piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kąty Wrocławskie: Wybory zostawić wyborcom

Rozmowa z Antonim Kopciem, burmistrzem Kątów Wrocławskich

W imieniu redakcji „Gminy Polskiej” serdecznie gratuluję panu wyboru na burmistrza Kątów Wrocławskich [Antonii Kopeć wygrał wybory w II turze – przyp. autora].

– Bardzo dziękuję panie redaktorze i myślę, że mamy za sobą kolejny ciekawy rozdział demokratycznego, samorządowego życia. Kampania wyborcza w większości polskich gmin jest pełna emocji i podobnie było u nas. Zawsze staram się wyciągać wnioski z kampanii wyborczych i teraz też uważnie wczytywałem się w programy wyborcze moich konkurentów, ponieważ nie mam patentu na rację i nieomylność, a przecież podczas kampanii często podsuwane są ciekawe rozwiązania, pomysły i nowe spojrzenia na problemy mieszkańców. To na pewno inspiruje, jeśli człowiek chce się także uczyć od innych. Uważam również, że kampanie wyborcze powinny być prowadzone kulturalnie i w sposób merytoryczny. A jeśli jest inaczej, to nie można się później dziwić niskiej frekwencji.

Tego Wersalu i kultury zabrakło niektórym, szczególnie w II turze wyborów.

– Nie chcę dzisiaj do tego wracać, zatem spuśćmy na to zasłonę milczenia.

Najważniejsze, że otrzymał pan społeczny mandat do zarządzania miastem i gminą Kąty Wrocławskie, co jest oczywistym sukcesem, tym bardziej że jest pan burmistrzem już wiele lat i mieszkańcy nadal panu ufają. Trzeba też podkreślić, że w prawie osiemdziesięciu dolnośląskich gminach odbyły się drugie tury wyborów na włodarzy gmin i niektóry rozstrzygnięcia były zaskakujące.

– Także dlatego, że pojawiła sie tendencja i ogólnopolski medialny przekaz, że jak ktoś zarządza przez długi okres gminą, to już powinien odejść.

Ludzie przecież świetnie wiedzą, kto ich najlepiej reprezentuje, czy nadal dobrze pracuje, czy jest uczciwy, czy też się wypalił i nie można mu już ufać.

– No właśnie. Ludzie nie są ani ślepi, ani niemądrzy, więc może decyzję, kto ma ich reprezentować, trzeba nadal zostawić w ich rękach. Moim zdaniem nie można administracyjnie nakazać wójtowi, prezydentowi czy burmistrzowi rezygnacji ze swojej pracy. Przecież burmistrz – tak jak w każdym innym zawodzie – po iluś latach pracy lepiej poznaje swój fach, nabiera doświadczenia…

– …i ma już wydeptane wojewódzkie i ministerialne ścieżki…

– …więc, moim zdaniem, to wyborcy powinni dalej decydować, kto ma zarządzać ich gminą. Dziękuję mieszkańcom naszej gminy, że poszli na wybory i wykazali się patriotyczną postawą, że nie jest im obojętne, kto będzie ich reprezentował na zewnątrz i załatwiał ich sprawy przez najbliższe cztery lata. A ja jak do tej pory będę pracował na ich rzecz najlepiej jak potrafię.

Rozmawiał Sławomir Grymin
 

W wyborach do Rady Miejskiej Kątów Wrocławskich KWW Antoniego Kopcia „Nasza Gmina – Wspólne Dobro” wprowadziło dwunastu radnych, KWW „Chcemy zmian” – trzech radnych, Platforma Obywatelska – dwóch radnych, Prawo i Sprawiedliwość – jednego radnego, KWW Nasza Gmina Kąty Wrocławskie – jednego radnego, KWW Nowoczesny Smolec – jednego radnego, KWW Czesława Pudlika – jednego radnego.

Skład Rady Miejskiej: Czesław Pudlik, Grzegorz Pacyna, Piotr Paszkowski, Andrzej Okapiec, Elżbieta Drab, Jarosław Wojciechowski (przewodniczący), Sebastian Kotlarz (wiceprzewodniczący), Katarzyna Łapińska-Szymańska, Piotr Sobko, Katarzyna Szady, Antoni Pawlikowski (wiceprzewodniczący), Józef Proskin, Rafał Klajber, Łukasz Zborszczyk, Wanda Laszczyńska, Janusz Terlecki, Mirosław Pawlaczyk, Wiesław Skrętkowicz, Irena Salwowska-Hajdasz, Anna Skórczak i Danuta Drożdż.