czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kobiety na fali wznoszącej

W tym roku po raz trzeci władze Powiatu Wrocławskiego zorganizowały spotkanie kobiet, które postanowiły realizować się w szeroko rozumianym biznesie, wśród kadry zarządzającej, w gronie osób otwartych na aktywne działanie.

Trzecie „Forum Kobiet Przedsiębiorczych Powiatu Wrocławskiego” tym razem odbyło się w urokliwych wnętrzach Zamku Topacz w Ślęzie. Organizatorzy postanowili tegoroczne spotkanie utrzymać w konwencji 100 lat praw wyborczych Polek, chociaż oczywiście historyczna podbudowa była jedynie jednym z wielu elementów sympatycznego popołudnia i wieczoru.

Zamkowe spotkanie

Spotkania kobiet, które chcą i potrafią, mają w historii starostwa wrocławskiego stosunkowo krótką historię, ale z naszych obserwacji wynika, że na stałe wpisały się w „powiatowy kalendarz”. Świadczy o tym chociażby wielkie zainteresowanie Forum. W tym roku Zamek Topacz gościł prawie 300 kobiet reprezentujących wszystkie gminy Powiatu Wrocławskiego. W spotkaniu wzięły udział aktywne kobiety trzeciego sektora i biznesu oraz radne gminne i powiatowe.

Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego, złożył uczestniczkom Forum życzenia zdrowia, sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. – To spotkanie, to swoiste wyróżnienie dla pań, które pracują na sukces naszego powiatu. To są panie, które prowadzą swoje firmy, firmy różnych branż. Są prawnicy, lekarze, finansiści. Te panie mają wielki wpływ na to, co dzieje się na terenie powiatu wrocławskiego – mówił Roman Potocki.

Roman Potocki pytany co jest powodem tak dużego zainteresowania Forum powiedział: – To jest pewien powtarzalny model. Akcje organizowane przez powiat podczas swoich kolejnych edycji zyskują na popularności. Tak jest i w przypadku Forum Kobiet. Pierwsze dwie edycje pokazały, że to są fajne imprezy, na które warto przyjść, na których warto się pokazać. Powiat wrocławski się rozwija, to i wszystko co z nim związane rozwija się razem z nim. Rośnie więc i liczba „biznesowych pań” na terenie powiatu, co musi cieszyć.

W pełni rolę kobiet w powiecie wrocławskim docenili również inni przedstawiciele władz powiatu uczestniczący w spotkaniu w Zamku Topacz, w tym m.in. Andrzej Szawan – wicestarosta powiatu wrocławskiego, Anna Chmielewska – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu oraz Wiesław Zając i Dariusz Jedynak – członkowie zarządu powiatu wrocławskiego.

Historia i teraźniejszość

O roli kobiet w polityce mówiła Beata Pierzchała, dyrektor Wydziału Organizacyjno – Prawnego Starostwa Powiatowego. Zaprezentowała przekrojowe studium  nad  miejscem  kobiet  w  przestrzeni politycznej oraz przedstawiła zarys reprezentacji  kobiet  w  strukturach  władzy politycznej oraz sferze społeczno-gospodarczej. Było o Marii Skłodowskiej – Curie, o kobietach mających olbrzymi wpływ na działalność Józefa Piłsudskiego (Marii Piłsudskiej z domu Koplewskiej i Aleksandrze Piłsudskiej z domu Szczerbińskiej)., o Cecylii Plater – Zyberkównie (działaczce społecznej, założycielce szkół, prezesce Katolickiego Związku Kobiet Plskich), o Kazimierze Bujwidowej (niestrudzonej w walce o dostęp kobiet do wyższej edukacji)… Oczywiście tych przykładów niestrudzonych kobiet z historii i współczesności było dużo więcej.

A warto o tym cały czas przypominać, bo chociaż świat w wymiarze równości zmienił się w ostatnim stuleciu bardzo na korzyść, to jednak… Zupełnie niedawno ukazał się raport Banku Światowego pn. „Kobiety, biznes i prawo”. Jego autorzy zmierzyli dyskryminację ze względu na płeć. Prześledzili prawo w zakresie zatrudnienia i przedsiębiorczości ze 187 państw. Wzieli pod uwagę, jakie decyzje finansowe podejmują kobiety w trakcie życia zawodowego. Każdy kraj był oceniany w ośmiu kategoriach: swoboda przemieszczania się, podjęcie pracy, wynagrodzenie, zawieranie małżeństwa, posiadanie dzieci, zarządzanie majątkiem, działalność biznesowa, prawo do emerytury. I co wyszło z tego raportu? Tylko w sześciu krajach na świecie kobiety maja takie same prawa jak mężczyźni. Badanie pokazało, że najlepiej mieszkać i pracować w sześciu krajach: w Belgii, Danii, Francji, Luksemburgu, Szwecji i na Łotwie. Polska nie wypadła źle, ale troszkę do zrobienia jeszcze mamy. Wypadliśmy bardzo dobrze jeżeli chodzi o swobodę przemieszczania się, podjęcie pracy, zawieranie małżeństw, posiadanie dzieci, działalność biznesową i zarządzanie majątkiem. Nieco gorzej jest w Polsce z równością w wynagrodzeniach i świadczeniach emerytalnych.

Prawo na co dzień

Wróćmy jednak do Forum Kobiet Przedsiębiorczych Powiatu Wrocławskiego. Ważnym i ciekawym punktem tego spotkania był panel dyskusyjny pn. „Prawo dla kobiet biznesu w roku 2019”. Wzięli w nim udział: radca prawny, a jednocześnie moderator panelu Ewelina Miśko–Pawłowska, radca prawny Izabela Fryszkowska, dyrektor Wydziału Organizacyjno-Prawnego Starostwa Powiatowego we Wrocławiu Beata Pierzchała oraz adwokat Aleksander Sikorski. Rozmawiano o problemach, z jakimi na co dzień borykają się panie prowadzące biznes. Poruszono sprawy związane ze zmianami w kodeksie pracy, zatorami płatniczymi, sposobami odzyskiwania długów (to bardzo ważny problem z jakim mają na co dzień do czynienia przedsiębiorcy). Była też dyskusja o nowych korzystnych instytucjach, jak chociażby zarządca sukcesyjny.

Wiara i motywacje

W świat motywacji oraz dążenia do realizacji marzeń uczestniczki Forum przeniosły się za sprawą Magdaleny Szewczuk z Klubu Czerwonej Szpilki i wykładu pt. „Sukces to równowaga” podczas którego zgromadzeni goście usłyszeli o polityce slow life oraz o holistycznym podejściu do życia. Jedna z rad tej prelekcji: „Slow biznes będzie działał fast, jak zaczniemy planować działania i metodycznie je realizować”.

Na swój sposób niezwykłą częścią Forum był wykład motywacyjny Magdaleny Zacharasiewicz. Na własnym przykładzie pokazała ona, że wbrew wszystkiemu, wbrew przeciwnościom losu, wbrew osobistym tragediom warto walczyć o siebie i nie poddawać się w dążeniu do osiągnięcia sukcesu. Zapewne historia pani Magdaleny zostanie zapamiętana przez wszystkich uczestników spotkania w Zamku Topacz.

Oczywiście Forum, to nie tylko panele, dyskusje i wykłady. To było również miejsce do towarzyskich spotkań. Do poznania nowych osób. Rozmów o biznesie, ale nie tylko… – Forum to przede wszystkim wymiana doświadczeń, to fantastyczne spotkanie. Rozmawianie o pracy, ale w trochę innych okolicznościach.– mówiła Katarzyna Łapińska-Szymańska z-ca burmistrza gminy Kąty Wrocławskie.

Podczas Forum nie zabrakło również muzyki. Poza popem z kobiecymi przebojami (czy też przebojami o kobietach), była też muzyka na swój sposób wyjątkowa. Pod batutą kapelmistrza nadkom. Adama Witiwa zaprezentowała się Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Panowie (i jedna pani) w mundurach pokazali, że muzyka jest czymś niezwykłym.

Kolejne spotkanie przedsiębiorczych kobiet za rok.

* * *

Z pewnością kobietom zajmującym się biznesem czasami nie ułatwiają życia niektóre dotyczące ich stereotypy. To, że istnieją, jest normalne (tak samo są stereotypy odnoszące się do mężczyzn) – co nie znaczy oczywiście, że właściwe. Naprawdę źle jest wtedy, kiedy to same kobiety zaczynają w nie wierzyć.