środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kłodzko – gmina: Ach, ta dzisiejsza młodzież

Jak jest ta nasza dzisiejsza młodzież wspaniała, jak znakomicie się uczy, jak wiele znaczy dla niej sport, jak pięknie potrafi pomagać innym, można się było przekonać 4 grudnia, gdy – już po raz szesnasty! – „dzisiejsza młodzież” z gminy Kłodzko odebrała w auli Gimnazjum im. Władysława St. Reymonta stypendia im. Grzegorza Ciechowskiego.

 

Zaczęło się oczywiście od piosenki Grzegorza Ciechowskiego, patrona stypendium. „Gdzie oni są, wszyscy nasi przyjaciele?” – pytała ze sceny solistka zespołu „White Roses” z Ołdrzychowic… A odpowiedź była prosta: przyjaciele byli na sali; wśród nich przewodnicząca kapituły stypendialnej Mariola Huzar, wójt gminy Kłodzko Stanisław Longawa, przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Tur, radni Sejmiku Wojewódzkiego Grażyna Cal i Zbigniew Szczygieł, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji oświaty, radni gminy. Witając gości i zapraszając na scenę kolejnych kandydatów do stypendium, wójt Stanisław Longawa apelował: – Uśmiechajmy się do siebie!

I sala była pełna radości – pojawiający się na scenie kandydaci do stypendium wspierani ekranową prezentacją, mówili o swoich osiągnięciach. A wśród kandydatów znaleźli się m.in. mistrz Pucharu Polski w Downhillu 2015, zwycięzca Mistrzostw Polski w Armwrestlingu 2015, zdobywca I miejsca w Międzynarodowym Festiwalu Twórczości 2015 „Kalejdoskop Talentów”, wicemistrzyni w Ogólnopolskim Turnieju Tenisa Stołowego 2015, znakomity akordeonista, student wrocławskiej Akademii Muzycznej, nastoletni wielbiciel dawnej architektury i równie młoda malarka… Wszyscy zdolni, niezwykle kreatywni, potrafiący wiele z siebie dawać innym. I wszyscy – cała trzynastka! – zostali stypendystami.

– Jestem bardzo wzruszony, to dla mnie najwspanialsza impreza w roku – przyznał po wręczeniu stypendiów Stanisław Longawa. – Dziękuję tym, którzy pozwalają Programowi Stypendialnemu żyć, sponsorom, nauczycielom, rodzicom…

Radość trzynastki stypendystów była wielka, równie wzruszeni byli też członkowie kapituły. – To są wszystko moje dzieci – podsumowała werdykt przewodnicząca, Mariola Huzar.

Program Stypendialny im. Grzegorza Ciechowskiego żyje dzięki sponsorom, a pięknym zwyczajem grudniowej uroczystości, związanej przecież z tradycją Świętego Mikołaja, jest fundowanie jednorazowych stypendiów przez prywatnych sponsorów. W tym roku byli to: Mariola Huzar, Zbigniew Tur, radna Rady Gminy Halina Witos, Daniel Bury, komendant powiatowy policji w Kłodzku Andrzej Sidorowicz-Radzikowski oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Kłodzko – Mariola Kozak i Mariusz Jastrzębski.

A po stypendialnej gali, nim goście ruszyli ku wigilijnym stołom, na scenie pojawili się Święci Mikołajowie, uczestniczący w zlocie Świętych Mikołajów, i świąteczne aniołki. Była też wystawa szopek bożonarodzeniowych, kiermasz i akcja charytatywna Jaskierek, z której dochód został przeznaczony na stypendia. Zresztą każda impreza w gminie Kłodzko to dobry czas na szukanie środków dla Programu Stypendialnego… Przypomniał o tym wójt Stanisław Longawa, zapraszając na styczniowe doroczne spotkanie biznesowe.

Ata


 

Stypendium za wyniki w nauce i osiągnięcia w różnych dziedzinach

Marlena Żytyńska z Wojciechowic


 

Stypendia za osiągnięcia w różnych dziedzinach

Tomasz Nadarzyński z Krosnowic, Daniel Burys z Szalejowa Górnego, Aleksandra Chudyk z Żelazna, Kacper Kowalczyk z Krosnowic, Katarzyna Jarosz z Ołdrzychowic Kłodzkich, Michał Wiśniewski z Piszkowic, Aleksandra Wiśniewska ze Starego Wielisławia


 

Stypendia za wyniki w nauce

Tomasz Brusiński z Jaszkowej Dolnej, Paulina Kraj z Wojciechowic, Michał Dmitrowicz ze Starego Wielisławia, Daniel Karabiński z Jaszkowej Górnej, Marta Wiśniewska z Piszkowic