sobota, 9 listopadaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kosmos coraz bliżej

W Planetarium Śląskim w Chorzowie otwarto dwa nowe obserwatoria astronomiczne wyposażone w nowoczesny sprzęt.

O modernizacji Planetarium Śląskiego pisaliśmy już kilkakrotnie na łamach naszego miesięcznika. Jest to bowiem dla popularyzacji nauki miejsce szczególne. Budzi ogromne zainteresowanie tak dzieci, jak i dorosłych. Cały czas to swoiste centrum nauki poświęcone kosmosowi rozwija się. Nie tak dawno wzbogaciło się o nowe instrumenty badawcze: teleskop optyczny oraz radioteleskop. Dwa nowe urządzenia kosztowały prawie 3,5 mln złotych.

– Modernizacja Planetarium Śląskiego to jedna z najważniejszych inwestycji obecnej kadencji samorządu. Obiekt jest dziś jednym z najnowocześniejszych parków nauki i przyciąga tysiące odwiedzających, inspiruje i uczy, prezentując kosmos niemal na wyciągnięcie ręki. Chcemy, żeby to miejsce wciąż się rozwijało, a do tego niezbędny jest nowoczesny sprzęt, stąd kolejna inwestycja i uruchomienie obserwatoriów z nowym teleskopem i radioteleskopem – mówił marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

– Dzięki tej inwestycji obserwatorium zostało wprowadzone w XXI wiek. Zyskaliśmy dwa nowe narzędzia dla edukacji, ale również badań naukowych, które chcemy w Planetarium Śląskim rozwijać – tłumaczył dyrektor Planetarium Śląskiego, Stefan Janta.

Nowy teleskop PlaneWave CDK700 ze zwierciadłem o średnicy 70 cm (jeden z największych w Polsce) i ogniskowej 4,54 m w Obserwatorium Optycznym pozwoli na prowadzenie szerszych badań naukowych. Teleskop będzie dostępny także dla odwiedzających.

Natomiast nowy radioteleskop Primalucelab Spider 500A, o średnicy czaszy anteny 5 metrów, w Obserwatorium Radiowym, pozwala obserwować Słońce, Księżyc, jasne radioźródła oraz wyznaczać rozkład wodoru w ramionach spiralnych Drogi Mlecznej.

(umws)