niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Klaster usług dla seniorów

Stworzenie kompleksowej oferty usług zdrowotnych, opiekuńczych i osobistych skierowanych do osób starszych stawiają sobie za cel instytucje, które właśnie utworzyły w województwie opolskim Regionalny Opolski Klaster Senioralny. 10 marca w urzędzie marszałkowskim podpisano w tej sprawie porozumienie.

Klaster zawiązały firmy bit Polska sp. z o.o. i CTC Polska sp. z o.o., Caritas Diecezji Opolskiej, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu, Zespół Szpitali Pulmonologiczno-Reumatologicznych w Kup oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Przedsięwzięciu patronują marszałek województwa opolskiego i wojewoda.

Wicemarszałek Roman Kolek, który w zarządzie województwa odpowiada za ochronę zdrowia i politykę społeczną ma nadzieję, że klaster wypracuje nowoczesne rozwiązania, które w lepszy niż do tej pory sposób będą odpowiadać na potrzeby osób starszych w naszym regionie. – I wierzę, że dziś podpisane porozumienie to dopiero początek, a z czasem przystąpią do klastra nowi członkowie – mówił.

Wszyscy członkowie nowej organizacji podkreślają, że daje ona nowe możliwości kreowania polityki senioralnej w województwie opolskim. – To szansa stworzenia z gospodarki senioralnej nowej specjalizacji regionalnej – podkreślała Izabela Damboń-Kandziora z firmy CTC Polska. – Chcemy wykreować nowe usługi, jakich dziś brakuje, ale dzięki temu powstaną nowe miejsca pracy – mówiła. Rektor opolskiej uczelni medycznej Tomasz Halski podkreślał, że szkoła może badać potrzeby mieszkańców w regionie w tym zakresie. – Dzięki temu oferowane usługi będą lepiej odpowiadać na oczekiwania. A my będziemy mogli kształcić odpowiednie kadry – realizatorów tych usług – zapewniał.

My wnosimy do klastra kompleksowy projekt opieki nad pacjentem – mówił dyrektor Mirosław Wójciak ze szpitala w Kup. –To projekt powstania Opolskiego Centrum Geriatrii, na który chcemy uzyskać dofinansowanie.

Wszyscy są zgodni, że region posiada ogromny potencjał związany z usługami senioralnymi, należy je przede wszystkim skoordynować i efektywnie wykorzystać – z korzyścią dla mieszkańców i przyjezdnych. Klaster ma w tym pomóc.

VR