niedziela, 2 październikaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kłodzko – gmina: Dziękując za trud

Choć pogoda nieco kaprysiła, tegoroczne dożynki gminy Kłodzko, zorganizowane 28 sierpnia w Ołdrzychowicach Kłodzkich, były świetną imprezą, podczas której dziękowano i honorowano rolników, ogrodników oraz pszczelarzy za ich trud.

Na obchody Święta Plonów organizatorzy uroczystości – władze gminy Kłodzko i sołectwo Ołdrzychowice Kłodzkie – zaprosili m.in. parlamentarzystów, samorządowców wszystkich szczebli, przedstawicieli duchowieństwa, oficerów wojska, policji i straży pożarnej oraz właścicieli, prezesów i dyrektorów wielu znaczących instytucji. Ale jak zawsze najważniejszymi bohaterami dożynek byli rolnicy i mieszkańcy gminy, którzy gremialnie przybyli na to najważniejsze ludowe święto, będące podziękowaniem za pracę i dobre plony.

Na początku przedstawiciele miejscowego samorządu spotkali się z rolnikami, nagradzając ich tytułami w konkursie „Gospodarstwo Roku 2022”, lecz oficjalne uroczystości dożynkowe zainicjowała msza święta odprawiona w intencji rolników w kościele pw. św. Jana Chrzciciela przez księdza kanonika Stefana Łobodzińskiego, który gorąco dziękował Bogu za wsparcie i błogosławił ludziom za pracę i ich miłość do ziemi.

Rozpoczynając oficjalne uroczystości, uczestników Święta Plonów przywitał wójt gminy Kłodzko Zbigniew Tur.

– Witam wszystkich obecnych na naszych dożynkach – rolników, ogrodników, pszczelarzy, członkinie kół gospodyń wiejskich, druhów ochotniczych straży i wszystkich związanych z rolnictwem – mówił wójt. – Witam mieszkańców wsi oraz przybyłych gości. Dzisiejszy dzień jest szczególny dla sołectwa Ołdrzychowice Kłodzkie, które, tworząc wspólnotę parafialną pod przewodnictwem księdza kanonika Stefana Łobodzińskiego, podjęły się organizacji najważniejszego wydarzenia rolniczego będącego najlepszą okazją do podziękowania rolnikom. Tradycja ta jest ważnym elementem polskiej kultury i tożsamości. W tym roku plony były udane i na szczęście ominęły nas wszelkie kataklizmy. Chcę podkreślić, że także dzięki wam, drodzy rolnicy, zmienia się Polska, również nasza gmina i nasze wioski.

Później wójt Zbigniew Tur podkreślił najważniejsze działania miejscowego samorządu, priorytety inwestycyjne i sukcesy w pozyskiwaniu zewnętrznych środków finansowych, służące rozwojowi gminy i polepszeniu komfortu życia jej społeczności. Po Misterium Chleba, gdy wójt Zbigniew Tur odebrał symboliczny bochen z rąk starostów dożynek – Grażyny Paliniewicz i Marcina Klimczaka – wręczono odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz nagrody w konkursach „Gospodarstwo Roku 2022” i „Piękna i Aktywna Wieś Gminy Kłodzko”, a także ośpiewano wieńce i wręczono dary gospodarzowi dożynek. Sołtysem roku okazała się Teresa Głód z Jaszkówki. Nagrodzono też koła gospodyń wiejskich i rozpoczął się kilkugodzinny bogaty program artystyczny. Gmina Kłodzko bawiła się setnie, bowiem jest czas na pracę i czas na dobrą zabawę – zgodnie z prawami boskimi i ludzkimi.

S.G.

Zasłużony dla Rolnictwa

Edward Pomykała, Andrzej Krzak, Teresa Jaworska, Piotr Ososko, Katarzyna Ochsenbauer, Barbara Pajączkowska, Mirosława Pajączkowska, Mirosław Kleszcz, Tadeusz Gajda, Krzysztof Dziechciaronek, Mateusz Dziechciaronek, Zdzisław Wrzeszcz i Robert Szumowski.

Gospodarstwo Roku 2022

Jolanta i Edward Szymczakowie z Gorzuchowa oraz Henryk Zaremba ze Starego Wielisławia.