc. i wciąż rośnie. W 2019 roku browary rzemieślnicze zrzeszone w PSBR odnotowały wzrost produkcji o ponad 19 proc., podczas gdy całkowita produkcja piwa w Polsce spadła o 3,5 proc. Wybierając butelkę czy puszkę ze znakiem „Piwo Kraftowe”, konsument ma pewność, że kupuje piwo z małego, niezależnego, polskiego browaru rzemieślniczego. Znak „Piwo Kraftowe” został zgłoszony do Urzędu Patentowego RP, a prawo do używania znaku mają wszyscy członkowie Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych.

(inn)

Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych zostało powołane do życia w styczniu 2018 roku. Organizacja zrzesza obecnie 32 browary, które wolumenowo mają około 50-procentowy udział w produkcji piwa rzemieślniczego w Polsce. Głównymi celami Stowarzyszenia są: reprezentowanie interesów najmniejszych browarów w Polsce, prowadzenie działalności edukacyjnej (jednocześnie promując odpowiedzialne spożywanie alkoholu), popularyzacja piwa rzemieślniczego oraz działanie na rzecz rozwiązań prawnych ułatwiających funkcjonowanie istniejącym browarom rzemieślniczym oraz powstawanie nowych browarów.