niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kąty Wrocławskie: Przebaczanie nie jest słabością

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kątach Wrocławskich jest jedną z dwóch placówek oświatowych w Polsce, które na swojego patrona wybrały kardynała Bolesława Kominka. Nie ma się więc co dziwić, że 50. rocznica wystosowania orędzia biskupów polskich do narodu niemieckiego właśnie w gronie kąckiej młodzieży obchodzona była w sposób wyjątkowy.

 

To właśnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kardynała Bolesław Kominka oraz ich koledzy z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika postanowili przypomnieć postać niezwykłego kardynała i byłego metropolity wrocławskiego, jednego z głównych inicjatorów orędzia biskupów polskich, które zawierało słynne słowa: „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”. Uroczystość w Kątach Wrocławskich stanowiła jednocześnie jeden z elementów ogólnopolskich obchodów rocznicy pojednania polsko-niemieckiego.

Hasłem przewodnim obchodów 50. rocznicy orędzia biskupów polskich w Kątach Wrocławskich były słowa Jana Pawła II: „Przebaczenie jest mocne mocą miłości. Przebaczenie nie jest słabością”. Natomiast same uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym pw. Świętych Piotra i Pawła celebrowaną przez proboszcza Ryszarda Reputałę, ks. prof. Mieczysława Koguta oraz ks. Piotra Komandera. W słowie do wiernych ks. Ryszard Reputała mówił między innymi o znaczeniu przebaczenia w naszym codziennym życiu. O tym, że historyczny wymiar wielu wydarzeń ma jak najbardziej realne odniesienia do naszego codziennego życia i o tym, że pojednanie jest przede wszystkim szacunkiem dla drugiego człowieka. Poza tym, nosząc w sercu urazę do innych, samemu nie można być dobrym człowiekiem. Ksiądz proboszcz zaznaczył jednak także, że przebaczenie nie jest zapomnieniem. Bo tylko pamiętając zło, można się przed nim uchronić.

Kolejna część uroczystości związanych z 50. rocznicą orędzia biskupów polskich odbyła się w Hali Widowiskowo-Sportowej. Wśród tłumnie przybyłych gości byli m.in. starosta wrocławski Roman Potocki, burmistrz miasta i gminy Antoni Kopeć, przewodniczący Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich Jarosław Wojciechowski, przedstawiciele organizacji pozarządowych, IPN, instytucji oświatowych.

Trzeba przyznać, że program przygotowany przez uczniów (chociaż nie tylko) był wyjątkowy. Dlatego wyrazy uznania trzeba przekazać wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego spotkania. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kardynała Bolesława Kominka oraz Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika bardzo ciekawie pokazali historię podpisania orędzia biskupów oraz czasy, w jakich to się działo. Na pewno niezwykłych wzruszeń dostarczyły występy artystyczne gimnazjalistów. Przygotowany przez nich pokaz pn. „Współpraca – pojednanie – zjednoczenie” za pomocą tańca, muzyki, gestu pokazał bardzo trudne zdarzenia historyczne, kluczowe dla zmian, jakie dokonały się w Europie w ostatnich dziesięcioleciach. Owacyjnie przyjęte zostały także występy zespołów ludowych. Dziecięce „Haneczki” i dorosłe „Hanki”, występując razem i osobno, pokazały tańce śląskie i narodowe.

Uczestnicy mieli też okazję wysłuchać krótkiego wykładu ks. prof. Mieczysław Koguta o znaczeniu orędzia dla współczesnej historii Polski i roli Kościoła w budowaniu pojednania polsko-niemieckiego. Swoimi wspomnieniami podzielił się też ks. proboszcz Ryszard Reputała, któremu święceń kapłańskich udzielił kardynał Bolesław Kominek. Natomiast burmistrz Antoni Kopeć nie tylko podziękował nauczycielom i uczniom za mistrzowsko przygotowaną uroczystość, ale zaapelował także o dobrą pamięć, bo pojednanie jest przecież chęcią odbudowania wzajemnych relacji. A to potrzebne jest nam każdego dnia.

Tomasz Miarecki


 

Historyczny wymiar wielu wydarzeń ma jak najbardziej realne odniesienia do naszego codziennego życia, a pojednanie jest przede wszystkim szacunkiem dla drugiego człowieka.