środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kondratowice: Tutaj zbudować dom

Rozmowa z Wojciechem Bochnakiem, wójtem gminy Kondratowice

Są w rozwoju gmin zadania strategiczne mogące zmienić gminę.

– Rzeczywiście tak to bywa. W sierpniu ubiegłego roku udało się nam w końcu uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego w Białobrzeziu i mamy już ponad 80 ha, które chcemy w najbliższym czasie wprowadzić do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Spotkałem się już z jej szefem Rafałem Jurkowlańcem, któremu spodobały się nasze tereny i zaproponował, abyśmy przygotowali odpowiedni komplet dokumentów. Robimy to teraz razem z planami i niebawem zwrócimy się do LSSE, aby w najbliższym czasie te grunty zostały wprowadzone pod obrady Rady Ministrów.

Jakie są to nieruchomości?

– Są dobrze położone, blisko trasy S8, graniczą z gminami Łagiewniki i Jordanów Śląski, i oddalone tylko o 22 km od obwodnicy w Magnicach. Do tej obwodnicy jedzie się samochodem 25 minut i około 40 minut do lotniska. Warto podkreślić, że atrakcyjność naszych gruntów podwyższy zapewne planowana budowa obwodnicy Łagiewnik, przebudowa drogi S8 i przebudowa drogi krajowej nr 39 od Łagiewnik do zjazdu autostradowego na A4, o którą usilnie zabiegamy. Przebudowanie drogi nr 39 spowodowałoby, że cała komunikacja z południa Europy, z Czech i Austrii, kończyłaby się w Łagiewnikach i stąd kierowałaby się na autostradę A4. Taki wniosek o przebudowę złożyliśmy, pewnie w tej kadencji nie będzie jeszcze zrealizowany, ale jest to cel strategiczny. Zatem jeśli w przyszłości uda się to wykonać, to obwodnica Łagiewnik kończyłaby się w odległości kilkuset metrów od SSE w Białobrzeziu.

Jeśli udadzą się te zamiary…

– …to gmina Kondratowice będzie miała środki finansowe na kolejne lata, w których nie będzie już tak dużych unijnych dotacji potrzebnych do realizowania ważnych dla mieszkańców inwestycji. Od roku 2020 będziemy dopłacali do unijnej kasy i gminy polskie muszą szukać alternatywnych źródeł finansowania. Jeśli tego zaniechają, to będziemy gminami tylko administrować, a nie je rozwijać.

A co z wiatrakami?

– Planujemy instalację farm wiatrowych na obszarze naszej gminy, opracowujemy już studium, a następnie przystąpimy do sporządzania miejscowych planów w tych miejscowościach, gdzie rzeczywiście nieźle wieje. Dzisiaj wygląda na to, że są to tereny na pograniczu z gminą Borów, choć nie wykluczam instalacji turbin także w innych miejscach.

Ile powstanie wiatraków?

– Dzisiaj – w północnej części naszej gminy – będzie to około dziesięć wiatraków.

Niezbyt wiele…

– …bowiem nie chcemy diametralnie zmieniać krajobrazu gminy Kondratowice.

Z drugiej strony cywilizacja zmieniała zawsze świat i jego panoramę. Powstawały połączenia kolejowe, mosty, tamy, autostrady – i wtedy też ludzie różnie reagowali.

– Człowiek nie może zahamować rozwoju, w innym wypadku do tej pory mieszkalibyśmy w ziemiankach.

A kto nie wykorzysta zdobyczy cywilizacji, będzie stał w miejscu, czyli będzie tracił.

– Turbiny wiatrowe są i będą w Polsce instalowane. Skorzystają na tym samorządy i mieszkańcy gmin. Chciałbym też zaznaczyć, że sekundujemy i kibicujemy budowie Centrum Konferencyjnego Wellnes SPA w Lipowej. Inwestor twierdzi, że w tym roku ruszy z realizacją inwestycji wartej kilkanaście milionów euro.

Może być dr Irena Eris w Polanicy-Zdroju, może być także austriacko-polskie SPA na terenie gminy Kondratowice.

– A dlaczego nie? Na obszarze naszej gminy zrobiono odwierty, stwierdzono występowanie gorących źródeł geotermalnych. Ma powstać centrum konferencyjne, hotel, szpital jednodniowy, baseny kryte i odkryte. To naprawdę duże przedsięwzięcie.

Widać, jak wasza gmina się zmienia…

– …ale brakuje nam tego, że nie jesteśmy znani mieszkańcom Wrocławia. Ludzie budują się na przykład w Łagiewnikach, w gminach Borów i Strzelin, a u nas jakoś nie. A przecież z tej części Wrocławia gdzie jest obwodnica, do Kondratowic jedzie się 25 minut. Mamy przecież atrakcyjne i tanie działki budowlane i są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Zapraszamy zatem wszystkich do gminy Kondratowice…

– …tym bardziej, że mamy atrakcyjne tereny do turystyki rowerowej, blisko od nas do ogrodów w Wojsławicach, a ludzie u nas przyjaźni. Przyjedźcie państwo do nas i odkryjcie gminę Kondratowice.

Rozmawiał Sławomir Grymin