wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kąty Wrocławskie: Samorząd kochający inwestorów

Kiedy niedawno rozmawiałem z przedstawicielami organizacji otoczenia biznesu z regionu Dolnego Śląska i pytałem ich o najciekawsze miejsca do inwestowania, w zasadzie wszyscy wskazywali aglomerację wrocławską, a uściślając – namawiali do zwrócenia uwagi na gminę Kąty Wrocławskie.

Gminę Kąty Wrocławskie cechuje nowoczesność i dynamika działania. Dzięki korzystnemu położeniu, bliskości Wrocławia i znaczących szlaków komunikacyjnych stwarza ona dogodne warunki do inwestowania, budząc zainteresowanie przedsiębiorców. Poza tym, to teren, na którym inwestuje się już od wielu lat. A zatem jest to jednocześnie miejsce, gdzie dość łatwo znaleźć można potencjalnych kooperantów, ludzi mądrze przedsiębiorczych, otwartych na działania biznesowe.

Osoby, z którymi rozmawiałem m.in. podczas kilku forów inwestycyjnych w regionie dolnośląskim, zwracały również uwagę, że ten podwrocławski samorząd ma doskonałą lokalizację infrastrukturalną – węzeł autostradowy A4-A8 oraz przebiegającą przez całą gminę autostradę A4. Blisko z gminy Kąty Wrocławskie jest także do międzynarodowego portu lotniczego Wrocław-Strachowice i trasy kolejowej Wrocław – Jelenia Góra z kilkoma punktami przeładunkowymi.

Mając takie warunki, trudno się dziwić, że na tereny w gminie zwrócili uwagę ludzie biznesu. Dodatkowo samorządowcy potwierdzają, że podstawą rozwoju są na ich terenie działania inwestycyjne i modernizacyjne. Jednocześnie, pragnąc sprostać wymogom i oczekiwaniom mieszkańców, gmina prowadzi racjonalną gospodarkę finansową, aby po zrealizowaniu stałych zobowiązań przeznaczyć jak najwięcej środków finansowych na poprawę jakości życia, czyli inwestycje. Wpływy do budżetu i środki finansowe pozyskane z funduszy europejskich pozwalają na realizację licznych inwestycji strukturalnych. W ostatnich czterech latach przeznaczono na inwestycje około 85 milionów złotych, ze środków zewnętrznych pozyskano ponad 13,5 miliona złotych. Te działania pośrednio i bezpośrednio służą także biznesowi, który właśnie w gminie Kąty Wrocławskie postanowił działać.

Antoni Kopeć, burmistrz Kątów Wrocławskich, pytany niedawno, jak mieszkańcy odnoszą się do lokowania działalności przez firmy na terenie gminy, mówił: – Zależy nam na zrównoważonym rozwoju gminy, a więc na stworzeniu warunków zarówno do powstawania nowych przedsiębiorstw, a tym samym miejsc pracy, jak i obszarów, gdzie można spokojnie mieszkać i aktywnie wypoczywać. Starannie rozdzielamy te funkcje. Nie oferujemy terenów mieszkaniowych tam, gdzie jest fabryka, ani inwestycyjnych tam, gdzie ich przeznaczeniem jest budownictwo mieszkaniowe.

Gmina Kąty Wrocławskie postawiła na stabilny rozwój. Prowadzenie racjonalnej polityki miasta i gminy przynosi efekty związane ze spadkiem bezrobocia i stabilizacją lokalnego rynku pracy. Rozwój gminy oparto na preferowaniu inwestycji nieuciążliwych dla mieszkańców i środowiska naturalnego, wychodząc z założenia, że gmina Kąty Wrocławskie jest bardzo dobrym miejscem pracy, miejscem do prowadzenia biznesu, ale jest równie dobrym miejscem do zamieszkania i wypoczynku. Nowi mieszkańcy wybierają piękne lokalizacje. Od wielu lat deweloperzy lokują swoje przedsięwzięcia w Kątach Wrocławskich, a także w Krzeptowie, Smolcu i Jaszkotlu.

Władze gminy starają się, by oferta inwestycyjna cały czas była dość szeroka. To między innymi efekt uchwalanych cyklicznie planów zagospodarowania przestrzennego. W planach jest chociażby przygotowanie terenów pod specjalną strefę ekonomiczną w okolicy Gniechowic.

Jedna z najnowszych inwestycji w gminie to terminal kolejowy dla kontenerów (zmieści się tam 2,7 tys. kontenerów). Terminal zbudowała spółka należąca do holenderskiej grupy Schavemaker. Burmistrz Antoni Kopeć mówi, że cały czas prowadzone są rozmowy z kolejnymi inwestorami.

Damian Bukowiecki