poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kolejne dolnośląskie przysmaki na Liście Produktów Tradycyjnych

Województwo dolnośląskie wpisało na Listę Produktów Tradycyjnych kolejne trzy specjały kulinarne. Tym samym Dolny Śląsk promuje już 44 produkty tradycyjne, a każdy z nich stanowi świadectwo zachowania ponad 25-letniej tradycji produkcji, jest elementem tożsamości społeczności lokalnej oraz należy do dziedzictwa kulturowego regionu, z którego pochodzi.

Na Liście Produktów Tradycyjnych od października 2012 roku znajduje się już pstrąg kłodzki, a teraz dołączył do niego pstrąg kłodzki wędzony, który promuje Ziemię Kłodzką, nazywaną krainą pstrąga i lipienia. Pstrąg kłodzki to pstrąg tęczowy (tęczak), który charakteryzuje się delikatnym, jasnoróżowym, średnio tłustym i mało ościstym mięsem. Pstrąg szczególnych walorów smakowych nabiera podczas procesu wędzenia. Proces wędzenia przebiega w sposób tradycyjny, poprzedzony jest kilkugodzinnym marynowaniem w odpowiednio przygotowanej solance. Tradycyjne wędzenie przebiega w trzech etapach: osuszanie, wędzenie dymem przy małym ciągu mające na celu nadanie rybie odpowiedniego smaku i zapachu oraz na końcu podniesienie temperatury w celu nadania wędzonej rybie odpowiedniego koloru. Samo wędzenie trwa około czterech godzin, używa się tradycyjnie drzew liściastych, drewna tlącego się, najczęściej olchowego lub dębowego. Rodzaj użytego drewna ma wpływ na kolor uwędzonej ryby. W roku 2010 pstrąg kłodzki wędzony został nagrodzony Perłą w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

Tradycja wypiekania pasztetu z królika ze szpinakiem w Morzęcinie Małym sięga lat czterdziestych ubiegłego stulecia, kiedy to na Dolny Śląsk przesiedlono górali, którym znana była tradycyjna receptura na tę potrawę. Rodziny osiedliły się w okolicach Obornik Śląskich i Trzebnicy – w miejscowościach, w których mieszkańcy byli plantatorami szpinaku. Uprawiany w prawie każdej zagrodzie szpinak zastąpił lebiodę, która w latach wojennych wzbogacała smak pasztetu. Wyjątkowa jakość pasztetu zależy od starannie dobranych składników: mięsa z królika (comber), surowego boczku lub podgardla, wątróbki z królika, szpinaku, bułki, cebuli, selera, marchwi, jaj wiejskich, naturalnych przypraw (sól, pieprz, zioła). Całość zapieka się w tradycyjnym piecu opalanym drewnem. Pasztet z królika ze szpinakiem jest prezentowany podczas wielu wydarzeń gminnych i wojewódzkich, stanowi element integracji mieszkańców oraz promuje region.

W miejscowości Spytków – małej malowniczej wiosce w gminie Zgorzelec, położonej nad jeziorem Witka – od wielu lat podtrzymywana jest tradycja hodowli gęsi. Powszechna dostępność gęsi sprawiła, że spytkowskie gospodynie często przygotowywały z nich różnorodne potrawy, m.in. spytkowską gęś nadziewaną naleśnikami. Tradycyjna receptura przygotowywania dania pochodzi od przesiedleńców z dawnych Kresów Wschodnich. Szczególny smak i aromat potrawy jest zasługą mięsa z własnej hodowli oraz specjalnej mieszanki przypraw dodawanej do farszu z samodzielnie wyhodowanych ziół, takich jak majeranek, bazylia, cząber, seler, koper, natka pietruszki. Degustacja spytkowskiej gęsi nadziewanej naleśnikami stała się atrakcją, która promuje wioskę w programie Odnowy Dolnośląskiej Wsi.

Informacje na temat pozostałych dolnośląskich produktów tradycyjnych można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.