wtorek, 29 listopadaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kłodzko – gmina: Byli, są i będą

Jedenastego stycznia podczas będącego piękną tradycją gminy Kłodzko Biznesowego Spotkania Noworocznego wójt gminy Zbigniew Tur i przewodniczący Rady Gminy Ryszard Jastrzębski wręczyli Podkowy Biznesu lokalnym przedsiębiorcom, dziękując za ich wieloletni wkład w rozwój gminy i wspomaganie wielu istotnych inicjatyw społecznych.

Tegoroczne Spotkanie odbyło się w zabytkowym skarbie – pałacu w Żelaźnie, i zgromadziło wielu znamienitych gości. Ich przybycie to także mocna tradycja gminy Kłodzko – byli wśród nich posłanka Monika Wielichowska, radny sejmiku wojewódzkiego Stanisław Jurcewicz, radni powiatu i gminy, członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego Ryszard Niebieszczański, przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszek Bobula, samorządowcy, a wśród nich burmistrzowie Polanicy-Zdroju i Szczytnej – Mateusz Jellin i Jerzy Król, przedsiębiorcy, przedstawiciele służb mundurowych i wiejskich społeczności gminy Kłodzko.

Jedenasty stycznia to czas jeszcze świąteczny, więc gdy zespół Skład Nietradycyjny – świetnie muzycznie towarzyszący całej uroczystości – zaproponował wspólne odśpiewanie kolędy „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, piękną salę wypełnił śpiew zebranych.

Gości przywitał wójt Zbigniew Tur, składając wszystkim życzenia noworoczne, a potem zapoznał zebranych z planami samorządu gminy: – Nasz budżet to 71 mln zł, z czego 16 procent przeznaczamy na inwestycje – podkreślał wójt. – Będzie to więc kolejny rok z wysokim poziomem inwestycji i kolejny rok stabilnego rozwoju gminy. W planach mamy m.in. budowę sześciu świetlic tematycznych, modernizację i remont Domu Ludowego w Szalejowie Dolnym, modernizację i remont stacji uzdatniania wody w Ołdrzychowicach i wiele zadań związanych z budową dróg i wodociągów… Wiele przed nami pracy, dlatego szanowni przedsiębiorcy, zapraszam was do składania ofert! – wzywał Zbigniew Tur. – Co roku wręczamy Podkowy Biznesu, aby podziękować za dobrą współpracę, w tym roku wybraliśmy firmy z wieloletnią tradycją, które przyczyniają się do rozwoju naszej gminy. Firmy, które z nami były, są i będą!

Wójt Tur przypomniał także, że w czasie Spotkania odbędzie się – to też tradycja! – aukcja charytatywna Jaskierek, środki z której przeznaczone są dla uzdolnionej młodzieży.

Bardzo serdeczne życzenia złożył zebranym przewodniczący Rady Gminy Kłodzko Ryszard Jastrzębski, życząc w imieniu Rady Gminy i swoim dobrego i pełnego zdrowia nowego roku, posłanka Monika Wielichowska życzyła samorządowcom tylko trafnych, odważnych i jedynie słusznych decyzji, a gminie Kłodzko – przyjaciół zebranych wokół realizacji marzeń… To życzenie znakomicie współgrało z wypowiedzią Ryszarda Niebieszczańskiego, który przekazał deklarację wsparcia przez Zarząd Powiatu działań samorządu gminy, a wójtowi Zbigniewowi Turowi życzył kreatywności i wytrwałości.

Podkowy Biznesu wręczali przedsiębiorcom wójt Zbigniew Tur i przewodniczący Rady Gminy Ryszard Jastrzębski. – Jak najkrócej określić znaczenie biznesu dla gminy? – pytamy wójta Zbigniewa Tura. – To znaczenie jest ogromne! – podkreśla wójt. – Biznes daje pracę, praca daje pieniądze, a to rozwija gminę…

Nagrodzeni nie kryli wzruszenia – Podkowa Biznesu to znak, że praca każdego z nich świetnie służy rozwojowi małej ojczyzny. Świetnie służy jej też na pewno to, że wzajemną życzliwość, radość ze spotkania, chęć rozmowy i wspólnego uśmiechu widać było w pięknej pałacowej sali gołym okiem – tu, w gminie Kłodzko, gminna wspólnota była, jest i będzie.

A ta wspólnota polega także na pomaganiu. Biznesowe Spotkania Noworoczne to także akcja charytatywna Jaskierek, czyli okazja do zbierania środków na piękną inicjatywę, jaką jest Stypendium im. Grzegorza Ciechowskiego, przyznawane zdolnej młodzieży z gminy Kłodzko. W ramach akcji odbywa się licytacja przedmiotów, przekazanych przez wielu darczyńców, wśród których tradycyjnie są prezydent RP, premier, marszałek Sejmu i ministrowie. Prezydent Andrzej Duda przekazał na licytację obraz „Pałac Prezydencki”, a premier Mateusz Morawiecki – okolicznościową księgę „Niepodległa 1918”. Nigdy też nie zawodzą sportowcy ze szczytów sportowej rywalizacji – w tym roku na akcję Jaskierek Polski Związek Tenisa Stołowego przekazał tenisowe rakietki z podpisami europejskich mistrzów tenisa stołowego, wśród których nie zabrakło oczywiście podpisu Leszka Kucharskiego, dwukrotnego olimpijczyka, medalisty mistrzostw świata i mistrzostw Europy.

– W sumie licytacja przyniosła ponad siedem tysięcy złotych – nie kryje radości Mariola Huzar, przewodnicząca kapituły stypendialnej. – A to dla nas bardzo ważny rok, bowiem stypendia im. Grzegorza Ciechowskiego zostaną przyznane po raz dwudziesty!

Biznesowe Spotkania Noworoczne to tradycja, która umożliwia spotkanie tym, którzy dla małej ojczyzny wiele robią i którzy tę pracę dla wspólnoty uważają za piękny obowiązek.

Anita Tyszkowska

PODKOWY BIZNESU 2019 Wójta Gminy Kłodzko

Ryszard Rapacz – Zakład Wyrobów Metalowych RAPMET

Zdzisław Jasiński – KAJZERKA Sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo Piekarsko-Cukiernicze Machela Sp. z o.o.

Ryszard Matyasik – Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Transport

Mariusz Dubiel i Jacek Herberger – Ski-Raft Sp. z o.o.

Rafał Murkowski – Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych DROGMOST Sp. z o.o.

Tomasz Nowacki – Bank Spółdzielczy w Kłodzku

Janusz Wolański i Dariusz Wolański – JANDAR Przerób i Handel Drewnem s.c.

Tomasz Krup – Pracownia Tapicerska

Wojciech Nakwasiński – HEFAJSTOS

Mieczysław Bromboszcz – Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Kłodzku