czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kongres Regionów w Świdnicy

Rusza IV Kongres Regionów – nagrody dla najlepszych prezydentów polskich miast. Diament Wolności dla Henryka Wujca

 

We wtorek, 11 czerwca w Świdnicy rozpoczął się IV Ogólnopolski Kongres Regionów. Tegoroczna edycja to półtora tysiąca gości – przedstawicieli samorządu, biznesu, administracji publicznej oraz Unii Europejskiej, a także ekspertów, naukowców i dziennikarzy.

W trakcie Kongresu zaplanowano 56 paneli dyskusyjnych, będzie można także wziąć udział w pięciu sesjach plenarnych oraz licznych wystawach zlokalizowanych w świdnickim Rynku.

IV Ogólnopolski Kongres Regionów pod hasłem „Samodzielność a efektywność. Samorząd jako wspólnota mieszkańców” potrwa do czwartku, 13 czerwca.

Organizatorami Kongresu są Ringier Axel Springer Polska (wydawca m. in. Newsweeka, Forbesa, Faktu) i miasto Świdnica, a Patronat Honorowy nad Kongresem Regionów objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Partnerami merytorycznymi są: Dolny Śląsk, Związek Powiatów Polskich, Związek Miast Polskich oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Ogólnopolskimi partnerami medialnymi są: Biznes.pl, Dziennik Gazeta Prawna, Forum Samorządowe, Grupa RMF, Nowoczesna Firma, Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, PRoto.pl, Serwis Samorządowy PAP, Serwis Administracyjno Samorządowy, TerenyInwestycyjne.info.

Rokrocznie najwięcej emocji wzbudzają finały rankingów samorządowych. Tym razem ogłoszone zostaną:

  • N15 – ranking prezydentów miast (Newsweek Polska) (wtorek, sesja plenarna, godz. 18.00)
  • Miasto Szans – Miasto Zrównoważonego Rozwoju (PwC, Newsweek Polska) (wtorek, bankiet powitalny, godz. 20.30)
  • Miasto przyjazne kierowcy (Auto Świat) (wtorek, bankiet powitalny, godz. 20.30)
  • Miasta atrakcyjne dla biznesu (Forbes) (środa, bankiet, godz. 20.30)
  • Samorząd w smartfonie (Komputer Świat) (środa, bankiet, godz. 20.30)
  • Ranking Gmin i Powiatów (Związek Powiatów Polskich) (czwartek, bankiet, godz. 20.30)
  • Ranking Energii Odnawialnej (Związek Powiatów Polskich) (czwartek, bankiet, godz. 20.30).

IV Kongres Regionów rozpoczął się wtorkową sesją plenarną, podczas której zaplanowano wręczenie nagród w rankingu N15 Najlepszych Prezydentów Miast Newsweeka, debatę zatytułowaną „Idealny prezydent: szeryf czy negocjator?”, w której wezmą udział laureaci rankingu N15. Wieczorna sesja zakończy się wręczeniem Diamentu Wolności – specjalnej nagrody Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, którą w tym roku otrzyma Henryk Wujec, doradca Prezydenta RP.

***

Kongres Regionów to unikatowe miejsce spotkań świata biznesu, przedsiębiorców i inwestorów z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. Do tej pory odbyły się trzy edycje Kongresu. Ostatnia (29-31 maja 2012 roku) skupiła blisko 2.000 przedstawicieli samorządu, władz państwowych, biznesu oraz mediów. W jej trakcie odbyło się 5 sesji plenarnych oraz 64 panele dyskusyjne. Wręczone zostały nagrody w 9 rankingach samorządowych, w których nagrodzono w sumie 159 prezydentów, burmistrzów, starostów oraz wójtów.