sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kłodzko – miasto: Przepełnione magią

Wąskie, zabytkowe uliczki, przepiękny rynek, górująca nad miastem potężna twierdza – to wszystko sprawia, że reżyserzy często korzystają z uroków kłodzkiej starówki, która staje się tłem fabuły ich filmów. I rzeczywiście, tu można przenieść się w przeszłość. Kłodzkie kamienice owiane magiczną aurą ponad 1000-letniej historii urzekają swoją barwnością i pięknem rzeźbionych fasad. Każda kamieniczka ma swój własny urok i swoją historię. Wystarczy tylko przystanąć i wsłuchać się w długą opowieść o mieście i ludziach w nim żyjących na przestrzeni epok.

Swój niepowtarzalny charakter Kłodzko zawdzięcza niezwykle burzliwej i fascynującej, ponad 1000-letniej, historii. Klimat miasta określają liczne zabytki architektury – historyczny dorobek dawnych mieszkańców oraz dziedzictwo kulturalne. Nie sposób tutaj wymienić wszystkich miejsc czekających na odkrycie przez odwiedzających miasto, jest jednak kilka charakterystycznych punktów, których nie da się przeoczyć…

 

Most św. Jana

Potocznie nazywany mostem Wita Stwosza, porównywany jest do słynnego mostu Karola w Pradze i stanowi rzadko spotykany w Europie zabytek. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Kłodzka, łączy starówkę z częścią miasta zwaną Wyspą Piasek. Budowę mostu w wersji pierwotnej prawdopodobnie zakończono w 1390 roku, a figury znajdujące się na moście zaczęły się pojawiać od XVI do XVIII wieku – były fundowane przez hojnych i zamożnych mieszczan, tworząc tym samym osobliwą galerię.

 

Kłodzki rynek

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli miasta jest ratusz. Pierwotny budynek ratusza powstał dokładnie w tym samym miejscu już w średniowieczu. W kolejnych stuleciach był wielokrotnie niszczony przez pożary. W roku 1896 na ratuszu zamontowano zegar, który podtrzymywany jest przez rzeźbę lwa z kłodzkiego herbu. Przy głównym wejściu do ratusza znajduje się fontanna z lwem w koronie. Wcześniej w tym miejscu stała studnia publiczna. Świadkiem historii jest kolumna maryjna, wybudowana jako wotum od ocalonych mieszkańców miasta po największej epidemii dżumy z roku 1680 i ozdobiona postaciami świętych, mającymi chronić przed zarazą. Przy rynku można podziwiać szereg zabytkowych kamienic, w tym XVII-wieczne domy „Pod Jeleniem” i „Pod Murzynem”, obydwa mieszczące niegdyś legendarne, rywalizujące ze sobą kłodzkie apteki.

 

Twierdza Kłodzka

Jedną z największych atrakcji turystycznych Kłodzka jest Twierdza Kłodzka. Należy ona do najstarszych budowli militarnych w Europie. Z twierdzy podziwiać można panoramę miasta oraz piękny widok na całą Kotlinę Kłodzką. Wysokie mury, głębokie fosy, okienka strzelnicze, wały ziemne z pozycjami strzeleckimi, ciężkie bramy i kraty, chłód kazamat i lochów oddają prawdziwy klimat forteczny.

 

Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Muzeum mieści się w dawnym konwikcie jezuickim. Do najpiękniejszych wnętrz w muzeum należą m.in.: biblioteka (dawniej był tu refektarz), sala koncertowa, gdzie była kaplica św. Alojzego, oraz barokowa klatka schodowa. We wnętrzu muzeum umieszczone są liczne zbiory, największe kolekcje stanowią: zegary śląskie, zbiór cyny, numizmatów oraz szkło unikatowe. Biblioteka muzealna posiada interesujące zbiory literatury regionalnej.

 

Podziemna Trasa Turystyczna

Powstanie podziemnych korytarzy i tuneli pod ulicami Kłodzka zawdzięczamy działalności mieszkańców, którzy od XIII do XVII wieku drążyli swoje piwnice pod budynkami Starego Miasta w celach gospodarczych z przeznaczeniem ich na magazyny. Położenie Kłodzka na skrzyżowaniu szlaków handlowych stwarzało dogodne warunki do rozwoju handlu. Podziemne komory miały głębokość nawet 30 metrów, a niska temperatura pozwalała na długo zachować świeżość przechowywanych w nich produktów spożywczych. Dzięki temu zyskały one sławę nie tylko w najbliższej okolicy, ale również wzdłuż Szlaku Bursztynowego. W czasie wojen podziemne komory wykorzystywane były w celach obronnych jako schrony. W podziemiach do tej pory można oglądać piec chlebowy i studnię, które służyły chroniącym się mieszkańcom.

(TS)