sobota, 10 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kłodzko – gmina: Budują małą ojczyznę

Kłodzkie Jaskry – czyli Nagroda Roku Gminy Kłodzko „Ranunculus Penicillatus” – trzydziestego pierwszego maja po raz osiemnasty zakwitły dla tych, dzięki którym gmina Kłodzko rozkwita jak te jaskry-kwiaty, pięknie i radośnie. – Dziękuję za to, że jesteście – mówił do laureatów i nominowanych wójt Zbigniew Tur, witając przybyłych na uroczystość. – Na co dzień rzadko doceniamy dokonania innych, nie mamy czasu, nie zauważamy, co się po sąsiedzku dzieje, i dlatego tak ważne jest to coroczne spotkanie, gdzie możemy wam podziękować, ale przede wszystkim pokazać wasze dokonania.

Jaskry to nagroda dla tych, którzy swą kreatywnością i pracą tworzą nowe, piękniejsze, lepsze oblicze gminy Kłodzko i regionu, wzbogacają potencjał gospodarczy gminy, mają niemały wpływ na poziom życia lokalnych społeczności. I właśnie przedstawiciele owych społeczności wskazują nominowanych, a wybiera laureatów kapituła w składzie: wójt Zbigniew Tur – przewodniczący, przewodniczący Rady Gminy Ryszard Jastrzębski, wiceprzewodnicząca RG Mariola Kozak, sołtys wsi Marcinów Ludwika Golec i przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Kłodzku Leszek Bobula.

Sala w hotelu Metro View w Boguszynie, gdzie odbywała się uroczystość, 31 maja wypełniła się po brzegi, a wśród wielu znamienitych gości byli posłanka na Sejm RP Monika Wielichowska, wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Gwóźdź, samorządowcy – wśród nich burmistrzowie Polanicy-Zdroju Mateusz Jellin i Szczytnej Jerzy Król – przedstawiciele służb mundurowych, radni powiatu i gminy, sołtysi, i oczywiście mieszkańcy gminy.

Osiągnięcia nominowanych zaprezentowano w krótkich filmach, pokazujących ich dokonania. A potem chwila ciszy… I padało nazwisko tego, kto tę szlachetną rywalizację wygrał. Wszyscy laureaci nie kryli wzruszenia, wszyscy, dziękując, kładli nacisk na to, jak niezwykle ważne jest funkcjonowanie lokalnej wspólnoty, jej budowanie i wzmacnianie.

– Wybór był naprawdę niełatwy – podsumował prace kapituły jej przewodniczący, wójt Zbigniew Tur – bo wszyscy nominowani wiele zdziałali. Trochę się więc spieraliśmy, ale w końcu doszliśmy do porozumienia.

Znakomicie podsumował akcje Jaskry wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Gwóźdź, który – jak przypomniał zebranym – jest ich ząbkowickim sąsiadem: – Dziękuję wszystkim nagrodzonym, nominowanym, wszystkim, którzy ich wspierali, bo to oni wszyscy budują naszą małą ojczyznę!

Gdy laureaci i nominowani stanęli do wspólnego zdjęcia, spotkała ich owacja na stojąco… A gdy wybrzmiały oklaski, wójt Zbigniew Tur i przewodniczący Rady Gminy Ryszard Jastrzębski pokroili tort „Ranunculus Penicillatus 2019”.

Oczywiście, jak jaskrowa tradycja nakazuje, uroczystości towarzyszyła muzyka – osiemnastym Jaskrom muzyczną oprawę stworzył znakomity, wielokrotnie w kraju i za granicą nagradzany Chór Concerto Glacensis pod kierunkiem Katarzyny Mąki.

Piękna muzyka, piękna uroczystość… Ale najpiękniejsza jest aktywność, jaką Jaskry nagradzają: – Dziękuję, że jesteście! I chciałbym, aby te nagrody były wzorem dla innych… – tymi słowami wójta Zbigniewa Tura można podsumować osiemnaste już Jaskry.

Anita Tyszkowska

Ranunculus Penicillatus 2019

INICJATYWA – PROJEKT – PRODUKT ROKU

Nagroda główna: Film „Z lotu ptaka”

Nominowani:  Filia nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach,   Justyna Szwed,  Centrum Integracji Społecznej

PRZEDSIĘBIORCA ROKU

Nagroda główna: Bielinex-Beton Sp. z o.o.

Nominowani:  Przedsiębiorstwo Piekarsko-Cukiernicze Machela,  Kajzerka Sp. z o.o.

SPONSOR ROKU

Nagroda główna: Bank Spółdzielczy w Kłodzku

Nominowani:  Koło Łowieckie „Muflon” Kłodzko,  Janusz Wolański „Jandar” Przerób i Handel Drewnem Janusz Wolański Dariusz Wolański s.c.,  Jan Pokrywka,  Kazimierz Czechowicz,  Spółka Budowlana LEX-BUD s.c.

NAJLEPSZA DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA – KULTURALNA – NGO

Nagroda główna: Śpiewanki ze Starego Wielisławia

Nominowani: • Sylwia Winnik, • Joanna Broczek

SPOŁECZNIK WOLONTARIUSZ ROKU

Nagroda główna: Dorota Frąckowiak

Nominowani:  Henryk Prochera,  Agnieszka Jarosz

OSOBOWOŚĆ ROKU

Nagroda główna: Barbara Bromboszcz

Nominowani:  Ksiądz Jan Kwiatkowski,  Ksiądz Ireneusz Kulig,  Natalia Grzegorzewska,  Oliwier Wcisło

ZŁOTY JASKIER ZA PROMOCJĘ

Nagroda główna: Ida Szebla

JASKRY SPECJALNE

• Kazimierz Wcisło – sołtys Jaszkowej Dolnej (1994-2019)

• Halina Witos – sołtys Ołdrzychowic Kłodzkich (2002-2019)

• Irena Rudnicka – wieloletnia członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Żelaźnie, autorka tekstów piosenek ludowych

• Jan Polichowski – honorowy członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich

Urząd Gminy Kłodzko
ul. Okrzei 8a
57-300 Kłodzko
tel. 74 647 41 00
fax 74 647 41 03
ug@gmina.klodzko.pl
www.gmina.klodzko.pl