czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Komedia w karnawale

Karnawał to czas zabawy – więc spotkanie z komedią we Wrocławskim Teatrze Komedia to strzał w dziesiątkę!

Spektakli, które w Komedii warto zobaczyć, jest naprawdę wiele, więc wybrać coś i zaproponować na rozświetlenie śmiechem karnawału nie jest łatwo… Zacznijmy od Pam Valentine i Przyjaznych dusz (14, 15 stycznia oraz 4, 5 lutego), bo to spektakl pełen ciepła (w zimie rzecz bezcenna) i – co tym bardziej bezcenne! – z wielką gwiazdą i wielką aktorką zarazem, czyli z Emilią Krakowską w roli… Anioła Stróża. Przyjazne dusze to opowieść o tym, jak do urokliwego domu pod Londynem, będącego właśnie do wynajęcia, wprowadza się młoda para, Mary i Simon. Ona – ciepła, dobra, kochająca swego męża dziewczyna. Jest w ciąży. On – początkujący pisarz powieści kryminalnych. Poprzednimi właścicielami domu byli tragicznie zmarli Jack i Suzie. W spektaklu obserwujemy ewolucję stosunku duchów – Jacka i Suzie do młodych: Mary i Simona. Z czasem duchy orientują się, że młoda para reprezentuje sobą to, czego im, którzy ze świata odeszli, nie udało się na ziemi zrealizować. Postanawiają im pomóc, przy wsparciu Anioła Stróża. Wzruszająca komedia romantyczna, która pobudza do refleksji nad przemijaniem, ale czyni to w sposób jasny, wesoły i bardzo szlachetny – tyle zwięzłe streszczenie, ale już z niego widać, że wiele się tu dzieje, i to bardzo romantycznie się dzieje…

Drugi zaś spektakl, na który namawiam, to coś zupełnie innego – bo kryminał! Sztuka Paula Pörtnera Szalone nożyczki (27, 29 stycznia) to wielki przebój komediowej wrocławskiej sceny! Po raz pierwszy pojawił się na niej – jeszcze w Teatrze Poniedziałkowym – w roku 2002 (co przypomina nam, iż rok 2017 jest dla Teatru Komedia rokiem jubileuszowym, dwudziestym), a w październiku roku 2015 odbył się spektakl trzechsetny! Szalone nożyczki rozgrywają się w salonie fryzjerskim o takiej właśnie nazwie, gdzie króluje mistrz Antoni Wzięty, który lokal wynajmuje od pianistki Izabeli Richter. Wszystko gra do chwili, gdy mistrzyni fortepianu, mieszkająca nad salonem fryzjerskim, zostaje ofiarą morderstwa. Podejrzenie pada na Tonia, na cały personel, na klientów salonu wreszcie. A wśród klientów są dwaj policjanci, którzy natychmiast rozpoczynają śledztwo, szukając odpowiedzi na pytanie, kto zabił? A tej odpowiedzi udzieli im… publiczność, która zadecyduje, kto jest winien śmierci pianistki! Zabawa jest naprawdę wspaniała.

Ata

Tradycją wrocławskiej Komedii jest zapraszanie widzów na spektakle karnawałowe – w tym roku są to: Michaela Cooneya Z rączki do rączki i Antonina Procházki Z twoją córką? Nigdy! (5, 6 i 9 stycznia), a przed nami jeszcze Pam Valentine Przyjazne dusze (14-15 stycznia). Na hasło w kasie „Karnawał z Komedią” na ten spektakl wszystkie bilety w cenie ulgowych – 50 zł.