poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kąty Wrocławskie: Piękna ziemia

Gmina Kąty Wrocławskie to przede wszystkim podręcznikowy wręcz przykład gminy sukcesu, która rozwija się bardzo dynamicznie i w sposób zrównoważony, przyciągając i potężnych inwestorów, i nowych mieszkańców. Liczba nagród – w tym zwycięstwo w bardzo prestiżowym rankingu „Rzeczpospolitej” – jaką w ostatnich latach Kąty Wrocławskie zdobyły, jest zaiste imponująca! Ale to nie wszystko – ta ziemia jest też bardzo piękna, a jej zabytki to prawdziwe skarby.

Gdy wiosna zacznie nas zachęcać do wędrówek, wybierzmy się do nieodległych od dolnośląskiej stolicy Kątów Wrocławskich – miasta, którego historia sięga 1297 roku. Tak długie dzieje pozostawiły po sobie wiele pamiątek. Co warto zobaczyć? Na pewno stolicę gminy z pięknym Rynkiem, ratuszem z roku 1879 i jego renesansową wieżą (1613), pozostałą po zniszczonym w pożarze w 1624 roku ratuszu, z gotyckim kościołem parafialnym pw. św. św. Piotra i Pawła i niezwykle interesującą Regionalną Izbą Pamięci, gdzie zobaczyć można pamiątki codziennego życia mieszkańców tej ziemi. Na pewno też trzeba wybrać się do Krobielowic, aby na drodze do wsi zobaczyć mauzoleum Gebharda Leberechta von Blüchera, pruskiego feldmarszałka, zwycięzcy w bitwie nad Kaczawą, która wyzwoliła Śląsk, i zwycięzcy spod Waterloo. Majątek krobielowicki dostał marszałek od króla Prus w roku 1814, ale długo się nim nie nacieszył – zmarł w roku 1819. Jego ostateczny pochówek odbył się dopiero w roku 1845, gdy po wielu perturbacjach mauzoleum wreszcie powstało, a żegnał bohatera spod Waterloo sam król Fryderyk Wilhelm IV.

Równie znakomitym zabytkiem pochwalić się może Sośnica. W niewielkim gotyckim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego znajdują się Święte Schody, swoista replika Scala Santa, czyli schodów wiodących do Pałacu Laterańskiego, po których stąpać miał Chrystus, prowadzony do Piłata. Owe Scala Santa ujrzała w Rzymie pobożna hrabina Maria Josefina von Würz und Burg, a gdy je przebyła – jak wszyscy pielgrzymi na kolanach – postanowiła w swoim majątku stworzyć ich kopię. I tak powstała barokowa kaplica Świętych Schodów przy kościele w Sośnicy. Jej fundatorka spoczęła w krypcie pod Świętymi Schodami, a od setek lat, w Wielki Piątek, owe schody bardzo licznie tu przybywający wierni przebywają na kolanach.

Sośnica i Krobielowice związane są z określonymi postaciami historycznymi, ale mają się kim pochwalić i Gniechowice, gdzie znajduje się jeden z dwóch w Polsce kościołów pod wezwaniem św. Filomeny, postaci historycznej, męczennicy chrześcijańskiej, patronki m.in. narodzin dzieci, zakonów i ludzi interesu. Gotycki kościół, przebudowany w latach 1853-54, poszczycić się może dwoma barokowymi ołtarzami i renesansowym nagrobkiem. Bardzo ciekawe jest także neobarokowe wyposażenie, prawdopodobnie z roku 1853.

To tylko trzy przykłady na to, że planując wiosenne weekendy warto zajrzeć na kącką ziemię! A gdy już nacieszymy oczy urodą zabytków i pięknych, zadbanych miejscowości gminy, możemy powędrować – pieszo lub rowerem – jednym z licznych szlaków, jakie przygotowano tu dla turystów. Gminę Kąty Wrocławskie obejmuje Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy, którego lasy i wodna roślinność ucieszą i tych, którzy przyrodę po prostu podziwiają, i tych, którzy kochają ją fotografować.

Anita Tyszkowska
 

ZAPRASZAMY DO KĄTÓW WROCŁAWSKICH

Dni Miasta – 30-31 maja

Dożynki Gminne – 30 sierpnia

Festiwal Zespołów Muzyki Ludowej – 27 września 2015