czwartek, 23 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kobierzyce: Wracamy do normalności

Jest symbolem przemian ustrojowych, postępu i świetnego rozwoju. O gminie Kobierzyce napisano już sporo, a gmina rozwija się nadal pod względem infrastrukturalnym i poziom życia jej mieszkańców jest coraz wyższy. Najważniejsze jest to, iż po tylu latach kobierzycki samorząd nie osiadł na laurach, tegoroczny budżet realizowany jest z powodzeniem, przeprowadzanych jest wiele istotnych dla miejscowej społeczności inwestycji i – dzięki dobrej współpracy władz gminy ze znakomitą większością radnych – Kobierzyce nadal zasługują na miano gminy sukcesu. Nie zmieniła tego nawet covidowa pandemia.

Ryszard Pacholik
Ryszard Pacholik

– Nie lubię takiego sposobu zarządzania gminą, gdzie brak jest normalnych kontaktów z mieszkańcami – mówi wójt Ryszard Pacholik. – Zawsze pracowałem z otwartą przyłbicą, codziennie przyjmowałem interesantów, i to nawet bez wcześniejszych zapowiedzi, do mego gabinetu mieszkaniec gminy mógł po prostu wejść. Teraz też tak jest, ale trzeba zachowywać niezbędne środki ostrożności i rygory sanitarne. Krótko mówiąc, jestem tradycjonalistą – ludzkie problemy i sprawy lubię załatwiać bezpośrednio, a nie przez internet, bowiem technika nie ma w sobie uczuć ani ducha i nie pokaże dogłębnie, co człowieka boli. Całe szczęście, że pandemia trochę się wycofuje, choć z drugiej strony jeśli popatrzymy, jak nierozsądnie zachowuje się część społeczeństwa, to mam spore obawy co do przyszłości i powrotu zagrożeń. Niestety, część ludzi nie chce się szczepić przeciwko COVID-19, za to słucha antyszczepionkowych bzdur. Uważam, że trzeba zawierzyć fachowcom, lekarzom, ponieważ innej alternatywy nie ma, a gdyby nie szczepionki, to wiele strasznych chorób nadal zbierałoby srogie, śmiertelne żniwo w Europie. Ja oraz cała moja rodzina jesteśmy zaszczepieni – i to różnymi szczepionkami – i apeluję do mieszkańców naszej gminy, aby niezwłocznie zrobili to samo. Najważniejsze, abyśmy wszyscy zrobili to jak najszybciej, bo wtedy uzyskamy tak bardzo potrzebną odporność zbiorową. Chcę też podkreślić, iż dzisiaj sytuacja w kobierzyckim urzędzie wróciła do normy, nie pracujemy w systemie zdalnym, wszyscy powrócili do normalnej pracy.

A najlepszym symbolem powrotu do normalności niechaj będzie sukces piłkarek ręcznych z Kobierzyc, które w tym roku – mimo braku sponsora strategicznego – wywalczyły wicemistrzostwo Polski i bez wątpienia jest to także osiągnięcie miejscowego samorządu.

– Cieszy mnie to bardzo, lecz wracając do spraw stricte samorządowych, przyznaję, iż w roku ubiegłym kilku inwestycji nie zrealizowaliśmy, a powodem tego była pandemia – także trudny dostęp do urzędników np. starostwa wrocławskiego czy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego – wyjaśnia wójt Ryszard Pacholik. – Młyny samorządowe w pandemii mieliły wolno i te zadania przesunęliśmy na bieżący rok. Dobrze, że wszystko wraca do jakiejś normy i dlatego jesteśmy w trakcie realizacji wielu ważnych inwestycji, czego najlepszym przykładem jest budowa szkoły podstawowej w Bielanach Wrocławskich. Poza tym ogłosiliśmy przetarg na rozbudowę szkoły w Wysokiej i czekamy już na rozstrzygnięcia, choć przyznaję, że trochę martwią mnie drastyczne ceny materiałów budowlanych. Ponadto już od czerwca będzie można włączać się do naszej sieci kanalizacyjnej w jedenastu kolejnych miejscowościach, co jest pokłosiem zrealizowania wielkiego zadania infrastrukturalnego opiewającego na prawie 100 mln zł. Tutaj też zanotowaliśmy opóźnienia spowodowane dostawami energii elektrycznej, ponieważ przez pewien czas nie były zasilane pompownie.

Wprawdzie – tak jak od lat – budżet gminy Kobierzyce jest imponujący, ale wiele środków finansowych w ostatnim czasie pochłonęły zwolnienia z podatków i wszelkiego rodzaju ulgi podatkowe.

– W pandemii niektóre firmy zupełnie przestały działać, lecz całe szczęście, że budżet naszej gminy nie jest oparty na szeroko pojętej turystyce, restauracjach, pensjonatach i hotelach – tak jak to jest na przykład w Polanicy-Zdroju, Dusznikach czy Kudowie-Zdroju – podkreśla Ryszard Pacholik. – Większość naszych firm produkcyjnych i logistycznych nie przerwało swojej działalności, dotknęło to niewielkich firm usługowych, które były pozamykane. Oczywiście – tam, gdzie mogliśmy – szliśmy naszym firmom na rękę i zwalnialiśmy je z podatków. Dzisiaj budżet realizujemy z powodzeniem, ruszyło sporo prac drogowych i kanalizacyjnych, organizujemy także niemało przetargów wyłaniających wykonawców zadań. Zresztą jak zawsze, na inwestycje przeznaczamy około 40 proc. środków finansowych z budżetu, a osobiście uważam, że jeżeli jakaś gmina przeznacza na inwestycje mniej niż 30 proc. dochodów, to ta gmina się cofa.

W tym roku stan bezpieczeństwa w gminie Kobierzyce został zwiększony, oddano bowiem do użytku nowy komisariat policji.

– W tym całodobowym komisariacie na etatach są 42 osoby i nie jest to wcale za dużo, bowiem na terenie naszej gminy jest mnóstwo zdarzeń – ocenia wójt Ryszard Pacholik – m.in. w wielu firmach usługowych i handlowych oraz na drogach. Gmina wyremontowała piękny budynek, w którym mieści się teraz Komisariat Policji w Kobierzycach i na pewno jest już bezpieczniej. Chcę też podkreślić, że nasza gmina współfinansuje w połowie zakup samochodów policyjnych i ostatnio rada gminy uchwaliła przeznaczenie sporej kwoty właśnie na kupno operacyjnego samochodu policyjnego. Pragnę też przypomnieć, że od trzech lat działa u nas monitoring gminy i newralgiczne punkty są zaopatrzone w kamery, obsługiwane przez wyłonioną w przetargu firmę zewnętrzną. Poza tym cała nasza gmina jest patrolowana i dzięki temu zatrzymano na gorącym uczynku kilku przestępców samochodowych. Warto również dodać, że w Kobierzycach przy ul. Witosa 15 otworzyliśmy pierwszy zamiejscowy wydział komunikacji Starostwa Powiatowego we Wrocławiu, co dla wielu ludzi będzie istotnym udogodnieniem. Wydział ten w pełnym zakresie działa na rzecz całego powiatu i to jest naprawdę przysłowiowy strzał w dziesiątkę! Nie trzeba jechać do Wrocławia, więc można zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.

S.G.