czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kongres Regionów już w czerwcu

V Ogólnopolski Kongres Regionów zaplanowano w dniach 10-12 czerwca br. w Świdnicy. Tegoroczna, jubileuszowa edycja Kongresu Regionów, zostanie zorganizowana pod hasłem „Przywództwo, odpowiedzialność, kreatywność” i dotyczyć będzie nowej roli władz samorządowych.

Kongres Regionów w Świdnicy to największe w Polsce spotkanie samorządowców, ludzi nauki, biznesu i przedstawicieli organizacji pozarządowych z całego kraju. W każdej edycji Kongresu Regionów bierze udział około 2 tys. osób z całej Polski. W trakcie trzech dni kongresowych odbywa się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i sesji plenarnych. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest samorząd województwa dolnośląskiego.

Gościem specjalnym V Kongresu Regionów – o czym już pisaliśmy – będzie Rudolph Giuliani – legendarny burmistrz Nowego Jorku. W spektakularny sposób zmienił oblicze jednej z największych metropolii świata. Swoimi doświadczeniami i przemyśleniami podzieli się z uczestnikami tegorocznego Kongresu Regionów. Wykład Rudolpha W. Giulianiego to przede wszystkim historia tego, jak stał się znanym przywódcą, z wieloma barwnymi historiami kształtującymi jego styl oraz wiele porad, jak być skutecznym, szczególnie w trudnych okolicznościach. Opowiada o tym, jak udało mu się przejąć kontrolę, zostać przywódcą i uświadomić nowojorczykom, że pod jego rządami, są w dobrych rękach. Jest autorem książki „Przywództwo”, którą jeden z popularnych amerykańskich magazynów zrecenzował krótko słowami: „Skuteczne porady mistrza zarządzania. Giuliani ponownie pokazuje dlaczego ma miliony wielbicieli.” 

To nie jedyny międzynarodowy akcent Kongresu. Również dla samorządów istotny jest kontekst wydarzeń na Ukrainie, dlatego organizatorzy zaprosili do udziału w Kongresie mera Iwano-Frankowska (d. Stanisławowa) Wiktora Anuszkewyczusa. Prócz tego przewidziano panele dyskusyjne związane z przedsiębiorczością na polsko-czeskim pograniczu.

W Świdnicy ogłoszeni zostaną zwycięzcy sześciu rankingów i konkursów. Między innymi poznamy najlepszych prezydentów polskich miast, wyrózniających się wójtów i burmistrzów, a także przedstawiony zostanie ranking miast atrakcyjnych dla biznesu. (IF)