piątek, 2 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kobierzyce: Dożynkowe dziękczynienie

Hej, ode wsi do miasta, hej, gościniec prowadzi. Witajcie kochani, witajcie kochani, bądźcie nam tu radzi” – tymi słowami, wyśpiewanymi przez zespół Staropolanie, rozpoczął się tegoroczny obrzęd dożynkowy w Kobierzycach.

Jak co roku, przełom sierpnia i września to czas na podsumowanie zbiorów, a co za tym idzie – organizację dożynek. Ostatni weekend sierpnia to tradycyjnie już czas uroczystości w podwrocławskich Kobierzycach. W tym roku również trwały one dwa dni.

W sobotę, 24 sierpnia, odbył się między innymi X Festiwal Kultury Ludowej. Tym razem miał on szczególny przebieg, bo jubileusz 30-lecia świętował zespół Jarzębina. Zespół Folklorystyczny Jarzębina liczy w pełnym składzie dwadzieścia osób dorosłych i troje dzieci. Jest formacją wokalno-instrumentalną. Jej brzmienie jest wzbogacone o różnorodne instrumentarium: akordeon, flet, flażolet, tarkę, tamburyno, bęben, skrzypce, harmonijkę, saksofon, klarnet, burczybas, puzon, damskie kłapaki oraz gitarę basową. Zespół nagrał pięć płyt. Łącznie zarchiwizował ponad 120 piosenek oraz zgromadził szereg cennych nagród.

Niedziela, 25 sierpnia, to był już czas głównych uroczystości Święta Plonów. Tradycyjnie dożynkowe święto rozpoczęło się dziękczynną mszą świętą w kobierzyckim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Przy dźwiękach pieśni „Plon niesiemy plon” wniesiono do kościoła piękny dożynkowy wieniec i ustawiono obok ołtarza, wprowadzono poczty sztandarowe. Wszystkich powitał proboszcz, ks. Andrzej Jacak. Mówił, że dziękując za wszelkie dobro, jakie daje nam Bóg, dziękując za trud rolników i chleb, który trafia na nasze stoły między innymi dzięki ich ciężkiej pracy, prosić powinniśmy także o to, by Bóg nadal opiekował się kobierzycką wspólnotą parafialną.

Po uroczystościach w kościele rozpoczęło się dożynkowe święto na kobierzyckim stadionie. Rolnicy, sadownicy, pszczelarze i ogrodnicy radośnie świętowali zakończenie tegorocznych zbiorów. Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce,
przywitał wszystkich, którzy ten wyjątkowy dzień postanowili spędzić w zarządzanej przez niego gminie. A trzeba zaznaczyć, że poza mieszkańcami, w Kobierzycach pojawili się posłowie z Warszawy i Brukseli, włodarze powiatu wrocławskiego, samorządowcy z zaprzyjaźnionych gmin, przedstawiciele związków i organizacji rolniczych, wojska, straży pożarnej, policji. Tradycyjnie też przyjechała reprezentacja z partnerskiej gminy Kobeřice położonej w północno-wschodniej części Czech, niedaleko Opawy i Ostrawy.

Obrzęd dożynkowy poprowadził zespół Staropolanie. Podczas niemal godzinnego programu uczestnicy uroczystości mogli zobaczyć, jak dawniej wyglądały żniwa, posłuchać obrzędowych przyśpiewek i zobaczyć tańce im towarzyszące. Później nadszedł czas na prezentację wieńców dożynkowych, które od kobierzyckich sołectw odbierali wójt gminy Ryszard Pacholik, przewodnicząca Rady Gminy Elżbieta Regulska oraz starostowie tegorocznych dożynek – Bożena Łabuda z Tyńca nad Ślęzą i Bronisław Smoła z Chrzanowa.

Tradycyjnie w Kobierzycach nie zabrakło też stoisk ze smakołykami (pyszne pierogi i ciasta) oraz licznych koncertów.

MM