poniedziałek, 10 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kłodzko – gmina: Rok pod znakiem inwestycji

Jak w każdej jednostce samorządowej, nowy rok to nowy budżet i nowe plany. Nikt się jednak nie spodziewał, że życie aż tak bardzo te plany zweryfikuje i przyjdzie się mierzyć z niewidzialnym wrogiem, który zatrzymał codzienność.

Do marca jeszcze wszystko wydawało się odległe, dlatego udało się zorganizować wręczenie Podków Biznesu w Podhalance (9 stycznia). Wyróżnienia trafiły do firm i podmiotów, które w 2019 roku w sposób szczególny podkreśliły swoją obecność na terenie gminy. Pod koniec stycznia Towarzystwo Miłośników Krosnowic, nad którym pieczę sprawuje Franciszek Piszczek, okrzyknęło „Rok 2020 Rokiem Ignaza Reimanna”. W lutym tradycyjnie odbyła się już 22. Biesiada Ostatkowa Kół Gospodyń Wiejskich w Krosnowicach, a jeszcze w marcu gmina zdążyła przystąpić do programu „Gmina Przyjazna Seniorom”, dzięki któremu wydawane są naszym mieszkańcom Ogólnopolskie Karty Seniora. Każdy posiadacz takiej karty może liczyć na zniżki w przeróżnych miejscach, nie tylko na terenie gminy Kłodzko, ale przede wszystkim całego kraju. Kalendarz tegorocznych wydarzeń zamknęło spotkanie z rolnikami zorganizowane pod koniec września w podziękowaniu za ich trud pracy. Niestety, ze względu na panującą sytuację epidemiczną, odwołane zostały dożynki, „Lato na ludowo”, wręczenie Nagród Roku Gminy Kłodzko Ranunculus Penicillatus i wiele innych, które od lat cieszą się zainteresowaniem wśród mieszkańców.

Na szczęście nie można tego samego powiedzieć o planach inwestycyjnych, które – w przeciwieństwie do wydarzeń kulturalnych – mogły być realizowane bez większych trudności. I tak oto powstało sześć twórczych świetlic tematycznych w ramach dwóch projektów, na które pozyskano środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Jeden realizowała gmina, drugi ośrodek kultury. Ich całkowita wartość przekracza 4 mln zł. Dlaczego twórczych? Działalność każdej z nich będzie nawiązywała do specyfiki każdej miejscowości: Kamieniec – świetlica pozytywnej energii, Łączna – świetlica zielnej magii, Roszyce – świetlica zdrowego ogrodu, Droszków – świetlica leśna, Gorzuchów – świetlica miodowa i Młynów – świetlica czterech żywiołów. Od podstaw powstaje także Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Żelaźnie. Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnętrzne. Całkowita wartość zadania realizowanego w cyklu trzyletnim wynosi 2.270.000,00 zł, w tym dofinansowanie z rezerwy celowej premiera w wysokości 969.056,73 zł.

Nie tylko budujemy od podstaw, bo w nowe zamieniamy również to, co stare. Przykładem na to są Domy Ludowe w Szalejowie Dolnym i w Wojborzu. Oba mają swoje „pięć minut”. W Szalejowie w lipcu zakończyły się prace w środku obiektu (przebudowa wnętrza, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej itd.). Całkowita wartość inwestycji wyniosła 969.318,96 zł, w tym kwota dotacji to aż 500.000,00 zł. Zadanie zostało zrealizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Obecnie dobiegają końca prace nad innym projektem, w ramach którego zostanie odrestaurowana elewacja. Jego całkowita wartość to 148.186,90 zł, w tym dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 52.815,00 zł.

W Wojborzu natomiast zakończyły się dwa duże zadania. Za nami remont Filii Biblioteki Publicznej, a dzięki realizacji tej inwestycji zyskał także Dom Ludowy, któremu nowa elewacja dodaje blasku. Całkowity koszt to 906.026,20 zł, w tym dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 481.524,00 zł. To jeszcze nie wszystko, bowiem udało się pozyskać środki na zakup wyposażenia biblioteki oraz zagospodarowanie skweru przed budynkiem. Wartość inwestycji wynosi 76.306,10 zł, w tym dofinansowanie to 30.000,00 zł. Projekt realizowany jest w ramach „Odnowy Dolnośląskiej Wsi 2020”.

Kolejnym dużym realizowanym zadaniem jest budowa boisk wielofunkcyjnych w Boguszynie, Bierkowicach i Jaszkowej Górnej. Środki pozyskano z Ministerstwa Sportu i Turystyki, z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Całkowita wartość zadania wynosi 927.024,00 zł, w tym dofinansowanie 447.600,00 zł. W tym roku udało się wykonać boisko w Boguszynie, pozostałe zostaną zrealizowane w 2021 roku.

Tymczasem w Szkole Podstawowej w Szalejowie Górnym już we wrześniu uczniowie po raz pierwszy rozpoczęli naukę w rozbudowanej placówce. W nowej części powstały cztery sale lekcyjne, sala świetlicowo-widowiskowa, pokój nauczycielski, dwa gabinety pomocy psychologicznej oraz gabinet wicedyrektora. Całkowita wartość zadania wynosi 2.152.505,22 zł, z czego 914.538,85 zł to dofinansowanie z rezerwy celowej premiera.

Co roku gmina przeznacza także środki na remonty dróg. W Jaszkowej Dolnej wszystko idzie zgodnie z planem. Niebawem będzie można poruszać się po nowej nawierzchni bitumicznej do budynku po byłym Państwowym Gospodarstwie Rolnym. Całkowita wartość realizowanego zadania to 379 150,87 zł. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wraz z dofinansowaniem przekazał nam również remontowaną drogę, więc od 11 września br. jest ona własnością gminy. Zakończenie prac planuje się na koniec listopada. Ponadto w ramach Funduszu Dróg Samorządowych udało się przebudować drogę w Krosnowicach, chodnik, oświetlenie, a także wykonać mini-rondo przy szkole. Całkowita wartość zadania wynosi 3.598.096,23 zł, w tym dofinansowanie w wysokości 2.123.837,51 zł. Z tego samego źródła pozyskano środki na remont mostu w Ołdrzychowicach. Całkowita wartość zadania to 2.294.453,99 zł, a dofinansowanie 1.606.117,79 zł.

Gmina partycypuje również w kosztach zakupu nowych sprzętów czy wozów strażackich. Całkiem niedawno Ochotnicza Straż Pożarna w Szalejowie Dolnym zyskała średni samochód ratowniczo-gaśniczy zakupiony za kwotę 805.900 zł. Mieszczą się w niej środki pozyskane z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – 560.000 zł, z budżetu Gminy Kłodzko – 240.000 zł oraz wkład własny jednostki – 5900 zł. Dzięki wsparciu z funduszu sołeckiego udało się doposażyć nowy samochód za kwotę 15.500 zł.

W tym roku gmina pozyskała aż 9.479.245,45 zł środków zewnętrznych, w tym 4.100.189,45 zł to środki unijne, natomiast 5.379.056,00 zł to środki krajowe. Jest to dla gminy bardzo udany rok inwestycyjny i najlepsze podsumowanie bieżących działań.

Wesołych Świąt!

Boże Narodzenie to najbardziej rodzinny i magiczny czas w roku. To właśnie na te Święta wszyscy czekamy z utęsknieniem. Wspólne rozmowy, wspomnienia, chęć bycia razem, chwile wzruszeń przy dzieleniu się śnieżnobiałym opłatkiem.

Życzymy Państwu, abyście potrafili wykorzystać wspólnie spędzony czas jak najlepiej. Żaden dzień się nie powtórzy. Cieszmy się towarzystwem bliskich nam osób. Bądźmy ze sobą tu i teraz, nie odkładajmy rodziny na później. Porozmawiajmy z dziadkami, pośmiejmy się z wujostwem, wyściskajmy rodziców. Tylko tyle wystarczy, aby mały Jezus narodził się w każdym domu.

A Nowy Rok 2021 niechaj przyniesie spokój i zdrowie, byśmy mogli spotkać się ponownie! Jeszcze będzie normalnie, jeszcze będzie przepięknie!

Wójt Gminy Kłodzko Zbigniew Tur

Przewodniczący Rady Gminy Kłodzko Ryszard Jastrzębski