niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kąty Wrocławskie: Kosmicznie na drogach

Rozmowa z Antonim Kopciem, burmistrzem Kątów Wrocławskich

Czas biegnie niczym gepard na afrykańskich stepach Serengeti…

– …i jeszcze niedawno wyłanialiśmy wykonawców na zadania budżetowe roku 2016, a parę dni temu minął termin przyjmowana wniosków do budżetu na rok 2017. Zatem na czwarty kwartał tego roku nakładają się na mnie i moich współpracowników dwie sfery działalności – trzeba dopilnować inwestycji, które są realizowane z tegorocznego budżetu oraz przygotować do 15 listopada projekt budżetu przyszłorocznego.

Porozmawiajmy o tym, co jest wykonywane.

– Największą realizowaną przez nas inwestycją jest rozbudowa Szkoły Podstawowej w Sadkowie, prace są bardzo zaawansowane i mam nadzieję, że przed nadejściem zimy budynek zostanie zadaszony. Chcę też podkreślić, że Smolec, Krzeptów i Mokronosy rozwijają się bardzo dynamicznie i z naszych wyliczeń wynika, że w roku 2021 powinna tam powstać nowa szkoła.

A co poza oświatą?

– Poważne nakłady przeznaczamy na infrastrukturę drogową i rok 2016 jest rokiem największych inwestycji w drogi od czasu, gdy zacząłem swoje burmistrzowanie w Kątach Wrocławskich, czyli od lat osiemnastu. W tym roku zainwestowaliśmy w drogi 20 mln zł i to jest około 80 procent naszych wydatków inwestycyjnych. Warto też zaznaczyć, że te inwestycje drogowe zrealizowaliśmy dzięki współpracy z różnymi podmiotami gospodarczymi oraz przy wykorzystaniu finansowych środków zewnętrznych.

Pojawiła się na waszym terenie kopalnia żwiru.

– Jeszcze w tym roku został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i na placu budowy rozstawiane są już maszyny do eksploatacji kruszywa. Warunkiem gminy było zbudowanie przez inwestora nowej drogi o dużej wytrzymałości i taka 5,5-kilometrowa droga powstała kosztem 12 mln złotych. Ponadto we współpracy z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei – przy finansowaniu pół na pół – modernizujemy dwa odcinki drogi wojewódzkiej nr 362. Pierwszy odcinek prowadzi z Kątów Wrocławskich do Stoszyc, a drugi z Samotworu do granic Wrocławia. Poza tym została zmodernizowana droga nr 347 na odcinku Sadkówek w kierunku Sadkowa i to zadanie całkowicie sfinansowała DSDiK. Współpracujemy również z Powiatem Wrocławskim i z budżetu gminy wyasygnowaliśmy 1,5 mln zł na gruntowną przebudowę – wraz z chodnikiem – ul. Chłopskiej w Smolcu. To droga przenosząca cały ruch z osiedla Nowy Smolec w kierunku Muchoboru, w fatalnym stanie i niebezpieczna dla pieszych. Zadanie to zaawansowane jest w około 80 procentach i jeszcze w tym roku będzie ukończone. Zostali też wyłonieni wykonawcy przebudowy dróg powiatowych Zachowice – Czereńczyce w kierunku Mirosławic oraz Nowa Wieś Kącka w kierunku Kątów Wrocławskich. Wiele mniejszych inwestycji drogowych – nakładek asfaltowych oraz chodników – nasza gmina przeprowadza samodzielnie. Wszystko to w sumie daje kwotę nakładów około 20 mln złotych.

Czyli wydacie na drogi tyle, ile wynoszą całe budżety wielu polskich gmin.

– Każda z gmin może wydać na inwestycje maksymalnie około jedną czwartą budżetu, a ostatnio rozmawiałem z koleżanką zarządzającą jedną z dolnośląskich gmin, oznajmiła mi, że możliwości inwestycyjne jej gminy są na poziomie 400 tysięcy złotych. Dla takich gmin nasze wydatki dwudziestomilionowe – tylko na drogi – są wydatkami kosmicznymi…

A budżet na rok 2017?

– Przede wszystkim nie planujemy podwyżki podatków – trzeci rok z rzędu pozostawimy je na tym samym poziomie. Kondycja finansowa gminy jest dobra, nie jesteśmy zadłużeni i możemy realizować wiele inwestycji ze środków własnych. Ale mam nadzieję, że w roku 2017 inwestycji będzie jeszcze więcej, pojawiają się bowiem nowe podmioty gospodarcze.

Rozmawiał Sławomir Grymin