sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kąty Wrocławskie: Na samorządowym szczycie

Rozmowa z burmistrzem Kątów Wrocławskich Antonim Kopciem

Już niedługo połowa tego roku, zatem warto dokonać podsumowania.

Czas biegnie szybko. W tym roku zaplanowaliśmy inwestycje na kwotę 55 mln zł, a w mojej dwudziestoletniej pracy samorządowej jest to rok szczególny. Zaraz na początku roku, po uchwaleniu budżetu, postanowiłem – ze względu na liczbę czekających nas zadań – powiększyć osobowo komórkę zajmującą się zamówieniami publicznymi, aby w możliwie krótkim czasie znaleźć wykonawców, przeprowadzić wszystkie procedury i wprowadzić ekipy na place budów. Ten rok jest szczególny także dlatego, iż od bardzo dawna nie zdarzało się, aby zaktualizowane kosztorysy i zabezpieczone pod nie w budżecie środki finansowe nie wystarczały na zlecenie zadań. W tym roku na przetargi albo nie zgłaszają się wykonawcy, albo ceny wykonawców, którzy składają swoje oferty, znacznie przekraczają zaplanowane środki finansowe w budżecie naszej gminy. Powoduje to wiele perturbacji, ponieważ nie mamy dodatkowych pieniędzy, które moglibyśmy dokładać do inwestycji.

Co zatem robicie?

Albo przesuwamy przeszacowane zadania, albo powtarzamy kolejne przetargi. Dzisiaj jest początek czerwca, ale nie wszędzie wprowadziliśmy wykonawców na place budów i przed nami ogromne wyzwanie, aby z tymi kłopotami sobie poradzić. Z drugiej strony chciałbym jednak podkreślić, że w większości udało nam się wprowadzić wykonawców na place budów.

Jakie to inwestycje?

Chociażby największa z nich, czyli rozbudowa szkoły wraz z przedszkolem i salą sportową w Sadkowie. Budujemy też przyszkolną pływalnię, kącki Delfinek, wraz z łącznikiem i te pierwsze etapy zadań, o których wspomniałem przed chwilą, będą zrealizowane już na 1 września tego roku. Ponadto zabraliśmy się do przeprowadzenia rewitalizacji kościoła poewangelickiego zlokalizowanego na naszym Rynku w Kątach Wrocławskich. Jest to pierwszy etap dużego przedsięwzięcia, polegającego na renowacji kąckiej starówki. Prace są już w toku i jesienią chcielibyśmy ten obiekt oddać do użytku. Na dole mieścić się będzie biblioteka wraz z czytelnią, a pierwszą kondygnację zajmie regionalne muzeum i izba pamięci utworzona przed paroma laty dzięki zaangażowaniu społeczników ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej. Ponadto, tradycyjnie, zamierzamy naprawiać drogi, przygotowujemy przetarg na nakładki asfaltowe, zleciliśmy rewitalizację parków w Smolcu i Kątach Wrocławskich, ale niestety przetarg na rewitalizację parku w Pietrzykowicach po raz kolejny musieliśmy unieważnić, ponieważ wpłynęła tylko jedna oferta i do tego wielokrotnie przekraczająca zabezpieczone na ten cel środki finansowe. Poza tym, po kapitalnym remoncie przychodni zdrowia przy ul. Staszica w Kątach Wrocławskich, przyszedł czas na zespół budynków Szkoły Podstawowej nr 2 oraz byłego gimnazjum i po trzykrotnym przeprowadzeniu postępowań przetargowych podpisaliśmy wreszcie umowę z wykonawcą, który lada dzień zostanie wprowadzony na plac budowy.

Całkiem tego sporo…

– …a do tego mnóstwo mniejszych zadań związanych m.in. z oświetleniem i poprawą bezpieczeństwa. Realizujemy także doposażenie placów zabaw w wielu miejscowościach, zostanie również zmodernizowane boisko w Smolcu i zbudujemy nowy plac rekreacyjny na nowym osiedlu mieszkaniowym w Krzeptowie.

Proszę pochwalić się wyróżnieniem.

W Gdyni na Kongresie Perły Samorządu m.in. oceniano włodarzy gmin za ich osiągnięcia związane z kierowaniem samorządami i w kategorii włodarzy gmin miejsko-wiejskich zająłem dziesiąte miejsce w kraju – na 597 samorządów. Bardzo się z tego cieszę

– …a ja serdecznie panu gratuluję!

Rozmawiał Sławomir Grymin