środa, 17 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Koncerty w kościołach Langhansa

„Architektura jest zamrożoną muzyką” – twierdził Goethe. Dlatego każde spotkanie Langhansów (ojca i syna) z Bachem to podwójny koncert

Poruszająca muzyka Bacha zabrzmi w kościele zaprojektowanym przez Carla Ferdinanda Langhansa 22 maja o godz. 19 – Wrocławska Orkiestra Barokowa oraz wybitni soliści śpiewacy wykonają pod batutą maestra Andrzeja Kosendiaka Pasję wg św. Jana BWV 245 w kościele Opieki Św. Józefa na Ołbinie.

Głównym celem Bacha nie było udramatyzowane przedstawienie wydarzeń pasyjnych, ale zachęcenie wiernych do refleksji nad ich postępowaniem w świetle Męki Jezusa. Fragmenty religijne komentowane są chorałem protestanckim oraz moralizatorską poezją barokową. Wybierając teksty chorałowe, Bach sięgnął po Lutra i czołowych protestanckich kaznodziejów XVI i XVII wieku. Wzruszająca muzyka doskonale podłożona pod pełne emocji słowa wciąż porusza serca słuchaczy, niezależnie od ich przekonań religijnych. Pasja Janowa kończy się optymistyczną wizją życia wiecznego, które możliwe jest dzięki opisanym w utworze dramatycznym wydarzeniom. W czasach Bacha pasja była elementem nabożeństwa celebrowanego w kościołach w Wielki Piątek, a pomiędzy jej częściami wygłaszano kazanie.

*   *   *

„Architektura jest zamrożoną muzyką” – twierdził Goethe. Dlatego każde spotkanie Langhansów (ojca i syna) z Bachem to podwójny koncert. Niezwykłe doświadczenie obcowania z pokrewnymi dziedzinami. Dzieło architekta pozwala lepiej wybrzmieć utworowi kompozytora, jest okiem, które więcej widzi, i uchem, które lepiej słyszy. Tym bardziej dzieła tak doskonałe, jak Langhansowskie kościoły.” [Beata Maciejewska]

22.05, czwartek, godz. 19

Wrocław, kościół Opieki Św. Józefa, ul. Ołbińska 1

Więcej informacji w załączniku