sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kłodzko – gmina: O jaskółkach, biznesie i pracownikach

Rozmowa ze Stanisławem Longawą, wójtem gminy Kłodzko

W Jaszkowej Dolnej, na terenie objętym specjalną strefą ekonomiczną, rozpoczęła działalność firma KAYSER AUTOMOTIVE SYSTEMS.

– Te tereny zostały włączone do specjalnej strefy ekonomicznej w roku 2009, ale współpraca z INVEST-PARKIEM rozpoczęła się wcześniej. Dobra współpraca wszystkich instytucji samorządowych i zarządu wałbrzyskiej strefy oraz wybudowanie przez INVEST-PARK gotowej hali dla przedsiębiorców tworzy świetny klimat dla inwestorów. Pierwsza firma już z tego korzysta. Cieszymy się z tego, ale już od pierwszego dnia po sfinalizowaniu rozmów z firmą KAYSER pracujemy nad kolejnymi projektami.

Czym Ziemia Kłodzka może przyciągać inwestorów?

– Po pierwsze – atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi: dysponujemy w gminie Kłodzko nie tylko terenami objętymi strefą, choć tu rezerwa gruntów jest stosunkowo duża i obejmuje ponad 25 ha. Dobre wyposażenie terenów w sieć wodno-kanalizacyjną, dostępność energii elektrycznej i wkrótce gazu ziemnego powinno przekonać inwestorów. Są też inne tereny, które mogą być aktywizowane gospodarczo. Funkcjonowały tam zakłady przetwórstwa lniarskiego, włókienniczego i chemicznego. Gmina przygotowuje także miejsca w Ołdrzychowicach Kłodzkich, Krosnowicach i Szalejowie Dolnym. Położenie blisko granicy z Republiką Czeską i stosunkowo niedaleko od granicy z Niemcami jest naszym atutem, choć bolączką jest skomunikowane z siecią autostrad – czas dojazdu do takiej drogi to około 1,5 godziny… Ale ważniejszą sprawą dla inwestora jest pozyskanie rąk do pracy.

To coraz częstszy problem inwestorów.

– Okolice Kłodzka to bardzo atrakcyjne tereny do życia, ale niemała grupa naszych mieszkańców dojeżdża do pracy do miejscowości oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Jeśli otrzymają oferty pracy bliżej domu, z pewnością chętnie z tego skorzystają! Oczywiście, od pracodawcy zależy, czy pozyska tych najlepszych. Pracownicy oczekują stabilniejszych form zatrudnienia, czyli umów na czas nieokreślony, zamiast tzw. śmieciówek. Wynagrodzenie także musi mieć związek z jakością pracy. Pracodawca, który tę tendencję zrozumie, wygra. A świetnych pracowników u nas nie brakuje!

Jakie branże są najbardziej pożądane?

– Nie do końca wykorzystane są możliwości rozwoju branży drzewnej, chętnie widzielibyśmy inwestora z branży spożywczej. Ostatnie inwestycje w regionie to branża motoryzacyjna – warunki jej rozwoju na Dolnym Śląsku są korzystne, w przypadku Kłodzka także z powodu bliskości zakładów Škody w Czechach. Jeśli ktoś szuka dobrego miejsca na biznes, w którym ma dostęp do potencjalnych pracowników, zaplecze surowcowe i przyjazne otoczenie instytucjonalne – to jest to niewątpliwie Ziemia Kłodzka. Więc jeśli ktoś chce prowadzić biznes i mieszkać w najpiękniejszym zakątku Europy, zapraszam…

Rozmawiała Barbara Szeligowska

Głównym zadaniem zamiejscowego biura Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST-PARK sp. z o.o., które 4 listopada br. będzie świętować drugą rocznicę istnienia, jest pozyskiwanie inwestorów, zagospodarowywanie już włączonych do strefy terenów, które zlokalizowane są w powiatach kłodzkim i ząbkowickim, i wyszukiwanie nowych terenów inwestycyjnych. Biuro obsługuje łącznie pięć podstref znajdujących się w Kłodzku, Nowej Rudzie, Kudowie-Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej i Ząbkowicach Śląskich.

Biuro WSSE INVEST-PARK sp. z o.o. mieści się w Kłodzku, w biurowcu „Mała Twierdza” przy ul. Objazdowej, tel. 74 637 98 10, e-mail: klodzko@invest-park.com.pl.