niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

„Kawaler srebrnej róży”

Kolejna premiera w Operze Wrocławskiej. Tym razem melomani będa mogli obejrzeć jedną z najznakomitszych oper Richarda Straussa.

„Kawaler srebrnej róży” – jedna z najznakomitszych oper Richarda Straussa (1864-1949), której prapremiera miała miejsce w drezdeńskiej Semperoper (1911). Owoc współpracy kompozytora z wybitnym austriackim poetą i dramaturgiem Hugonem von Hofmannsthalem, który stworzył libretta do szeregu oper Straussa. „Der Rosenkavalier” to niezwykła, wyrafinowana komedia muzyczna z olśniewającą wirtuozerią partii orkiestrowej i wieloma ciekawymi postaciami na scenie. Premierę w Operze Wrocławskiej przygotowuje międzynarodowe grono realizatorów: spektakl wyreżyseruje Georg Rootering, kierownictwo muzyczne sprawuje Ewa Michnik. Kostiumy będą dziełem Małgorzaty Słoniowskiej, dekoracje stworzy Lukas Noll.

Richard Strauss, niemiecki kompozytor i dyrygent przełomu XIX i XX wieku, uznawany jest za wybitnego kontynuatora niemieckiego romantyzmu, a zwłaszcza tradycji dramatu muzycznego Wagnera. Stworzył szereg cenionych oper (m. in. „Salome”, „Elektra”, „Capriccio” czy obecna w repertuarze Opery Wrocławskiej „Kobieta bez cienia”), okazał się także mistrzem poematu symfonicznego („Don Juan”, „Dyl Sowizdrzał”, „Tako rzecze Zarathustra” i inne). Cenione są również pieśni Straussa, słowo i kontekst literacki odgrywają niezwykle ważną rolę w twórczości kompozytora.

„Kawaler srebrnej róży” to komedia muzyczna w trzech aktach, dzieło powstawało w latach 1909-1910. Tytułowy „kawaler” (Oktawian) jako posłaniec miłości wręcza młodej Zofii „srebrną różę”, ale to tylko jeden ze szczegółów bogatej intrygi miłosnej, przywodzącej na myśl iście operetkowe perypetie z ukrywaniem się, przebierankami i sekretnymi schadzkami włącznie. Strauss i Hofmannsthal, wielcy artyści muzyki i słowa, nie tworzą tu jednak operetki, lecz subtelną komedię, pełną wyraźnych odniesień do opery komicznej a la Mozart. Odnajdziemy w tym dziele także aluzje do włoskiego stylu bel canto oraz do popularnych walców wiedeńskich.

„Kawaler srebrnej róży” Richard Strauss; PREMIERA 13, 14, 20 XII 2014: Kolejne spektakle: 24.01.2015, 21.03.2015, 9.05.2015

*   *   *

REALIZATORZY:

Kierownictwo muzyczne, dyrygent Ewa Michnik

Reżyseria Georg Rootering

Scenografia Lukas Noll

Kostiumy Małgorzata Słoniowska

Przygotowanie chóru Anna Grabowska-Borys

Reżyseria świateł Sergiy Czernikov

Asystent dyrygenta, przygotowanie chóru dziecięcego

Opery Wrocławskiej Michał Czubaszek

Asystent reżysera Hanna Marasz

Literackie opracowanie tekstu na tablicę świetlną Anna Leniart

OBSADA:

Marszałkowa Księżna Werdenberg – Magdalena Barylak*, Meagan Miller*

Baron Ochs auf Lerchenau – Manfred Hemm*, Tomasz Rudnicki

Oktawian – Anna Bernacka, Katarzyna Haras

Pan von Faninal, bogacz – Mariusz Godlewski*, Bogusław Szynalski*

Zofia, córka Faninala – Aleksandra Kubas-Kruk, Anna Lichorowicz, Joanna Moskowicz

Panna Marianna Leitmetzer, duenna – Marta Brzezińska, Ewa Tracz

Valzacchi, intrygant – Nikolay Dorozhkin, Łukasz Gaj

Annina, jego partnerka – Dorota Dutkowska, Jadwiga Postrożna

Komisarz Policji – Tomasz Raff

Majordomus Marszałkowej – Rafał Majzner

Majordomus Faninala – Edward Kulczyk

Notariusz – Marek Paśko

Oberżysta – Aleksander Zuchowicz

Włoski Śpiewak – Victor Campos-Leal, Nikolay Dorozhkin, Zdzisław Madej*

Modystka – Marta Brzezińska

Handlarz zwierząt – Aleksander Zuchowicz

4 lokaje marszałkowej – Piotr Bunzler, Marek Klimczak, Edward Kulczyk, Janusz Zawadzki

3 sieroty – Urszula Czupryńska, Anna Krzyżowska-Kawałko, Katarzyna Kozdrowska‑Kordyjak, Aleksandra Malisz, Joanna Marszałek, Agnieszka Rejek‑Bałka

4 kelnerów – Piotr Bunzler, Marcin Grzywaczewski, Marek Klimczak, Andrzej Zborowski