W pięknie odrestaurowanym pałacu w Żelaźnie na dwunastej już gali wręczenia Nagród Roku Gminy Kłodzko „Ranunculus Penicillatus” za rok 2012, czyli Jaskrów 2012, spotkali się 20 maja ludzie, których trudno nazwać inaczej niż właśnie „ludźmi dobrej woli”. – Co to jest ranunculus penicillatus? – pytał z uśmiechem wójt gminy Kłodzko i przewodniczący kapituły nagrody Stanisław Longawa. – To jaskier pędzelkowaty, rzadki kwiat, który wiosną zakwita u nas białym kobiercem, a nasi wyróżnieni są jak te kwiaty – szczególni, wyjątkowi, pięknie wpisują się w krajobraz naszej gminy.
Pałacowa sala pełna była po brzegi, wśród gości znaleźli się m.in. senator Stanisław Jurcewicz, starosta kłodzki Maciej Awiżeń, zastępca burmistrza Kłodzka Witold Krzelowski, przewodniczący Rady Gminy Kłodzko Grzegorz Tur, przedstawiciele organizacji społecznych i służb mundurowych. Ale najważniejsi byli nominowani do kłodzkiego Jaskra – bo choć w każdej kategorii było tych nominowanych trójka lub dwójka, a Jaskier jest tylko jeden, to sama nominacja jest przecież wielką sprawą… Wszystkim wyróżnionym gratulował w przesłanym na ręce Stanisława Longawy liście wicepremier Janusz Piechociński, dziękując także samorządowcom za trud i poświęcenie, z jakimi służą swojej społeczności.
Nagroda „Ranunculus Penicillatus” ma już dwunastoletnią tradycję. – Jaskry mają na celu wyróżnienie tych, którym zależy na rozwoju i promocji naszej gminy – podkreślali zgodnie wójt Stanisław Longawa i wójt senior gminy Kłodzko Ryszard Niebieszczański. Kapituła nagrody nie ma łatwego zadania, bo nominowani to rzeczywiście osoby wyjątkowe, takie, którym los gminy i jakość życia jej mieszkańców mocno leżą na sercu.
Wybór, jak choćby w przypadku kategorii „Inicjatywa – Projekt – Produkt Roku”, między Biblioteką Publiczną Gminy Kłodzko, nominowaną za projekt „Bajeczne animacje kulturalne”,
a Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu, nominowanym za lapidarium na cmentarzu w Starym Wielisławiu i zespołem „Marzenie”, nominowanym za projekt „Lato na Ludowo” Żelazno 2012, był na pewno karkołomnie trudny. Jaskra otrzymał zespół „Marzenie”, który nie tylko zaangażował w swój projekt, czyli IV Przegląd Folklorystyczny „Lato na Ludowo”, kilkanaście zespołów z Dolnego Śląska, ale także pokonał konkurencję na Liście Przebojów Ludowych Radia Wrocław.
Ile kategorii, tyle trudnych wyborów przed kapitułą Nagrody Roku Gminy Kłodzko! Jedno jest pewne – idea tej nagrody znakomicie wskazuje, jak wielu jest ludzi dobrej woli… Gdy Paulina Kowalewska, która – wraz z Karoliną Majorczyk – uświetniła galę występami wokalnymi, zaśpiewała „Dziwny jest ten świat”, słowa „Ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim…” zabrzmiały przejmująco prawdziwie.
Dwunasta gala nagrody „Ranunculus Penicillatus” pokazała, że pytanie przewodniczącego kapituły, czy formuła nagrody się nie wyczerpuje, jest pytaniem czysto retorycznym. Liczba „ludzi dobrej woli”, godnych tej nagrody, jest na to pytanie wyrazistą odpowiedzią. Formuła kłodzkich Jaskrów wciąż jest żywa, wciąż mocno mobilizuje tych, którzy chcą, aby w ich małej ojczyźnie żyło się coraz lepiej, aby była coraz piękniejsza, coraz powszechniej znana.
Niezwykle pozytywnym zjawiskiem jest to, że wśród laureatów i nominowanych są ludzie w każdym wieku – i ci starsi, którzy korzystają już z własnego doświadczenia i dzielą się nim, i młodzi, którzy owo doświadczenie zdobywają. Widać też wyraźnie, jak wiele można zrobić razem. – Nie ma sukcesu bez pracy zbiorowej! – mówiła, odbierając Jaskra Specjalnego dla zespołu „Kumy” z Krosnowic Halina Puk, która została także Osobowością Roku.
Kolejne kłodzkie Jaskry za nami. A przed nami? Oczywiście Jaskry za rok 2013, które zdobędą kolejni zasłużeni dla społeczności gminy Kłodzko ludzie dobrej woli.
Anita Tyszkowska (TS)
Fot. Sławomir Grymin
Nagrody Roku Gminy Kłodzko „Ranunculus Penicillatus” 2012
Inicjatywa – Projekt – Produkt Roku
Zespół „Marzenie” za projekt „Lato na Ludowo” Żelazno 2012
Nominowani: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko za projekt „Bajeczne animacje kulturalne”, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu – lapidarium na cmentarzu w Starym Wielisławiu
Przedsiębiorca Roku
Eko-Tim Mirosław Godzieszka
Nominowani: Sala zabaw „Jaś” (wynajem urządzeń rekreacyjnych), „Zdrowiej-My” Piotr Caryk – Świecko
Sponsor Roku
Jacek Adamczyk
Nominowany Dariusz Niebieszczański
Najlepsza Działalność Edukacyjno-Kulturalna – NGO
Halina Jurak i zespół „Górnianki”
Nominowani: Grzegorz Ozimek (MKST Bystrzyca Kłodzka, teakwon-do), Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko
Społecznik – Wolontariusz Roku
Marta Brogowska – sołtys wsi Stary Wielisław
Nominowani: Dorota Bilska – bibliotekarka w Starym Wielisławiu, Aleksandra Ostoja ze Starego Wielisławia, Wolontariusze działający przy OKiS-ie
Osobowość Roku
Halina Puk – przewodnicząca KGW w Krosnowicach
Nominowani: Mariola Nakwasińska, Konrad Kulbaka
Złoty JASKIER za Promocję
Zespół „Podzamek Boys”
Nominowani: Strona internetowa wsi Stary Wielisław, Janusz Puszczewicz
Jaskier specjalny
Zespół „Kumy” z Krosnowic
Tekst ukazał się w „Gminie Polskiej” nr 1/2013