W trudnych czasach finansowych (a takie – wbrew propagandzie sukcesu, którą niektórzy uprawiają – mamy wokół) wszyscy szukają oszczędności. Ci, którzy mogą, robią to kosztem innych. Kolejni zaciskają „wydatkowe szczęki” tam, gdzie rzeczywiście była rozrzutność. Wielu jednak nie zastanawia się za długo i tnie tak, jak im się wydaje. Często oszczędnościowe działania dotykają na przykład promocji, bo ta niektórym wydaje się zbędna…
Niedocenianie promocji jest obserwowane u nas od lat. A to promocja właśnie (dobrze robiona) jest – czy też może być – wielkim kołem napędowym biznesu. Udowodniono to w rozwiniętych gospodarkach już dziesiątki lat temu. U nas, nad Odrą i Wisłą, cały czas niby wiemy, ale tak nie do końca. Troszkę się miotamy.

Promocja to także wyzwanie dla polskich samorządów. Dobrze robiona potrafi bardzo wiele zdziałać. Możliwości promocji jest wiele. Podobnie dotyczyć ona może bardzo różnych spraw. Tutaj włodarze gmin, powiatów, miast muszą włączyć myślenie i zdecydować o wyborze kierunków działań. Dość często zresztą w jednym połączyć można kilka celów, chociażby gospodarkę z turystyką, nowe inwestycje z pokazaniem działań prowadzonych w rozbudowę infrastruktury…
Zupełnie niedawno wielką kampanię promocyjną rozpoczął region świętokrzyski. Województwo świętokrzyskie intensyfikuje swoje działania promocyjne, przypominając mieszkańcom największych polskich miast o urokach regionu. Trwająca niedawno kampania Digital OOH ma jeden cel: przekonać Polaków, że najlepszym kierunkiem na krótszy lub dłuższy wypad jest właśnie Świętokrzyskie.
W najważniejszych punktach przesiadkowych Warszawy i Katowic pojawiły się filmy promocyjne oraz spoty, prezentujące największe atrakcje turystyczne, obiekty historyczne, aktywne formy wypoczynku oraz walory przyrodnicze regionu. Materiały zostały przygotowane przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Sercem kampanii stała się warszawska stacja metra Świętokrzyska – kluczowy węzeł komunikacyjny kraju, z którego korzysta miesięcznie ponad 2,5 mln pasażerów. W przejściu podziemnym pomiędzy I a II linią metra emitowane były nowoczesne spoty na trzech wielkoformatowych ekranach LED SPACE. Kampania w stolicy realizowana była w drugiej połowie kwietnia. Intensywna promocja miała zachęcić mieszkańców Warszawy oraz osoby przemieszczające się przez centralny węzeł komunikacyjny miasta do wyboru województwa świętokrzyskiego jako idealnego miejsca na wypoczynek.
Jak informują przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, kampania nie ograniczała się jednak tylko do Warszawy. Region stawia na prestiżowe lokalizacje w innych częściach Polski. Spoty wyświetlane były na tzw. superscreenach przy Galerii Katowickiej oraz bezpośrednio na budynku Dworca Katowickiego. Materiały trafiły również na anteny stacji telewizyjnych, docierając do widzów w całym kraju. Dzięki temu przekaz promocyjny miał szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, skutecznie wzmacniając rozpoznawalność województwa świętokrzyskiego jako atrakcyjnego kierunku turystycznego.
Warto przypomnieć, że to już kolejna odsłona promocyjnej ofensywy Świętokrzyskiego. Pierwszy etap kampanii został zrealizowany we wrześniu 2025 roku. Zdaniem pomysłodawców systematyczność tych działań przynosi efekty. Kampanie skutecznie budują ogólnopolską rozpoznawalność Świętokrzyskiego, sprawiając, że region staje się coraz częstszym wyborem na krótkie, weekendowe wypady mieszkańców dużych aglomeracji. A być może dość szybko za turystami pojawią się nowi inwestorzy. Wszystko to przekłada się na możliwości rozwoju każdego z mieszkańców regionu.
(umws, mmm)
W warunkach dynamicznych zmian społeczno-gospodarczych Jednostki Samorządu Terytorialnego stają przed wielowymiarowymi wyzwaniami, które wymagają coraz większej zdolności do strategicznego zarządzania i efektywnego działania. Aby odpowiedzieć na rosnące potrzeby, niezbędna jest wymiana doświadczeń, wiedzy, dostęp do sprawdzonych rozwiązań, współpraca i zaangażowanie poszczególnych podmiotów.
Już po raz dziewiętnasty Bank Gospodarstwa Krajowego zaprasza do udziału w konferencji BGK dla JST. Tegorocznym tematem będzie „Rozwój, finansowanie, bezpieczeństwo”.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 20-21 maja 2026 r. w Warszawie. Udział w nim wezmą uznani eksperci, którzy podzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i najlepszymi praktykami w zakresie funkcjonowania i rozwoju samorządów. Podczas tegorocznej konferencji poruszone zostaną, m.in. zagadnienia: nowej perspektywy unijnej, sytuacji demograficznej i migracyjnej, nowej ustawy o dochodach JST, mieszkalnictwa w kontekście zmian demograficznych, płatności cyfrowych w sektorze publicznym oraz finansowania samorządów w budowaniu bezpieczeństwa i odporności lokalnych społeczności.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę wydarzenia:
www.bgk.pl/konferencja-jst