czwartek, 23 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kąty Wrocławskie: Wsiąść do pociągu wyjątkowego…

a nie do byle jakiego, jak śpiewała w jednym ze swoich przebojów Maryla Rodowicz, i choć pasażerowie – nie tak jak w piosence – powinni zadbać o swoje bagaże i bilety, to komfort jazdy i punktualność leżą już w gestii Kolei Dolnośląskich S.A. Najważniejsze jednak jest to, że samorząd Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie wykonał kawał dobrej roboty dotyczącej polepszenia komunikacji i dzięki temu zwiększona została liczba kolejowych połączeń z Kątów Wrocławskich do Wrocławia do 32 par pociągów – remontują się dworce i budują nowe perony.

Wszystko to sporo kosztuje, ale samorząd powinien działać przede wszystkim tak, aby lokalnej społeczności ułatwiać życie – w tym bezpieczne i szybkie dotarcie do pracy, uczelni i miejsc ważnych dla rozwoju kulturalnego i intelektualnego ludzi. To realizuje samorząd gminy Kąty Wrocławskie, a dzięki determinacji władz gminy oraz wsparciu samorządu wojewódzkiego, od 15 marca tego roku można korzystać z dziewięciu dodatkowych par połączeń kolejowych relacji Kąty Wrocławskie – Wrocław. W ciągu doby aż 32 pary pociągów przejeżdżają tę trasę, a połączenia obsługiwane są przez Koleje Dolnośląskie S.A.

Remontowane i modernizowane są także dworce kolejowe. W Mokronosie Górnym – gdzie od tego roku zatrzymują się pociągi – wybudowano dwa perony zapewniające podróżnym wygodny dostęp do składów, zamontowano oświetlenie, wiaty, ławki, kosze, tablice informacyjne, gabloty z rozkładami jazdy, stojaki rowerowe oraz rogatki, mające kardynalne znaczenie dla bezpieczeństwa. Przebudowany jest także dworzec PKP w Smolcu, a w ramach tej inwestycji m.in. odnowiona zostanie elewacja, wymieniona stolarka okienna i drzwiowa oraz pokrycie dachów, powstanie także poczekalnia i toalety, wyeliminowane zostaną bariery architektoniczne, wykonane ścieżki dla osób niewidzących i niewidomych oraz tablice dodatkowe ze schematami poruszania się po dworcu, a ponadto zlikwidowane wąskie przejścia. Przyszedł również czas na modernizację dworca w stolicy gminy – Kątach Wrocławskich.

Wszelkie inwestycje w poprawienie komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej gmin są przedsięwzięciami determinującymi ich szybszy rozwój. Ponadto zadania te polepszają poziom życia ich mieszkańców i po prostu ułatwiają ludziom życie. Dzięki kolejowym połączeniem, w gminie Kąty Wrocławskie już dzisiaj żyje się łatwiej.

Z drugiej strony mieszkańcom Wrocławia łatwiej jest dotrzeć i zwiedzać interesującą kącką ziemię, która w średniowieczu przechodziła z rąk do rąk, była m.in. domeną księcia świdnickiego Bernarda, własnością Bolka II Świdnickiego i Henryka Jaworskiego, a po jego śmierci w roku 1346 przejęta przez króla czeskiego. Później należała do książąt ziębickich, następnie oleśnickich, a pod koniec XV w. przeszła na własność biskupstwa wrocławskiego. Ziemię tę pustoszyły wojny husyckie, wielkie pożary w XVII w. i działania II wojny światowej. Ale mimo wszystkich tych zawirowań, w gminie Kąty Wrocławskie zachowały się zabytki warte zobaczenia, w tym: w Kątach Wrocławskich kościół parafialny pw. Świętych Piotra i Pawła wzniesiony w pierwszej połowie XV w., ratusz pochodzący z roku 1879, pałace w Krobielowicach, Kębłowicach, Samotworze, Kamionnej i Zabrodziu, kościoły pw. św. Michała Archanioła w Bogdaszowicach i pw. Wniebowzięcia Pańskiego w Jaszkotlu, ruiny renesansowego zamku w Smolcu. Do tych wszystkich interesujących zabytków gminy Kąty Wrocławskie można dzisiaj łatwiej dostać się także dzięki dobrze rozwiniętej komunikacji kolejowej.

S.G.