czwartek, 20 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kondratowice: Strażacy, sportowcy i „Złotokłose”

Rozmowa z wójtem gminy Kondratowice Wojciechem Bochnakiem

Zazwyczaj rozmawiamy o inwestycjach i wzbogacaniu infrastruktury, ale może dzisiaj dotknijmy innych spraw samorządowych. Ważną sferą samorządowej działalności jest wspieranie organizacji pozarządowych, w tym Ochotniczych Straży Pożarnych, klubów sportowych, instytucji kultury, kół gospodyń wiejskich i różnego rodzaju stowarzyszeń. Jak to wygląda w gminie Kondratowice?

Wojciech Bochnak, wójt Kondratowic

Na terenie naszej gminy działają dwa stowarzyszenia Ochotniczych Straży Pożarnych – w Kondratowicach i Prusach. OSP Kondratowice jest w krajowym systemie ratownictwa gaśniczego, są dobrze wyposażeni w niezbędny sprzęt, a przed kilkoma dniami kupiliśmy im LUKASA – specjalistyczne urządzenia nieodzowne w ratownictwie drogowym. Chcę również podkreślić, że coraz mniej ludzi przychodzi do ochotniczych jednostek pożarniczych, a to dlatego, że młodzi ludzie wyjeżdżają przede wszystkim w celach zarobkowych. Na razie sobie z tym radzimy, ale zauważamy pewną tendencją spadkową, jeśli chodzi o liczbę strażaków ochotników. Na szczęście dzisiaj te dwie jednostki dobrze funkcjonują, wybudowana została nowa remiza w Prusach, a przed kilku laty odnowiliśmy remizę w Kondratowicach. Strażacy mają łącznie trzy samochody pożarnicze – dwa w Kondratowicach, jeden w Prusach. A w przyszłości, gdzieś za kilka lat, w Kondratowicach trzeba będzie zamienić starego stara na nowszy – albo całkiem nowy – samochód pożarniczy.

A inne organizacje pozarządowe?

Na naszym terenie działają trzy piłkarskie kluby sportowe – Olimpia Podgaj tym roku awansowała do klasy okręgowej seniorów, a w Czarnych Kondratowice postawiliśmy przede wszystkim na szkolenie dzieci i młodzieży – od żaka po juniora młodszego. Młodzicy wygrali wszystkie mecze w terenowej klasie młodzików, a juniorzy młodsi wygrali juniorską klasę okręgową. A trzeci klub to Ślęza Księginice, skupiająca jedynie seniorów. Na finansowe wsparcie naszych piłkarzy przeznaczamy corocznie około 80 tys. zł. Ponadto mamy dwa stowarzyszenia – w Prusach i Kondratowicach – które organizujążne imprezy i spotkania oraz wycieczki dla mieszkańców naszej gminy. Nasi seniorzy odwiedzają ciekawe miejsca w kraju, jeżdżą także do Czech, ale chcę podkreślić, że gmina może liczyć na członków tych stowarzyszeń przy organizowaniu różnych lokalnych imprez, np. gminnych dożynek.

Czy wspieracie także jakieś folklorystyczne zespoły?

Oczywiście, że tak! To zespół ludowy „Złotokłose”, który działa na naszym terenie już od kilku dobrych lat, nagrał też fajną płytę ze swoim śpiewaniem i wygrał Ludową Listę Przebojów Polskiego Radia Wrocław. Jesteśmy bardzo dumni z naszego zespołu reprezentującego gminę Kondratowice na różnego rodzaju koncertach, występach, przeglądach folklorystycznych i imprezach plenerowych na terenie całego Dolnego Śląska. A w październiku zespół wystąpi – jako przedstawiciel powiatu strzelińskiego – w Operze Wrocławskiej na przeglądzie zespołów ludowych.

Rozmawiał Sławomir Grymin