czwartek, 18 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kościuszkowskie medale

Ponad 150 medali i plakiet upamiętniających Tadeusza Kościuszkę można będzie oglądać na wystawie czasowej w Panoramie Racławickiej. Prezentowane obiekty wykonane zostały w okresie od 1. połowy XIX w. po czasy współczesne, wszystkie są własnością Krzysztofa Lachowicza, właściciela największego w Polsce zbioru kościuszkianów.

To pierwsza monotematyczna ekspozycja przygotowana z eksponatów pochodzących z prywatnej, interdyscyplinarnej kolekcji „Ikonografia kościuszkowska”. Wcześniej część wchodzących w jej skład medali i oznak była prezentowana na prawie 40. mniejszych wystawach. Najstarszym i najcenniejszym eksponatem jest medal z 1818 r. wybity z okazji 1. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.

– Pierwsze, bardziej popularne, medale o tematyce kościuszkowskiej pojawiły się po śmierci generała. Upamiętniały rocznicę śmierci i insurekcji w 1794 r. – wyjaśnia Krzysztof Lachowicz, kolekcjoner. – W czasie powstań listopadowego i styczniowego wizerunki naczelnika umieszczano na medalikach, biżuterii patriotycznej (zawieszki, wisiorki, dewizki do zegarków kieszonkowych). W XX w. powstawały medale z okazji nadania jego imienia różnym instytucjom i organizacjom.

– Wystawa ma upamiętniać trzy ważne rocznice oraz postać Tadeusza Kościuszki – wyjaśnia Romuald Nowak, kierownik Panoramy Racławickiej. – W 2014 r. przypada 220. rocznica Insurekcji Kościuszkowskiej, 120. rocznica udostępnienia Panoramy Racławickiej we Lwowie oraz 70. rocznica jej ewakuacji z lwowskiej rotundy. Pokazywane na wystawie medale upamiętniają Tadeusza Kościuszkę, który odegrał w historii Polski wyjątkową rolę – utrwalił się w świadomości narodu jako pierwszy przywódca, który poderwał Polaków do czynu zbrojnego, wskazując, że walka jest jedyną drogą do odzyskania niepodległości – mówi Romuald Nowak.

Wystawa prezentowana będzie w holu Panoramy Racławickiej, można ją oglądać bezpłatnie.