wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kłodzko – gmina: Chleb nasz powszedni

Chleb ten obiecuję dzielić sprawiedliwie – mówił wyraźnie wzruszony wójt Stanisław Longawa, gdy w ostatnią niedzielę sierpnia, pod upalnym niebem, z rąk starosty Dożynek Gminy Kłodzko odbierał bochen chleba. Dożynki odbyły się w Starym Wielisławiu, jednej z najbardziej malowniczych wsi gminy. Mieszkańcy gminy Kłodzko i jej goście bardzo licznie do Starego Wielisławia przybyli.

Zgodnie z piękną gminną tradycją, dożynki rozpoczęły się spotkaniem z nominowanymi do nagród w konkursie Gospodarstwo Roku i przedstawieniem owych gospodarstw, choć na wyniki konkursu trzeba było poczekać do spotkania na boisku. W tym roku jury skupiło się na gospodarstwach, które oprócz rolnictwa prowadzą jeszcze inną działalność. Spotkanie odbyło się w pięknym Domu Parafialnym, uczestniczyli w m.in. senator RP Stanisław Jurcewicz, przewodniczący Rady Gminy Kłodzko Zbigniew Tur i Leszek Bobula, przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej. – Znam smak tej pracy – mówił senator – wiem, jak wiele jej włożyć trzeba, aby na stole leżał bochen chleba.

Wójt Stanisław Longawa, skierował uwagę zebranych na miejsce, gdzie się spotkali – Stary Wielisław, wyjątkowy tym, iż wbrew ogólnopolskim tendencjom liczba mieszkańców w tej miejscowości rośnie, przede wszystkim dzięki budowie nowych domów.

Dożynkowa msza, w czasie której śpiewał chór Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, odprawiona została w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu, jednym z najstarszych, wzmiankowanym już w roku 1300, i najpiękniejszych kościołów pielgrzymkowych regionu. – Pan Bóg powołał rolnika, aby mógł dawać chleb i życie – mówił ojciec Henryk Dereń SSCC, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej. – Ten dzień jest dniem dziękczynienia za Boże dary.

Koncelebrujący mszę świętą ksiądz infułat Józef Strugarek w homilii odwoływał się do encykliki „Laudato si” papieża Franciszka. – Chcemy podziękować Bogu i ludziom za cud narodzenia się chleba – mówił – ale aby chleb był, Ziemię musimy szanować! Kto nie szanuje Ziemi, ten nie szanuje Bożego błogosławieństwa!

Po mszy i poświęceniu wieńców, barwny dożynkowy korowód ruszył w stronę boiska, prowadzony przez Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Odgłosy Kniei”. Dożynkowe uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu i powitaniem gości, wśród których byli m.in. starosta kłodzki Maciej Awiżeń, przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego Dariusz Kłonowski, radni sejmiku wojewódzkiego, przedstawicie służb mundurowych i goście z gmin partnerskich gminy Kłodzko. Po tradycyjnym Misterium Chleba, starostowie dożynek – Marzanna Listwan i Marek Głogowski – przekazali wójtowi Stanisławowi Longawie chleb z nowego zboża.

– Dzielcie ten chleb sprawiedliwie i mądrze, tak by dla wszystkich starczyło – mówił starosta.

– Chleb obiecuję dzielić sprawiedliwie – odpowiedział wyraźnie wzruszony Stanisław Longawa, który po podziękowaniu rolnikom za ich trud przedstawił gościom Święta Plonów priorytety, jakimi w nadchodzącym czasie kierować się będzie dbając o rozwój gminy jej samorząd.

I nadszedł czas dla najlepszych – zasłużeni dla gminy odebrali odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”, poznaliśmy też wyniki konkursu na Gospodarstwo Roku 2015. Zwyciężył Paweł Koźbiał i Gospodarstwo Ogrodnicze Cembra, produkujące rośliny ozdobne. W konkursie „Piękna i aktywna wieś gminy Kłodzko 2015” rzutem na taśmę wygrało Żelazno, wyprzedzając Szalejów Dolny i Podzamcze. Nagrodę za najpiękniejszy dożynkowy wieniec zdobył Stary Wielisław, gospodarz Święta Plonów, a nagrodę za najlepszy chleb dożynkowy – Bierkowice. Ukoronowaniem dożynek były występy Dziecięcej i Młodzieżowej Sceny Artystycznej i – na koniec – Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

Patronami honorowymi Dożynek Gminy Kłodzko byli minister gospodarki Janusz Piechciński, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz i marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Anita Tyszkowska