środa, 21 lutegoKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kłodzko – gmina: Znów zakwitły Jaskry

Już po raz siedemnasty rozkwitły w gminie Kłodzko cudowne kwiaty ludzkiej aktywności, współpracy, radości z bycia razem i działania na rzecz wspólnoty. Dwudziestego pierwszego maja Nagroda Roku Gminy Kłodzko „Ranunculus Penicillatus” trafiła w ręce tych, którzy dla swej małej ojczyzny czynią bardzo wiele. – Gmina jest dzięki tym ludziom bogata – uważa wójt gminy Kłodzko Stanisław Longawa. – Nie materialnie, bo nie wszystko od ludzi zależy, ale dzięki ich zaangażowaniu w życie wspólnoty!

Sala w hotelu Metro w Boguszynie, gdzie tradycyjnie odbywała się uroczystość, była wypełniona po brzegi. Wśród gości byli m.in. Dariusz Kłonowski – przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego, Leszek Bobula – przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej, radni powiatu i gminy, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, sołtysi, rolnicy.

Tak liczna obecność to dowód – mówił, witając wszystkich przybyłych, wójt Longawa – że aktywni mieszkańcy to wyróżniająca cecha naszej gminy. Świadczy też o tym rekordowa liczba zgłoszonych do nagrody i nagrodzonych. Ta uroczystość to piękne podsumowanie mijającego roku!

Kapituła Jaskrów, której przewodniczył Stanisław Longawa, a w jej skład wchodzili przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Tur, zastępca przewodniczącego Mariola Kozak, przewodniczący RP DIR Leszek Bobula oraz sołtys wsi Marcinów Ludwika Golec, nie miała łatwego zadania. Jaskry są nagrodą dla ludzi, którzy swą pracą, ukochaniem kłodzkiej małej ojczyzny przyczyniają się do jej rozwoju, coraz lepszego wizerunku, wzbogacają potencjał gospodarczy, mają niemały wpływ na poziom życia lokalnej społeczności. A takich ludzi w gminie jest bardzo wielu…

Tegorocznych nominowanych zaprezentowano zebranym na krótkich filmach, które pokazywały ich dokonania. A potem padało nazwisko tego, kto tę szlachetną rywalizacje wygrał. W podziękowaniach nagrodzonych brzmiała podobna nuta – wspólnota… Wszyscy podkreślali, jak bardzo warto o nią zabiegać, jak wiele może człowiek zrobić dla drugiego człowieka, dla tego wszystkiego, co nas otacza, wreszcie – jak nagrodzone Jaskrem Specjalnym przedstawicielki kół gospodyń wiejskich – jak wiele można zrobić, aby ocalić od zapomnienia to, co pozostawiły nam pokolenia naszych babć i matek. I dziękowali za nagrodę, która daje impuls do jeszcze lepszego działania.

Cieszę się, że mamy w kalendarzu taką imprezę, dzięki której możemy przedstawić instytucje i osoby, które tak wiele dla gminy robią – podsumował majowe spotkanie przewodniczący Zbigniew Tur. – Możemy im podziękować za to, że tak wspaniale łączą codzienne obowiązki ze społeczną aktywnością. Jestem naprawdę bardzo dumny z zaangażowania naszych mieszkańców w życie lokalnej społeczności!

A gdy umilkły gorące owacje, którymi zgromadzeni nagrodzili laureatów, ruszyła muzyka! Zagrał duet NEED FOR STRINGS. Liderka zespołu – wiolonczelistka Marta Sitek wraz ze skrzypaczką Katarzyną Lisek-Orkisz udowodniły, że dobry rock świetnie brzmi na instrumentach smyczkowych. Wybrzmiały oklaski i wójt Longawa – zgodnie z Jaskrową tradycją – pokroił wspaniały tort…

Ata

Fot. Sławomir Grymin

 

Ranunculus PENICILLATUS 2018

INICJATYWA – PROJEKT – PRODUKT ROKU

Remont kaplicy św. Anny w Łącznej

Nominowani: Inicjatywa zorganizowania Kolędowania Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich; Inicjatywa reaktywacji Koła Gospodyń Wiejskich w Gorzuchowie; Inicjatywa budowy wiaty w Starym Wielisławiu; Remont kapliczek w Żelaźnie

PRZEDSIĘBIORCA ROKU

Ruben Skrzypiec – Firma PROFILINE (Szalejów Górny)

Nominowani: Wojciech Nakwasiński (HEFAJSTOS); Piotr Kinal (PHU „AUTO-STARTER”, Jaszkówka)

SPONSOR ROKU

Elżbieta Twardosz Ogrodnictwo

Nominowani: Paweł Dżugaj (PAVEX)

NAJLEPSZA DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA – KULTURALNA – NGO

Klub Seniora w Krosnowicach

Nominowani: Ochotnicza Straż Pożarna w Szalejowie Dolnym; Chór szkolny działający przy Szkole Podstawowej im. Wł. Sikorskiego w Ołdrzychowicach Kłodzkich; Stowarzyszenie Inicjatywa Edukacyjna „Nasze Żelazno”; Maria Koza i Iwona Miszczak – Dom Ludowy Jaszkowa Dolna; Zespół Roksanki z Bierkowic; Kłodzko przyTwierdza Bieganie; Ochotnicza Straż Pożarna w Krosnowicach; Koło Gospodyń Wiejskich w Jaszkowej Górnej

SPOŁECZNIK WOLONTARIUSZ ROKU

Damian Kret (Ołdrzychowice Kłodzkie)

Nominowani: Czesław Kiszka (Romanowo); Michał Kruk (Romanowo); Waleria Wantoch (Żelazno); Irena Krupa (Roszyce); Bolesław Kupiec (Krosnowice); Zbigniew Solarz (Żelazno); Adrianna Plaszczak (Krosnowice); Krystyna Wasyluk (Podtynie); Małgorzata Pułanecka (Wojbórz); Elżbieta Mazurkiewicz (Wojciechowice); Krzysztof Ryba (Boguszyn)

OSOBOWOŚĆ ROKU

Siostra Łucja

Nominowani: Krystian Kwinta (Szalejów Górny); Bronisława Klimczak (Ołdrzychowice Kłodzkie)

ZŁOTY JASKIER ZA PROMOCJĘ

Magdalena Marciniszyn (Bierkowice)

Michał Woś – Bieg po Podkowę (+ Ośrodek Jeździecki)

JASKRY SPECJALNE dla KGW

Janina Baziak (Wojciechowice)

Lidia Szewców (Szalejów Górny)

Cecylia Polak (Żelazno)

Anna Poniatowska (Żelazno)

Anna Słabicka (Krosnowice)

Zofia Gaweł (Jaszkowa Górna)

Krystyna Radomska (Wojbórz)

Rozalia Mardaus (Jaszkowa Dolna)

Teresa Cwykiel (Piszkowice)

Jadwiga Łazarowicz (Stary Wielisław)

Grażyna Dawiec (Gorzuchów)

Janina Wawrzyczek-Piszczek (Bierkowice)

Maria Łagojda (Kamieniec)

Władysława Jagniątkowska (Ołdrzychowice Kłodzkie)