sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kłodzko – gmina: Największe święto

Nad Krosnowicami błękit nieba… Ostatnia niedziela sierpnia, dożynki w gminie Kłodzko. Dziękczynienie za rolniczy trud, piękna tradycja, największe – jak zawsze podkreśla wójt Stanisław Longawa – święto w gminie Kłodzko.

Dożynki mają tutaj swoje tradycje – jedną z nich jest to, iż rozpoczynają się od spotkania z rolnikami, na którym zostaje rozstrzygnięty konkurs „Gospodarstwo Roku”. Potem jest czas na mszę świętą dziękczynną – przed pięknym barokowym kościołem pw. św. Jakuba Apostoła w Krosnowicach czekają dożynkowe wieńce…

– Jaki to był rok dla rolników w gminie Kłodzko? – pytam wójta Longawę. – To był dobry rok dla naszego rolnictwa – uśmiecha się Stanisław Longawa. – W kraju było różnie, przymrozki na wiosnę, niedobory wody… Ale dla gminy Kłodzko, dla Kotliny Kłodzkiej, Opatrzność była łaskawa. Większość zboża, bardzo dobrej jakości, udało się zebrać o czasie, bardzo dobre są plony rzepaku. A teraz trwają już przygotowania do kolejnego roku gospodarczego, ruszyły zasiewy rzepaków, rozpoczęły się orki. Myślę, że możemy śmiało powiedzieć, że mamy za co dziękować Bożej Opatrzności i mamy komu dziękować, bo rolników w gminie jest sporo, pracują ciężko i o nasz chleb powszedni dbają…

Proboszcz krosnowickiej parafii, ks. Adam Łyczkowski, także podkreślał to, iż rolnicy gminy mają za co Bogu dziękować. Przypomniał pogodowy kataklizm, który nawiedził Pomorze, a dziękując rolnikom za ich trud, mówił: – Jak żadna inna praca, właśnie praca rolnika podkreśla podmiotowość człowieka, jest szczególnym powołaniem, dzięki któremu wykonujący ją człowiek stoi blisko tego, który jest panem wszystkiego…

Po mszy świętej i poświęceniu chleba i wieńców radosny korowód ruszył na krosnowicki stadion. Wieńce ustawiono pod sceną, na maszt wciągnięto flagę państwową, zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego i Rota… Po przywitaniu bardzo licznych gości przyszedł czas na Misterium Chleba – przygotowany przez uczniów i pedagogów szkoły podstawowej i przedszkola w Krosnowicach oraz krosnowicki zespół Kumy spektakl „Ten chleb jest mój i twój”. Był wzruszającą opowieścią o wczoraj i dziś chlebnej tradycji. A po Misterium Chleba starostowie dożynek – Krystyna Tambor i Henryk Tochera – wręczyli gospodarzowi dożynek bochen chleba z tegorocznej mąki, prosząc, aby dzielił go sprawiedliwie. – Będę dzielił ten chleb sprawiedliwie, tak aby nikomu go nie zabrakło! – odpowiedział wzruszony Stanisław Longawa.

Te słowa nagrodzono burzliwymi oklaskami, które brzmiały nadal, gdy wójt Stanisław Longawa i przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Tur wręczali odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”. – Jestem z naszych rolników bardzo dumny! – powiedział „Gminie Polskiej” Zbigniew Tur. – A dobrze wiem, jaka to ciężka praca, bo pochodzę z rolniczej rodziny.

Kolejne nagrody to nagroda dla „Gospodarstwa Roku 2017”, którą otrzymało gospodarstwo rodzinne Stefana i Adama Tamborów, i na „Piękną i aktywną wieś gminy Kłodzko 2017”. – To był bardzo trudny wybór – przyznał Stanisław Longawa. – Wszystkie nasze wsie są aktywne i piękne.

Nic więc dziwnego, że nagrodzono aż dwanaście wsi! Na czele stawki – Marcinów. Konkurs na dożynkowy wieniec wygrało sołectwo Podtynie, a „Sołtysem Roku” została Urszula Borkowska, sołtys Krosnowic, której za wspaniałe przygotowanie rolniczego święta serdecznie dziękował Stanisław Longawa. Zamknęło tę część uroczystości wystąpienie wójta, który przedstawił dokonania i plany samorządu.

A potem zaczęła się zabawa! Na scenie m.in. zespół Piękni i Młodzi, Veronika Khunova, Podzamek Boys… A to przecież nie wszystko, bo wabiły piękne kramy, przeróżne smakołyki, masa atrakcji dla dzieci. I to, co najważniejsze – radosne bycie razem. Tak wielkiej liczby dożynkowiczów chyba jeszcze nigdy nie było…

Ata

Patronat honorowy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski