sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kostomłoty: Lepiej biednym niż średnim

Będąca częścią powiatu średzkiego gmina Kostomłoty nie tylko dobrze sobie radzi w pokonywaniu wyzwań stawianych przed nią przez mieszkańców, ale ma także interesujące tereny do zagospodarowania pod inwestycje. W Kostomłotach pracowitość i pomysłowość idą w parze ze zgodną współpracą w samorządzie, co daje wymierne efekty.

Są jednak sprawy, na które samorząd gminy Kostomłoty wpływu nie ma. – Wystąpiliśmy w wielu programach o fundusze unijne, ale nie wszędzie udało nam się pozyskać dofinansowanie, ponieważ środki finansowe w rozdaniu 2014-2020 są bardzo ograniczone – ocenia wójt Stanisław Wicha. – Przykładowo, na wodociągi i kanalizację, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, na województwo dolnośląskie jest 46 mln zł i są to śmieszne pieniądze, jeśli weźmiemy pod uwagę skalę potrzeb. Widać też, że dofinansowanie na te zadania może otrzymać gmina bardzo biedna, z niskim dochodem podatkowym i wysokim bezrobociem, a także posiadająca parki krajobrazowe. Gorzej jest z gminami mającymi dochody średnie. To jest niesprawiedliwe!

Gmina Kostomłoty należy do Obszaru Interwencji Równiny Wrocławskiej i z tego tytułu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego może pozyskiwać środki finansowe na dofinansowanie projektów unijnych. Nieźle też wygląda jej tegoroczny budżet, w którym dochody wynoszą 26 017 753 zł, wydatki około 27 mln zł, a deficyt budżetowy to 1 mln zł.

– W tym roku naszymi inwestycyjnymi priorytetami będzie przebudowa odcinków sieci wodociągowej w Ramułtowicach i Siemidrożycach, kanalizacja Piotrowic i Kostomłotów wraz z budową sieci wodociągowej, budowa tranzytu wodociągowego Godków – Paździorno wraz z siecią wodociągową do Osieczyny, przebudowa drogi w Osieku, budowa drogi wewnętrznej do boiska wielofunkcyjnego w Kostomłotach, utworzenie pracowni cyfrowej w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Kostomłotach, budowa oświetlenia ulicznego, budowa świetlicy wiejskiej w Świdnicy Polskiej oraz zagospodarowanie terenów przy gminnych obiektach rekreacyjno-sportowych – wylicza wójt Wicha.

Warto też podkreślić, że w budżecie gminy Kostomłoty wyodrębniono fundusz sołecki w wysokości 401 641 zł. – Postanowiliśmy przekazać te pieniądze sołectwom proporcjonalnie do liczby mieszkańców – wyjaśnia Stanisław Wicha. – Rady sołeckie i zebrania mieszkańców decydują na co najlepiej wydać pieniądze i jest to jeden z elementów tworzenia społeczeństwa obywatelskiego. A dzięki temu nasze wsie stają się piękniejsze, bardziej estetyczne i zintegrowane.

Gmina Kostomłoty położona jest przy autostradzie A4 i ma do zaoferowania tereny inwestycyjne, co powinno zainteresować potencjalnych inwestorów. Warto tutaj wydać swoje pieniądze, ale przede wszystkim warto zarobić.

S.G.