niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kąty Wrocławskie: Solidarność podatkowa jest ważna

Rozmowa z burmistrzem Kątów Wrocławskich Antonim Kopciem

Jaki był cel zorganizowania loterii meldunkowej w Kątach Wrocławskich?

– Różnymi sposobami próbujemy zachęcić tych, którzy są częścią naszej samorządowej rodziny, naszej kąckiej społeczności – którzy tutaj żyją i mieszkają – aby właśnie tutaj płacili podatki. Przecież ludzie mieszkający na terenie miasta i gminy Kąty Wrocławskie czerpią określone pożytki, m.in. korzystając z dróg, oświetlenia, bazy oświatowej, a gmina tworzy i utrzymuje te wszystkie dobrodziejstwa cywilizacji z podatków i zależy nam na tym, aby wszyscy solidarnie się na to składali.

Jakie są efekty loterii? Czy zdała swój egzamin?

– Uważam, że trzeba robić wszystko, aby ludzi zachęcić do meldowania się i każdy ze sposobów jest dobry – także loteria meldunkowa. Oczywiście, loteria budzi wśród mieszkańców kontrowersje, bowiem jest przepis regulujący to, w jakim okresie w przypadku rozpoczęcia pobytu na danym terenie należy się zameldować. Wśród ludzi przybywających do naszej gminy są również tacy, którzy czynią to bez żadnych zachęt i nagród pochodzących z loterii meldunkowej i to oni podnoszą, że nagradzamy tych, którzy nie respektują przepisów prawa i nie wykonują swojego obywatelskiego obowiązku, bo nie płacą podatków w gminie, w której mieszkają. Uważam, że tym ludziom, którzy zameldowali się bez materialnych zachęt należy serdecznie podziękować, ale moim zdaniem warto zachęcać różnymi sposobami do meldunku wszystkich tych, którzy tego obowiązku nie spełnili.

Przecież wszystkie środki finansowe gminy przeznaczane są na rzecz całej społeczności gminy.

– Najważniejsze, że dodatkowe 300 osób się zameldowało, zgłaszając się do loterii meldunkowej.

Podczas naszej ostatniej rozmowy nie był pan zdecydowany, czy będzie się pan ubiegał o ponowne burmistrzowanie. Czy od tej pory coś się zmieniło?

– Nasza gmina liczy sobie 22 tys. mieszkańców, nie będzie zatem u nas jednomandatowych okręgów wyborczych. Moim zdaniem jest to ograniczenie zasad demokracji.

Co zatem z pańskim startem w wyborach?

– Naprawdę jeszcze nie wiem. Przy podjęciu decyzji o ponownym kandydowaniu na burmistrza niezmiernie ważne jest dla mnie to, czy – używając kolokwializmu – będzie chciała pójść ze mną większa grupa ludzi, którzy zechcą kandydować do rady miejskiej. To musi być zespół, który będzie akceptował kierunek zmian wytyczonych przez nas przed dwudziestu laty. Ale jeżeli zdecyduję się na ubieganie się o stanowisko burmistrza Kątów Wrocławskich i wygram te wybory, to na pewno będzie to moja ostatnia kadencja.

Rozmawiał Sławomir Grymin

 

*************

 

W loterii wzięło udział 318 mieszkańców gminy Kąty Wrocławskie

Powitanie na kąckim pokładzie

W auli Hali Widowiskowo-Sportowej w Kątach Wrocławskich podsumowano i rozdano uroczyście nagrody laureatom loterii „Mieszkam, melduję, wygrywam”. Każdy uczestnik loterii musiał pochwalić się zameldowaniem na terenie gminy Kąty Wrocławskie i wypełnić stosowny formularz, a zwycięzców wyłoniono poprzez losowanie.

Loterię meldunkową zorganizowaną przez kącką gminę przeprowadzono od 3 sierpnia do 31 października 2017 roku i była ona swoistą zachętą skierowaną do części mieszkańców gminy Kąty Wrocławskie do dopełnienia formalności meldunkowych w gminie, co wiąże się także z płaceniem podatków na rzecz gminy, w której zamieszkują. W loterii wzięło udział 318 osób, wśród których rozlosowano 20 ciekawych i wartościowych nagród – konsole PlayStation, kamery GoPro, laptopy Lenovo, ekspresy do kawy DeLonghi, tablety Samsung Galaxy, telewizory Samsung, multiroboty kuchenne Kenwood, rowery Kross Trans, zestawy kina domowego Samsung i myjki ciśnieniowe Karcher.

– Szanowni państwo, jestem bardzo uradowany tym, że większość z was będących tutaj w sali już oficjalnie zawitała w naszej rodzinie mieszkańców miasta i gminy Kąty Wrocławskie – powiedział, otwierając uroczystość, burmistrz Kątów Wrocławskich Antoni Kopeć. – Od wielu już lat obserwujemy u nas migrację do naszej gminy i cieszymy się z radnymi także z tego powodu, że nie musimy zamykać szkół ani zwalniać z pracy nauczycieli, a wprost przeciwnie – szkoły musimy budować. A nasi nauczyciele mają pracę w naszych placówkach oświatowych także dlatego, że właśnie państwo wraz ze swoimi dziećmi osiedlacie się na terenie naszej gminy, wiążecie z gminą Kąty Wrocławskie swoją przyszłość i tutaj zainwestowaliście własne pieniądze w zakup mieszkań lub budowę domów. Witam was bardzo serdecznie i gorąco. Witamy na pokładzie!

Warto podkreślić, że w loterii wzięło udział więcej kobiet (171) niż mężczyzn (147), a najwięcej meldowało się osób, które nie ukończyły czterdziestego roku życia. Podczas trwania loterii meldunkowej odnotowano wzrost zameldowań w poszczególnych miejscowościach: Smolec (138), Kąty Wrocławskie (80), Krzeptów (40), Sadków (18), Mokronos Górny (17), Bogdaszowice (15), Zachowice (11) i Małkowice (10).

Wśród owacji rozdano wspaniałe nagrody laureatom loterii, a na koniec miłego spotkania burmistrz Antoni Kopeć pożegnał wszystkich uczestników zabawy: – Zachęcajcie państwo sąsiadów do meldowania się i niech nas będzie coraz więcej, a wtedy będzie rósł budżet gminy i co za tym idzie samorządowi łatwiej będzie zaspokajać wasze potrzeby.

HS